رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه رقم بدهی ۳۸۰هزار میلیارد تومانی دولت یک برآورد است و رقم قطعی نیست، در مورد علت بیان ارقام متفاوت گفت: تعاریف فرق می‌کند. بدهی دولت را می‌گوییم یا بدهی شرکت‌های دولتی یا بدهی موسسات غیر‌انتفاعی.

محمدباقر نوبخت در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درخصوص اینکه چرا آمار دقیقی از میزان بدهی‌های دولت اعلام نمی‌شود و آمار اعلام شده با هم متفاوت است، اظهار کرد: تعاریف فرق می‌کند و نکته بعدی آن است که بدهی دولت را می‌گوییم یا بدهی شرکت‌های دولتی یا بدهی موسسات غیر‌انتفاعی مطرح می‌شود. وی افزود: رقم اعلام شده ۳۸۰ هزار میلیارد تومان میزان بدهی‌ها یک برآورد است و رقم قطعی بدهی دولت نیست. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در مورد ۵۴ میلیارد دلار بدهی شرکت نفت گفت: منظور از این عدد این است که این پول که دارایی و ذخایر بانک مرکزی بود در زمان دولت قبل نزد شرکت نیکو سپرده‌گذاری شد و باید شرکت ملی نفت این مبلغ را برگرداند.

علی طیب‌نیا هفته گذشته در پنجمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به تنگناهای مالی موجود در اقتصاد ایران از مجموع بدهی‌های دولت و همچنین بدهی آن به بانک‌ها سخن گفت و افزود: در حال حاضر مجموع بدهی دولت طبق برآورد اولیه حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است. وزیر امور اقتصادی و دارایی دیروز نیز در مصاحبه با رادیو میزان بدهی دولت را حدود ۵۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون ۱۹۶ هزار میلیارد تومان بدهی دولت، ۱۸۴ هزار میلیارد تومان بدهی شرکت‌های دولتی و ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی شرکت ملی نفت را محاسبه کرده‌ایم. وی به راه‌اندازی دفتر بدهی‌ها در وزارت اقتصاد اشاره و بیان کرد: این میزان بدهی دولت در حالی مشخص شده است که هنوز دستگاه‌هایی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت و برخی دستگاه‌های دیگر بدهی واحدهای زیر مجموعه خود را اعلام نکرده‌اند. طیب‌نیا تصریح کرد: با اعلام بدهی دستگاه‌های دیگر، عدد بدهی دولت بازهم بزرگ‌تر و بزرگ‌تر خواهد شد و از آن بدتر این است که این بدهی‌ها وضعیت نابسامانی دارد.