شماره روزنامه ۴۵۴۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاریخ اقتصاد - روزنامه شماره ۳۴۶۵

 • ستون اصلی ایل و قبیله

  دکترعلی‌اکبر کجباف ۱ دکترفریدون اله‌یاری ۲ سمیه بختیاری ۳ مقدمه ایل بختیاری یکی از مقتدرترین ایلات جنوب ایران است که نقش بسزایی در تحولات تاریخ ایران ایفا نموده است. در دوره قاجار منطقه بختیاری از جهت سیاسی و اقتصادی توجه کشورهای استعماری به‌خصوص انگلیس را به خود جلب کرد. نافرمانی‌ها و شورش‌های خوانین و سرداران بختیاری علیه حکومت مرکزی، حضور مداوم انگلیس در جنوب ایران، امتیاز کشتیرانی در کارون برای شرکت‌های انگلیسی، جاده لینچ و کشف نفت در منطقه بختیاری را می‌توان از دلایل توجه دولت‌های اروپایی به قلمرو بختیاری برشمرد.

 • سالروز تولد پدر حسابداری ایران

  گروه تاریخ و اقتصاد: دوم اردیبهشت سالروز تولد فضل‌الله اکبری،(۱۳۰۰-۱۳۸۴) پدر حسابداری و نخستین استاد حسابداری در ایران است. وی عضو هیات علمی و رئیس دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی (مدیریت) دانشگاه تهران بود. دکتر فضل‌الله اکبری بعد از دریافت دیپلم متوسطه، در دانشکده حقوق دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و مدرک کارشناسی خود را از این دانشکده گرفت. سپس در شرکت ملی نفت استخدام شد و همزمان با مرحوم حییم در تهیه فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی همکاری داشت. پس از آن در موسسه علوم اداری و بازرگانی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و مدرک فوق لیسانس علوم اداری و بازرگانی را دریافت کرد.

 • اسناد - ۳ اردیبهشت ۹۴

  سند شماره ۵ وزارت معارف و فواید عامه در جواب مراسله محترمه نمره ۱۰۳۰ اشعار می‌دارد که وزارت مالیه عمل مطالبات دولت را از کمپانی نفت تا اول اکتبر ۱۹۱۰ در دو هزار لیره انگلیس ختم و مبلغ مزبور را به انضمام دو هزار تومان از بابت مالیات نفت از اول اکتبر ۱۹۱۰ لغایت اول اکتبر ۱۹۱۱ دریافت نموده و جناب حاجی وکیل الرعایا قطعا برای اراده شخصی خود کار نکرده، بلکه فقط واسطه مذاکرات و مکاتبات فیمابین وزارت مالیه و کمپانی نفت بوده است. امضا: ناخوانا ۸- ۲۴۰۰۰۸۴۶۱ منبع: اسناد شرکت نفت ایران و انگلیس به نقل از «مناسبات ایران عصر قاجاریه با شرکت نفت ایران و انگلیس با تاکید بر اسناد» محمد حسن‌نیا

  .
 • گزیده - ۳ اردیبهشت ۹۴

  گروه تاریخ و اقتصاد: بعد از آنکه زمین‌داران و فئودال‌ها شهر لندن را تصرف کردند، کینگ جان به ناگزیر منشور «مگنا کارتا» را امضا و مهر کرد اما با وجود این منشور جنگ داخلی ادامه پیدا کرد. دیوید کارپنتر، مورخ و شارح منشور مگنا کارتا

  .
 • حمام تاریخی گله‌داری

  گروه تاریخ و اقتصاد: در روز یکم اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۷ حمام گله‌داری در فهرست آثار ملی ثبت شد. حمام گله‌داری در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس واقع شده و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است که در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری احداث شده است. حمام وقفی متعلق به مسجد گله‌داری و واقف آن تجارتخانه حاج شیخ احمد گله‌داری بوده است. حمام گله‌داری طی سه دهه گذشته دو بار مرمت شده است. در معماری این بنا بیشتر از سنگ‌های دریایی- اسفنجی و ساروج محلی و گچ دستکوب استفاده شده‌است. سنگ‌های اسفنجی که دارای قابلیت جذب رطوبت بالایی هستند از دریای همجوار تهیه می‌شده‌اند.

بیشتر