روز سبز بورس تهران علی محمدی / دنیای‌اقتصاد

علی عبدالمحمدی : بورس تهران در روز گذشته، با شفاف‌‌‌‌‌‌‌تر‌شدن نسبی اوضاع، در مدار صعودی قرارگرفت و بخشی از افت روزهای گذشته خود را جبران کرد. در روز گذشته، عمده سهام شاخص‌‌‌‌‌‌‌ساز بازار در محدوده سقف قیمتی روزانه، معاملات را به اتمام رساندند و صندوق‌های اهرمی نیز با صف خرید کار خود را به اتمام رساندند.دامنه‌نوسان صندوق‌های طلا نیز در روز گذشته به روال سابق (مثبت و منفی 10‌درصد) بازگشت و با تداوم افت قیمت دلار در بازار آزاد، صندوق‌های طلا نیز در محدوده سرخ تابلوی معاملاتی قرارگرفتند. حجم و ارزش معاملات بازار سهام نیز با توجه به صف خرید‌بودن اکثر نمادها در روز گذشته، در قیاس با روزهای قبلی، ارقام نازلی را ثبت کردند.

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص‌کل بورس تهران با رشد 0.46‌درصدی همراه شد و مجددا سطح 2‌میلیون و 200‌هزار‌واحدی را پس‌گرفت. نماگر هموزن نیز رشد 0.34‌درصدی را تجربه کرد و به سطح 726‌هزار ‌واحدی رسید. با توجه به اینکه اکثر سهام حاضر در بازار در محدوده سقف قیمتی روزانه قرارگرفتند و دامنه‌نوسان نیز محدود شده‌است، بازار نتوانست ارزش معاملات بالایی را تجربه کند. ارزش معاملات خرد بازار سهام که شامل سهام و حق‌‌‌‌‌‌‌تقدم می‌شود، رقم 2‌هزار و 412‌میلیارد‌تومان را ثبت کرد. با توجه به قرارگرفتن نمادها در محدوده سبز تابلوی معاملاتی، 134‌میلیارد‌ تومان نیز وارد گردونه معاملات سهام شد. می‌توان گفت که با توجه افت قیمتی که در روزهای قبل در بازار تجربه شده‌بود، عده‌ای ترجیح دادند که در قیمت‌های کنونی خریدار باشند.

اقدام قابل‌ستایش سازمان بورس

در ماده‌2 قانون بازار اوراق‌بهادار صراحتا قید شده که در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارآی اوراق‌بهادار و به‌منظور نظارت بر حسن اجرای قانون بازار اوراق‌بهادار، شورا و سازمان با ترکیب، وظایف و اختیارات مندرج در قانون مذکور تشکیل شده‌است. در واقع وظیفه سازمان بورس این است که در مواقعی که بازار با شرایط اضطراری دست‌وپنجه نرم می‌کند و سرمایه سهامداران در معرض تهدید قرار می‌گیرد، در لحظه تصمیمات و اقدامات مقتضی را در راستای حفظ منافع سهامداران به‌عمل آورد. در آغازین ساعات روز یکشنبه و قبل از شروع معاملات بازار سهام، سازمان بورس تشکیل جلسه داد و دامنه‌نوسان را در بازارهای مختلف دستخوش تغییر کرد تا هیجانات ایجادشده در تالار شیشه‌ای که در قالب بیش‌‌‌‌‌‌‌واکنشی در بازار بروز و ظهور می‌کرد، سرمایه سهامداران را به ورطه نابودی نکشاند.

سازمان بورس قبل از آغاز معاملات روز یکشنبه، دامنه‌نوسان سهام بورسی و فرابورسی را به مثبت و منفی یک‌درصد کاهش داد و دامنه‌نوسان صندوق‌ها را نیز مثبت و منفی 2‌درصد تعیین کرد و اشاره شد که این جریان برای سه روز متوالی، ادامه‌دار خواهد بود. هرچند که بازار در جریان معاملات روز یکشنبه، در همان محدوده‌های کف قیمتی روزانه معامله شد، اما از هیجانات کاذب و افراطی در بورس جلوگیری به‌عمل آمد. از آغازین دقایق معاملات روز گذشته نیز با فروکش‌‌‌‌‌‌‌کردن التهابات و دورشدن از رفتار هیجانی و مخابره اخبار مثبت، بازار وضعیت باثبات‌‌‌‌‌‌‌تری پیدا کرد و اکثر سهام حاضر در بازار در محدوده سقف قیمتی روزانه کار خود را به اتمام رساندند؛ در واقع می‌توان گفت که سازمان بورس در ایفای وظیفه حیاتی خود در برهه حساس کنونی، به‌خوبی نقش‌آفرینی کرده‌است و می‌توان به چابکی سیاستگذار در تصمیم‌گیری در این مقطع نمره قبولی داد.

سابقه تاریخی مشابه

در سال‌98 نیز که سردار سلیمانی در بغداد ترور شد، بازار سهام گرفتار صفوف فروش گسترده شد، اما سیاستگذار در آن مقطع با تاخیر، ماجرای کاهش دامنه‌نوسان را عملی کرد. در اولین روز پس از بازگشایی بازار بعد از شهادت سردار سلیمانی در عراق، شاخص‌کل بورس با افت 4.36‌درصدی همراه شد، اما نکته قابل ستایش در مقطع کنونی این است که سیاستگذار در مقطع کنونی ترجیح داد تا سریعا دست به‌کار شود و در به تعادل رسیدن بازار نقش‌آفرینی قابل‌توجهی داشته‌باشد.

در معاملات صندوق‌ها چه گذشت؟

همان‌طور که در بالاتر نیز عنوان شد، هر پنج صندوق اهرمی حاضر در بازار در محدوده‌های سقف قیمتی روزانه، کار خود را به اتمام رساندند. با توجه به افت قیمت دلار در بازار آزاد، صندوق‌های طلا نیز در روز گذشته در مسیر نزولی قرارگرفتند. می‌توان گفت که روند حرکتی دلار و قیمت‌های بازار طلا، سکه و بورس در روز گذشته به‌نحوی بوده‌است که می‌توان بازگشت فضای آرامش به بازارهای دارایی را مشاهده کرد. به‌نظر می‌رسد که در روزهای آتی و با فروکش‌‌‌‌‌‌‌کردن نسبی هیجانات، دامنه‌نوسان در بورس و صندوق‌های سهامی نیز به روال سابق بازگردد. در روز گذشته دامنه‌نوسان صندوق‌های طلا نیز به روال سابق یعنی مثبت و منفی 10درصد بازگشت.

تمرکز بورس بر صعود؟