در این مطلب، فلیسیتی کلی، رئیس بخش پایداری در Bunzl استرالیا و نیوزیلند، نیاز فوری به تغییر در صنعت بسته‌‌بندی را بررسی می‌کند.

استفاده از بسته‌‌بندی‌‌های معمولی هنوز هم در صنعت رایج است، حتی اگر این مانعی است که بسیاری از شرکت‌ها را عقب نگه می‌دارد. زمان آن رسیده است که با پذیرش رویکردی جسورانه برای تغییر رفتار مصرف‌کننده در مورد مواد بسته‌‌بندی و طراحی، این عدم‌تمایل به تکامل را به چالش بکشیم.

شکست‌‌های بسته‌‌بندی سنتی بسیار زیاد است، اما عملکرد ضعیف محیطی شاید بزرگ‌ترین مشکل باشد. با این حال، شرکت‌های بسته‌‌بندی مدرن و انعطاف‌‌پذیر مشتاق کشف روش‌هایی هستند که می‌تواند به آنها کمک کند صنعت را متحول کنند و به نتایج قابل‌‌توجهی دست یابند.

اهمیت روندهای فعلی و آینده بسته‌‌بندی

درک رابطه بین روند مصرف‌کنندگان فعلی و الزامات بسته‌‌بندی آینده برای کسب‌و‌کارها برای پیشروی در بازار امروز بسیار مهم است.

شرکت‌های بسته‌‌بندی باید با استفاده از پیشرفت‌‌های فن‌‌آوری موجود و استفاده از موادی از طیف گزینه‌‌های بسته‌‌بندی پایدار در دسترس، با ترجیحات مشتری که به سرعت در حال تغییر است، همگام باشند. بسته‌‌بندی صرفا برای راحتی یا عملکرد، دیگر برای متخصصان بسته‌‌بندی که به دنبال رقابتی ماندن هستند کافی نیست.

-درک اینکه روندهای فعلی بر نیازهای بسته‌‌بندی آینده تاثیر می‌‌گذارد برای موفقیت بسیار مهم است.

-جمعیت‌شناسی و ترجیحات مصرف‌کننده در حال تکامل، توسعه طرح‌‌های بسته‌‌بندی نوآورانه را هدایت می‌کند.

-روندهای فعلی می‌تواند پیامدهای اقتصادی جدی برای صنعت بسته‌‌بندی داشته باشد.

-انطباق با پیشرفت‌‌های فناوری برای ماندن در رقابت ضروری است.

-بسته‌‌بندی پایدار یک روند بزرگ و رو به رشد است، شرکت‌هایی که این روند را نادیده بگیرند، عقب خواهند ماند.

شیوه‌‌های سازگار با محیط‌زیست و نحوه نوآوری در بسته‌‌بندی

ارائه جایگزین‌‌های سازگار با محیط‌‌زیست برای روش‌های بسته‌‌بندی سنتی در حال شکل‌‌گیری است که به یک صنعت با رشد بالا تبدیل می‌شود. نوآوری‌‌ها در بسته‌‌بندی‌‌های سازگار با محیط‌زیست مانند پلاستیک‌های زیستی و مواد کمپوست‌‌پذیر باعث کاهش ردپای کربن و حفظ منابع می‌شود در حالی که مواد زیست تخریب‌‌پذیر ساخته شده از الیاف گیاهی و نشاسته ذرت می‌توانند خواص مشابهی داشته باشند، اما جایگزینی سازگار با محیط‌زیست برای مواد سنتی ارائه می‌دهند.

بسته‌‌بندی سازگار با محیط‌زیست همچنین می‌تواند به عنوان ابزاری برای آموزش با ارائه اطلاعات در مورد اثرات زیست محیطی و تشویق مصرف‌کنندگان به انتخاب‌‌های پایدارتر عمل کند. به علاوه اتخاذ شیوه‌‌های سازگار با محیط‌زیست در بسته‌‌بندی می‌تواند باعث صرفه‌‌جویی در هزینه واقعی به شکل کاهش هزینه‌‌های فرآیند و ضایعات کمتر شود.

اما شاید بزرگ‌ترین مزیت از نظر اقتصادی این واقعیت است که اتخاذ شیوه‌‌های دوستدار محیط‌زیست باعث جذب مصرف‌کنندگان آگاه به محیط‌زیست می‌شود. مصرف‌کنندگان مدرن قبلا شروع به اولویت‌‌بندی محصولات سازگار با محیط‌زیست کرده‌‌اند تا شرکت‌ها بتوانند به این بخش مصرف‌کننده در حال رشد متوسل شوند، وفاداری به برند را به دست آورند و رضایت مشتری را افزایش دهند. پذیرندگان اولیه بسته‌‌بندی سازگار با محیط‌زیست می‌توانند انتظار داشته باشند که فروش و سود بیشتری را تجربه کنند.

نقش تحول آفرین نوآوری بسته‌‌بندی

برخی از شرکت‌ها احساس می‌کنند که در استفاده از روش‌های بسته‌‌بندی قدیمی گیر کرده‌‌اند. این می‌تواند ناامید‌‌کننده باشد، به‌خصوص زمانی که رقبا در حال استفاده از پیشرفت‌‌های تکنولوژیکی هستند تا استراتژی بسته‌‌بندی خود را متحول کنند و مزیت رقابتی به دست آورند. شرکت‌های بسته‌‌بندی باید استراتژی‌‌هایی را برای پذیرش فناوری و به‌روز ماندن برای جلوگیری از عقب‌‌ماندن توسعه دهند.

-پیشرفت‌‌های تکنولوژیکی در بسته‌‌بندی، محافظت از محصول را بهبود می‌‌بخشد، این صنعت را متحول کرده و کارآیی زنجیره تامین را افزایش می‌دهد.

-پوشش‌‌های ضد‌‌میکروبی پیشرفته از باکتری‌‌ها و میکروب‌‌های مضر محافظت می‌کنند و محافظت از محصول را در سراسر زنجیره تامین در انواع بسته‌‌بندی مواد غذایی افزایش می‌دهند.

-راه‌‌حل‌‌های بسته‌‌بندی تعاملی به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا از طریق فناوری‌‌هایی مانند کدهای QR و NFC به اطلاعاتی مانند بازاریابی و پیام‌‌های تبلیغاتی دسترسی داشته باشند.

-شرکت‌ها با بهبود کارآیی زنجیره تامین با استفاده از ردیابی و نظارت پیشرفته، عملیات لجستیک را بهینه می‌کنند.

بررسی رابطه بین رفتار مصرف‌کننده و طراحی بسته‌‌بندی

شرکت‌های بسته‌‌بندی حرفه‌‌ای در حال درک این موضوع هستند که رفتار مصرف‌کننده و طراحی بسته‌‌بندی تا حد زیادی تحت‌تاثیر مصرف‌کنندگان قرار دارد. مصرف‌کنندگان امروزی از چالش‌‌های زیست‌‌محیطی مطلع‌تر و آگاه‌‌تر هستند، به این معنی که امروزه مواد بسته‌‌بندی سازگار با محیط‌‌زیست تقاضای بالایی دارند.

سبک زندگی مدرن و پرمشغله نیز به نفع راحتی است. بسته‌‌بندی آسان و راحت به مشتریان خدمات بهتری ارائه می‌دهد، بنابراین راحتی باید یک ملاحظات کلیدی باشد. البته، بسته‌‌بندی فقط جنبه کاربردی ندارد، در بازار رقابتی امروز بسته‌‌بندی باید از نظر بصری نیز جذاب باشد.

جلب توجه مشتری حیاتی است و بنابراین زیبایی‌شناسی یک ملاحظه حیاتی است که می‌تواند برای انتقال هویت برند و برای برقراری ارتباط با ارزش‌‌های فرهنگی شرکت مورد استفاده قرار گیرد. متخصصان بسته‌‌بندی با انتخاب صحیح بسته‌‌بندی، یک ارتباط عاطفی برای برانگیختن احساسات مثبت برقرار می‌کنند.

ترجیحات مصرف‌کنندگان مدرن تاثیر عمده‌‌ای بر آینده طراحی بسته‌‌بندی خواهد داشت. صنعت ملزم خواهد بود که دائما با نیازهای در حال تحول مصرف‌کننده سازگار شود. موفق‌‌ترین شرکت‌ها می‌‌دانند که جلوتر ماندن از روندها با گوش دادن به مشتریان خود و هماهنگی با نیازها و آرزوهای آنها راهی برای ایجاد تاثیر ماندگار در بازار است.

روندهای نوظهور و آینده بسته‌‌بندی

درک تاثیر رفتار مصرف‌کننده در طراحی بسته‌‌بندی و انتخاب مواد بسیار مهم است. حرفه‌‌ای‌‌ها می‌‌دانند که کسب‌و‌کار آنها باید با اولویت‌‌ها و ارزش‌‌های مصرف‌کنندگان امروزی هماهنگ باشد.

بدون شک بزرگ‌ترین گرایش در حال ظهور در بسته‌‌بندی استفاده از مواد سازگار با محیط‌زیست است. این مواد بسته‌‌بندی در حال حاضر تقاضای بالایی دارند و انتظار می‌رود به زودی این تقاضا افزایش یابد.

جذاب بودن برای مصرف‌کنندگان مدرن، یکی دیگر از ملاحظات مهم است. سبک زندگی شلوغ مشتریان امروزی به بسته‌‌بندی‌‌هایی نیاز دارد که نه تنها پایدار باشد، بلکه استفاده از آن ساده و قابل‌‌حمل باشد.

گزینه‌‌های قابل آب‌‌بندی مجدد و مهر و موم‌‌های پاره‌‌شونده محبوب هستند. امروزه بسته‌‌بندی نیز باید توجه مصرف‌کننده را از طریق زیبایی‌‌شناسی به خود جلب کند. طراحی بسته بصری جذاب می‌تواند توجه را در حین ایجاد هویت برند جلب کند. موفق‌‌ترین شرکت‌ها در تولید طرح‌‌های بسته‌‌بندی که با علایق مشتریان همراه می‌شود، پیشرو خواهند بود.

دنیای دیجیتالی که مصرف‌کنندگان با آن آشنا هستند، شرکت‌های بسته‌‌بندی را ملزم می‌کند که فراتر از جذابیت بصری ساده بروند. کدهای QR و سایر ویژگی‌‌های تعاملی از جمله واقعیت افزوده قبلا در بسته‌‌بندی ادغام شده‌‌اند و انتظار می‌رود که این عناصر دیجیتال نقش مهمی در آینده ایفا کنند.

برانگیختن احساسات مثبت جنبه دیگری از طراحی بسته‌‌بندی است که رواج بیشتری دارد زیرا می‌تواند به تقویت وفاداری به برند و ایجاد تجربه‌‌ای برای متمایز‌‌کردن محصولات از رقبا کمک کند.

در نهایت، همیشه حق با مشتری است و این ترجیحات مصرف‌کنندگان است که آینده صنعت بسته‌‌بندی را شکل می‌دهد.