فرگل صحاف روز شنبه در نشست هم اندیشی با تشکل‌های رسانه‌ای استان افزود: این در حالی است که میزان متوسط نگهداری سالمندان در مراکز نگهداری شبانه روزی در کشور پنج درصد است.

وی اظهار کرد: اداره کل بهزیستی استان با ۱۸۰ نوع فعالیت به ۷۵ هزار نفر مستمری بگیر خدمات ارائه می‌دهد و همچنین یک هزار و ۱۳۲ دانشجو و هفت هزار و ۳۱۷ دانش آموز تحت پوشش این اداره کل هستند.

صحاف ادامه داد: در زمینه جمع آوری کمک‌های مردمی، شفاف سازی عملکردها موجب افزایش اطمینان به مراکز بهزیستی در چند سال اخیر شده است به طوری که میزان کمک‌های خیران استان به بهزیستی با اعتبارات دولتی برابری می‌کند.

وی اظهار کرد: بهزیستی در زمینه خصوصی سازی و اشتغال نیز در کشور پیشرو بوده به طوری که بیش از یکهزار و ۶۰۰ مرکز و مؤسسه به صورت سمن در استان فعال هستند و ۹۹ درصد فعالیت‌های سازمانی به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: توانمندسازی در حوزه مسکن و اشتغال مهم‌ترین خدمت بهزیستی به مددجویان است و در این خصوص با بسیاری از ارگان‌ها همکاری می‌کنیم به طوری که سال گذشته ۱۵۲ میلیارد تومان وام اشتغال ارائه کردیم که موجب اشتغال هشت هزار نفر شده است.

وی گفت: ۸۱ مرکز روزانه در استان به چهار هزار نفر خدمت گیرنده خدمات توانبخشی و توان پزشکی ارائه می‌دهند و در ۵۷ مرکز شبانه روزی ۶ هزار نفر نگهداری می‌شوند.

صحاف ادامه داد: پیشگیری از معلولیت از مهم‌ترین وظایف بهزیستی است که در این زمینه اقدامات مختلفی انجام شده و در طی یکسال گذشته برای ۵۰ هزار و ۱۵۲ نوزاد غربالگری شنوایی انجام شده است که از این تعداد سه درصد با مشکل شنوایی شناسایی شدند.

وی افزود: ۳۲۰ کودک در ۲۴ مرکز شبانه روزی و یک هزار و ۶۰۵ کودک امداد بگیر در کنار بستگان درجه یک و ۲ خود نگهداری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفت: ۶ هزار و ۵۰۰ نفر در ۹۰ مرکز نگهداری در حوزه‌های مختلف نگهداری می‌شوند که در ایام کرونا میزان مبتلا به بیماری کوئید ۱۹ در حدود ۹.۶ درصد و میزان فوت ۰.۳ درصد بود.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند