به گزارش نامه نیوز، در میان شک و تردیدهای فراوان پس از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، بالاخره قرار داد فروش ۸۰ هواپیما میان شرکت آمریکایی بوئینگ و شرکت خطوط هوایی هما در ایران به امضا رسید تا وعده های دولت روحانی برای نوسازی ناوگان هوایی ایران تحقق باید.

در حالی که تهران مذاکرات برای خرید هواپیمای مسافربری از ایرباسِ فرانسه را زودتر از بوئینگ آغاز کرده بود، اما این شرکت آمریکایی بود که در گفت وگو و تفاهم با ایران گوی سبقت را از رقیب اروپایی اش ربود و توانست ناوگان هوایی ایران را در اختیار خود بگیرد.

شکسته شدن قفل تحریم های ناوگان هوایی ایران پس از ۳۷ سال نشان می دهد که برجام با وجود خلف وعده های آمریکا اما در مسیر درست و وعده داده شده خود حرکت می کند، شرکت های اروپایی و آمریکایی برای ورود به ایران پلن می چینند و گفت وگو می کنند.

تارنمای رسمی بوئینگ اعلام کرد که این قرارداد ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزش دارد که شامل فروش ۵۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ از نوعِ Max ۸، پانزده فروند هواپیمای ۷۷۷ از نوعِ ۳۰۰ER و پانزده فروند هواپیمای ۷۷۷x است. قرار است نخستین هواپیماهای سفارش داده شده، در سال ۲۰۱۸ تحویل ایران شود.

طبق توافق وزارت راه و شهرسازی با شرکت بوئینگ، شش فروند هواپیما در سال ۲۰۱۸ وارد ایران می‌شود که اولین فروند در آوریل ۲۰۱۸ می‌آید. در سال ۲۰۱۹ نیز شش فروند، سال ۲۰۲۰ سه فروند و مابقی به تدریج تا سال ۲۰۲۶ وارد ایران می‌شود.

جزئیات قرارداد بوینگ با هما، پیشرفته ترین هواپیماها در مهرآباد

نخستین هواپیماهایی که قرار است از طرف بوئینگ به ایران داده شود، از خانواده بوئینگ ۷۷۷ خواهد بود. ایران ۱۵ فروند ۷۷۷-۳۰۰ER و ۱۵ فروند ۷۷۷-X خریداری خواهد کرد.

مدل ۷۷۷-۳۰۰ER از مدل‌های ابتدایی هواپیماهای بوئینگ در این خانواده هستند. این هواپیما که پهن پیکر بوده و توانایی سفر به مسافت‌های طولانی تا حدود ۱۶ هزار کیلومتر را دارد بین ۳۱۴ تا ۳۹۶ مسافر ظرفیت دارد. بوئینگ این هواپیما را به منظور رقابت با خانواده ایرباس ۳۵۰ عرضه می کند که توانسته نظر تعداد زیادی از ایرلاین‌های مطرح جهان را جلب کند. ایران ایر با دریافت نخستین بوئینگ های ۷۷۷ توان برنامه ریزی برای سفرهای بلند را خواهد داشت.

همچنین در سبد خرید ایران ۱۵ فروند بوئینگ ۷۷۷-X قرار گرفته که برنامه ریزی برای تولید آن از سال ۲۰۱۱ کلید خورده و هنوز به طور رسمی در بازراهای جهانی عرضه نشده است.

این هواپیمای ۷۰ متری که بوئینگ در آن از نسل جدید موتورها و فناوری‌های داخلی بهره‌ می‌برد، تا کنون از سوی شرکت‌های هواپیمایی مانند لوفت‌هانزا، امارات و قطر سفارش داده شده و حالا ایران‌ایر جدیدترین مشتری آن به حساب می‌آید. بر اساس تخمین‌های زده شده این هواپیما در سال ۲۰۲۰ به نخستین سفارش دهندگان تحویل خواهد شد و ایران‌ایر نیز احتمالا از سال ۲۰۲۱ در صف دریافت این هواپیما قرار می‌گیرد.

اصلی‌ترین سبد سفارش هما به بوئینگ ۷۳۷ اختصاص یافته است. این هواپیما نیز در طول سال‌های گذشته با اضافه شدن فناوری‌های جدید تکمیل شده و در مدل‌های قدیمی و جدید عرضه می‌شود. بوئینگ ۷۳۷ از خانواده هواپیماهای کوتاه برد با بدنه باریک و دو موتوره است که در ۱۰ مدل مختلف ساخت شده و بین ۸۵ تا ۲۱۵ مسافر را در خود جای می‌دهد.

ایران ۵۰ فروند از این هواپیما را سفارش داده که عرضه آن‌ها بعد از سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. جدیدترین مدل از خانواده ۷۳۷ از سال ۲۰۱۷ به ایرلاین‌های سفارش دهنده تحویل می‌شود و این در حالی است که این هواپیما تا کنون ۷۰۰۰ فروند سفارش داشته است.

بوئینگ ۷۳۷ که به منظور رقابت با خانواده ایرباس ۳۲۰ فعالیت می‌کند حدود ۱۵۰ مسافر را در خود جای می‌دهد و برای پروازهای داخلی و منطقه‌ای گزینه‌ای مطلوب به شمار می‌رود تا به این ترتیب ایران‌ایر بتواند بخشی از بازار منطقه‌ای خود را که در طول سال‌های گذشته از دست داده بار دیگر پس گیرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.