خبرنگار سانا امروز جمعه اعلام کرده بود که نیروی اشغالگر ترکیه و مزدورانش با سلاح‌های میان برد و سبک، اهالی روستاهای لزقه، عباه، مریکیز، باب الخیر و قبر شیح حسین را مورد حمله قرار دادند.

این خبرگزاری همچنین از فرار مردم در پی ورود نیروهای ترکیه به این مناطق خبرداد.

شبکه خبری المیادین نیز اعلام کرد: در حمله ترکیه به یک کاروان غیرنظامی که از «تل تمر» عازم راس العین بود،  ۱۳ غیرنظامی کشته و ۶۰ تن زخمی شدند. 

خبرنگار المیادین افزود: نیروهای ترکیه و افراد مسلح مورد حمایت آن، اقدام به نقض آتش بس کردند و «قسد»(نیروهای دمکراتیک سوریه) به دفاع از خود پرداخت.

این  درحالی است که کمتر از یک روز از اعلام توافق آتش بس موقت در مناطق کردنشین شمال سوریه از سوی آمریکا و ترکیه می‌گذرد و بر اساس آن، ترکیه با توقف پنج روزه حملات، قرار است به نیروهای کرد اجازه دهد از مناطق مرزی عقب نشینی کنند.

با این حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز هرگونه نقض آتش بس  و درگیری در شمال سوریه را تکذیب کرد.

اشاره وی به آتش بس موقتی است که شب گذشته از سوی یک مقام آمریکایی اعلام شد. 

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه از توافق ترکیه و آمریکا برای برقراری آتش‌بس موقت در شمال‌ شرق سوریه خبر داد.

وی گفت: در ۱۲۰ ساعت آینده آمریکا زمینه خروج نیروهای یگان‌های مدافع خلق "ی پ گ" از ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه را فراهم خواهد کرد و پس از آن، ترکیه آتش بس را اعلام می‌کند.

پنس با تاکید بر اینکه طبق توافق طرفین ترکیه به هیچ عنوان عملیاتی در کوبانی انجام نخواهد داد، گفت: ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه در زمینه پایان فعالیت‌های داعش به توافق رسیده‌اند و جزئیات توافق اعلام خواهد شد.

ترکیه در دو روز گذشته صحنه مذاکرات فشرده مقامات ارشد آمریکا بوده است.

مذاکرات خصوصی پنس و اردوغان بیش از یک ساعت و چهل دقیقه بطول انجامید و پس از مذاکرات خصوصی هیات‌های دوطرف به مدت دو ساعت و چهل دقیقه دیدار کردند.

ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.

رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌ های مدافع خلق (ی. پ. گ) بیان کرد.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گزارش داد، تخمین زده می شود حدود ۴۰۰ هزار غیر نظامی در مناطق محل درگیری حضور داشته باشند که نیاز به محافظت و کمک دارند.

تاکنون شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، فنلاند، نروژ، آلمان، و جمهوری چک فروش سلاح به ترکیه را به حال تعلیق درآورده اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند