دویچه وله نوشت: برقراری مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده است که برخی از افغان‌ها به فکر انتقال ارز به همسایه این کشور یعنی ایران بیفتند که با اقتصاد بزرگ خود، نیاز ارزی بسیار بیشتری از افغانستان دارد.

خلیل صادق- رئیس بانک مرکزی افغانستان، به این خبرگزاری آلمانی گفته است: دشوار است بتوان حجم دلارهای انتقالی به ایران را برآورد کرد، اما مسلم این است که این انتقال‌ها در جریان است.

به گفته وی، تحریم‌ها علیه ایران از اصلی‌ترین دلایل کاهش ارزش پول افغانستان است.

از زمان خروج آمریکا از برجام، افغانی چهار درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. ایران و پاکستان بزرگ‌ترین شرکای تجاری افغانستان هستند و هرگونه بحرانی دراین کشورها تاثیر مستقیمی بر اقتصاد و پول ملی افغانستان خواهد داشت.

به گفته فدراسیون صرافان هرات، روزانه بین دو تا سه میلیون دلار از این منطقه به ایران منتقل می‌شود؛ با این حال به گفته رئیس بانک مرکزی افغانستان، تنها ایران نیست که مقصد انتقال این دلارها است بلکه دلارها به امارات و پاکستان نیز می روند. افغانستان حدود ۸.۱ میلیارد دلا ذخایر ارزی دارد.

خلیل صادق در عین حال گفته است که این نقل و انتقالات به ذخایر بانک مرکزی لطمه ای نخواهد زد و بانک مرکزی به ورود و خروج ارز نظارت خواهد کرد.