در این بیانیه آمده است:

١- نشست وزرای خارجه سه دولت /  اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز٢١ دسامبر ٢٠٢٠ (١ دی ١٣٩٩) به‌صورت مجازی برگزار شد. این نشست به ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار شد.

٢- اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان برای حفظ توافق، تلاش‌ هایشان در این راستا را تصریح کردند. آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف‌‌ها و پرداختن به چالش‌‌های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم‌ اشاعه هسته‌‌ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

٣- وزرا بر اهمیت نقش آژانس به‌عنوان تنها سازمان بین‌‌المللی مستقل و بی‌طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم‌ اشاعه هسته‌‌ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی‌ آزمایی کند، تاکید کردند. آنها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید کردند.

۴- وزرای خارجه خاطرنشان ساختند برجام که توسط قطعنامه ٢٢٣١ (٢٠١۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده، همچنان به‌عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم‌ اشاعه هسته‌‌ای جهانی و یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات‌متحده از توافق تاکید کردند. آنها تاکید کردند که قطعنامه ٢٢٣١ همچنان کاملا لازم‌الاجرا است.

۵- وزرا توافق کردند که به گفت‌وگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف‌‌ها ادامه دهند. وزرا دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات‌متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.

همزمان جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی به محورهای نشست مجازی وزرای امور خارجه عضو برجام اشاره کرد و در صفحه توییترش نوشت: اعضای برجام بر تلاش‌هایشان برای حفظ توافق تاکید کردند. اجرای کامل و موثر [توافق] توسط تمامی اعضا اهمیت زیادی دارد. بورل در ادامه نوشت: ما بر سر مطرح کردن چالش‌های ادامه‌دار اجرایی کردن توافق از جمله عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و تعهدات لغو تحریم‌ها به توافق رسیدیم. وزیر امورخارجه آلمان نیز بدون اشاره به کم‌کاری طرف‌های اروپایی در اجرای تعهداتشان در برجام گفت که ایران نباید آخرین فرصت برای حفظ توافق هسته‌ای را از دست بدهد. به گزارش «ایسنا» هایکو ماس، روز دوشنبه بدون اشاره به قصور طرف‌های اروپایی در پایبندی به تعهداتشان ذیل برجام تلاش کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و از ایران خواست تا فرصت پیش‌بینی‌شده برای بازگشت دولت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به توافق هسته‌ای را از دست ندهد.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه گفت: طرف‌های اروپایی را دعوت می‌کنم به اینکه از پشت نفاق بیرون آیند و ببینند خودشان به کدام‌یک از وظایفشان عمل کرده‌اند. سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست هفتگی خود که به‌طور آنلاین برگزار شد، درباره اقدامات پارلمان اروپا علیه ایران اظهار کرد: صادر کردن خطابه‌های یک‌طرفه و تکراری و نخ‌نما شده قابل قبول نیست و ارزشی هم ندارد و پارلمان اروپا باید نشان می‌داد که واقعا به دنبال حقوق بشر است. من یاد ندارم علیه آمریکا در قبال اقدامات ضدبشری‌اش علیه ایران اقدامی یا قطعنامه صادر و انجام داده باشد یا در رفع انسداد مسیرهایی که دارو و مواد اولیه باید برای ایران ارسال یا تهیه می‌شد، تلاش کرده باشد یا کشورهای اروپایی را که در این مسیر با آمریکا همراهی کردند، محکوم کند. متاسفانه سابقه طرف‌های اروپایی به‌ویژه پارلمان اروپا تیره و تار است. ما به‌طور قوی قطعنامه‌های گزینشی و طرفداری از کارزار ضد ایرانی و صدور قطعنامه‌های ضد ایرانی را محکوم می‌کنیم. طرف‌های اروپایی را دعوت می‌کنم به اینکه از پشت نفاق بیرون آیند و ببینند خودشان به کدام‌یک از وظایفشان عمل کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند