بخش اول شامل ماده­ واحده مشتمل بر احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کل کشور، سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی‌‌‌های سرمایه‌‌ای و مالی و اجزای اصلی آنها، ترازهای عملیاتی، سرمایه‌‌ای و مالی بودجه عمومی دولت و فروض برآورد منابع و مصارف بودجه بود که در پایان سال ۱۴۰۲ به تصویب مجلس رسید. بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ نیز درباره جداول تفصیلی شامل ارقام بودجه نیز یکشنبه ۱۹ فروردین اعلام وصول شد و بررسی آن روز ۲۸فروردین ماه در کمیسیون تلفیق آغاز شد. روز ۵ اردیبهشت نیز اتمام بررسی بخش دوم لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق اعلام شد و بررسی آن قرار است از امروز در صحن مجلس آغاز شود. درهمین حال روز گذشته محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه با اشاره به روند بررسی جداول بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس در تذکری تاکید کرد امسال اوج غیرشفاف بودن بودجه بود‌.

وی گفت: بر اساس گفته رئیس مجلس، نمایندگان تا ساعت ۲۳ امشب (یکشنبه شب) فرصت طرح پیشنهاد در جداول بودجه را دارند؛ حال اینکه کمیسیون تلفیق اصل گزارش را ارائه نکرده و ما باید در خلأ پیشنهاد دهیم. نباید برخورد با مجلس به گونه‌ای باشد که بعدها اگر کسی خواست خلاف آیین‌نامه اقدامی انجام دهد، زبان ما بسته باشد. در فایل مربوط به گزارش فقط نوشته شده مبلغ پیشنهادی کسر و اضافه می‌شود.نماینده تربت‌حیدریه در مجلس ادامه داد: بر اساس ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی، کمیسیون تلفیق باید گزارش را به نمایندگان ارائه دهد، اما با این شرایط ما چگونه می‌توانیم پیشنهادهای خود را مطرح کنیم؟ امسال اوج غیرشفاف بودن بودجه است. هدف از اصلاح آیین‌نامه اشراف نمایندگان به جداول بودجه بود، اما اکنون ما جدولی نمی‌بینیم و نمی‌دانیم کمیسیون تلفیق چه اقدامی انجام داده است؟ خواهش می‌کنم به دوستان تذکر دهید در ساعات باقی‌مانده فایل جداول را برای نمایندگان ارسال کنند تا ما بدانیم چه اتفاقی در تلفیق رخ داده است.

انتقاد قالیباف از نقدهای غیرمنصفانه بودجه‌ای

 در پاسخ به این تذکر و اعتراض زنگنه مبنی بر ‌شفاف نبودن گزارش تلفیق از جداول بودجه، محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس گفت: اگر نقدی دارید بفرمایید، ولی منصفانه. در چهل و اندی سال گذشته کدام وقت جداول در صحن مجلس ارائه شد و تک تک نمایندگان در مورد جداول پیشنهاد دادند که شما امروز می‌فرمایید غیر‌شفاف‌ترین بودجه است. نباید به مجلس ظلم شود. به گزارش «ایرنا» وی افزود: هیچ‌وقت تک‌تک نمایندگان جداول را نمی‌بینند تنها تلفیق این کار را انجام می‌دهد. در مجلس یازدهم جداول را به نظر دوستان گذاشتیم که اگر پیشنهاد دارند ارائه دهند. رئیس مجلس در ادامه گفت: نخستین بار است در تاریخ مجلس شورای اسلامی تک تک جداول بودجه در صحن علنی بررسی می‌شود.قالیباف اضافه کرد: از طرفی برخی هم می‌گویند هیات رئیسه به مجلس بها نمی‌دهد مجلس این تصمیم را گرفت و پیشنهاد نمایندگان بود و حتی برخی از دوستان با اینکه جداول به صحن بیایید مخالف بودند؛ پس نگویید این بودجه غیرشفاف است.

در ادامه حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ در واکنش به اظهارات زنگنه گفت: گاهی گفته می‌شود که مجلس را عده‌ای تضعیف می‌کنند، اما نیازی به این تضعیف‌ها نیست و ما خودمان در داخل این کار را می‌کنیم. آنچه تلفیق تصویب کرده است شفاف بوده و درباره ریال آن پاسخگو هستیم و به کسی اجازه ورود ندادیم.وی افزود: همه اعداد و ارقام شفاف است و برای نخستین بار کاری انقلابی در خصوص جداول انجام شد و برادر عزیزم آقای زنگنه باید در برابر تهمتی که به مجلس زدند پاسخگو باشند، چرا که اظهارات ایشان بی‌انصافی بود و حتی جداول را هم ندیده‌اند. حاجی‌بابایی تصریح کرد: جداول تحویل شده و نمایندگان بدانند صفر تا صد آن در اختیار شما قرار می‌گیرد و همه آنها در اختیار هیات رئیسه قرار گرفته و در خصوص ریال به ریال آن اگر کسی حرف و حدیث و مطلبی دارد می‌تواند مطرح کند و تلاش می‌کنیم عین صداقت برای شما عمل کنیم.