معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قدرت سرایت جهش «اُمیکرون» ۳ تا ۵ برابر بیش از جهش «دلتا» است، در عین حال نسبت به برگزاری تجمعات ابراز نگرانی کرد و گفت: اکیدا توصیه می‌کنم بیماران خاص و سالمندان به خوبی پروتکل‌ها را رعایت کنند ‌و در تجمعات و مهمانی‌ها حاضر نشوند. 

کمال حیدری با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی آبی و زرد استان‌های کشور، گفت: کشورهای اروپایی و غربی نیز چنین وضعیتی داشتند اما به موج ششم کرونا رسیدند.

وی گفت: علی‌رغم اثرگذاری واکسن‌ها در کاهش بستری و فوتی‌ها، ولی واکسن به تنهایی مشکل کرونا را حل نمی‌کند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید در کنار تزریق واکسن انجام شود. 

او با تاکید بر لزوم افزایش خود مراقبتی در افراد، تصریح کرد: محدودیت‌ها کاسته شده است و اگر افراد در محیط جامعه و اماکن تجمعی بدون خود مراقبتی حضور یابند، ممکن است آسیب ببینند. 

 موارد مشکوک جدید در حال رصد هستند، بویژه آنکه در ایام فاطمیه، شب یلدا و پس از آن عید نوروز قرار داریم و باید رصد و خود مراقبتی افزایش یابد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اکیدا توصیه می‌کنم بیماران خاص و سالمندان به خوبی پروتکل‌ها را رعایت کنند ‌و در تجمعات و مهمانی‌ها حاضر نشوند. 

حیدری بیان کرد: اطلاعات در مورد امیکرون جدید است و قدرت سرایت آن به روایتی ۳ و به روایتی دیگر ۵ برابر سویه دلتا است؛ اما اینکه بیماری زایی و کشندگی آن چگونه است، باید گفت تا الان اطلاعات می‌گویند بیماری‌زایی و کشندگی این جهش کمتر از نوع قبلی است اما سرعت انتشار بیشتری دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
845 نفر این پست را پسندیده اند