اتاق‌های بازرگانی آسیا برای اجلاس دو روزه در اصفهان گرد هم آمدند

 به گزارش دنیای اقتصاد امیر کشانی رییس اتاق بازرگانی اصفهان در آیین گشایش رویداد  مزبور اصفهان را «شهر صلح خاورمیانه» نامید و بابیان اینکه اصفهان از دیرباز محل هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بین ادیان بوده است، افزود:  کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا ۵۶ درصد جمعیت و ۳۵ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) جهان را در اختیاردارند، تصریح کرد: این آمار و ظرفیت نشان می‌دهد که با همکاری اتاق‌های بازرگانی و همراهی دولت‌ها می‌توان امیدوار بود ملت‌های آسیایی با هم‌افزایی به توسعه همه‌جانبه دست یابند.

او ادامه داد: گفت‌وگو پیش‌نیاز و ابتدایی‌ترین ابزار تجارت بوده و تجارت علاوه بر مبادله کالا و سرمایه، تبادلات فرهنگی را نیز به دنبال دارد بنابراین می‌تواند عاملی برای توسعه گفت‌وگو و بستری برای صلح و ثبات باشد.

محمدرضا بهرمن نایب‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران نیز در گشایش این رویداد گفت: همکاری و هماهنگی بخش‌های خصوصی در کنار دولت‌ها در چارچوب اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا کمک بزرگی به تحقق آرمان‌های ما ازجمله همبستگی و همکاری در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی خواهد کرد و بی‌تردید این مسیر زمینه‌ساز کاهش تنش بین دولت‌ها و افزایش همکاری‌ها می‌شود.

دبیر کل مجمع همکاری گفتگوی آسیا نیز در این رویداد با اشاره به برگزاری مجمع پیشین در ترکیه بر نیاز برای ادامه چنین مجامعی در جهت تقویت گفتگو بین کشورهای آسیایی تاکید کرد و افزود: مجمع گفتگوی همکاری آسیا این توانایی را دارد تا مسائل اقتصادی و نیازهای بخش خصوصی این کشورها را به‌صورت جهانی مطرح کند.

دکتر پون چای واتانا دبیر کل (ACD)  با تاکید بر نقش گفتگو در حل مشکلات و فراهم کردن زیرساخت‌های ارتباطی افزود: مطرح‌شدن مسائلی همچون حمل‌ونقل نقشی حیاتی در توسعه ارتباط اقتصادی اعضا دارد .

گفتنی است مجمع گفتگوی همکاری آسیا Asia Cooperation Dialogue باهدف ارتقای همکاری و همگرایی منطقه‌ای بین دولت‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای آسیا در ژوئن ۲۰۰۲ در چاآم تایلند تأسیس شد و اکنون ۳۵ کشور در آن عضویت دارند. ایران در ژوئن ۲۰۰۴ به این مجمع پیوست و در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان کشور پیشگام همکاری فرهنگی انتخاب شد. در حال حاضر ریاست این مجمع بر عهده ایران است. کشورهای بحرین، بنگلادش، برونئی دارالسلام، کامبوج، چین، هند، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، لائوس، مالزی، میانمار، پاکستان، فیلیپین، قطر، سنگاپور، تایلند، ویتنام، قزاقستان، کویت، عمان، سریلانکا، بوتان، مغولستان، امارات، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، افغانستان، ترکیه، نپال و فلسطین عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD هستند.