گروه بنگاه‌ها: بانک پارسیان به‌عنوان عامل بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، حساب‌های سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج را تعیین تکلیف کرده و قبل از ۲۰ تیر پرداخت‌ها آغاز خواهد شد.به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مدیرعامل بانک پارسیان کوروش پرویزیان افزود: سررسید برخی قرارداد‌ها ۱۴ماهه و برخی ۱۷ ماهه بود که اکنون سررسید قراردادهای ۱۴ ماهه فرارسیده که در سایت بانک مرکزی و بانک پارسیان نحوه مراجعه سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج به شعب بانک پارسیان برای دریافت ما‌به‌التفاوت ذکر شده در قرارداد را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.وی گفت: البته تا این لحظه ۱۰ هزار حساب، متعلق به ۵ هزار نفر که ارقام بالایی است هنوز تعیین تکلیف نشده است که در این باره هیات تسویه‌ای در بانک مرکزی شکل گرفته و این هیات درباره این ۵ هزار نفر مسوول است.

مدیرعامل بانک پارسیان گفت: در ارتباط با همه افرادی که برگ تعهد بانک پارسیان را دارند، پرداخت‌ها را آغاز خواهیم کرد ضمن اینکه سقف ارقام تعیین تکلیف شده ۳۰۰ میلیون تومان است. پرویزیان افزود: ابتدا تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان سپس تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و در نهایت برای افرادی که تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان برگ تعهد از بانک پارسیان دارند به ترتیب پرداخت‌ها صورت می‌گیرد. رئیس کانون بانک‌های خصوصی گفت: با کنترل تورم و رفع تنگناهای مالی بنگاه‌های تولیدی، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور تلاش کردند نرخ سود سپرده و تسهیلات را متعادل کنند. پرویزیان افزود: نرخ سود بانکی در بازه‌ای حدود ۳۰ درصد بود که با تصمیم‌گیری شورای پول و اعتبار به حدود ۱۸ درصد کاهش یافت، اما متاسفانه به علت نیازمندی‌هایی که دولت در انتشار اوراق داشت نوساناتی در نرخ سود اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: امیدواریم در روز‌ها و ماه‌های آینده شاهد کاهش دوباره نرخ سود بانکی باشیم تا تعادل بهتری در بازار پول کشور به‌وجود آید. پرویزیان گفت: اجرایی کردن نرخ سود ۱۵درصد برای سپرده یکساله به‌عنوان مصوبه شورای پول و اعتبار از جهت‌گیری‌های اصلی نظام بانکی است، از نظر قانونی تکلیف شده که به این سمت حرکت کنیم، اما محدودیت‌های مختلف، مشکلاتی را ایجاد کرده که امیدواریم از جانب دولت و بانک مرکزی رفع شود. وی افزود: امیدواریم در نیمه اول امسال این مصوبه شورای پول و اعتبار را در شبکه بانکی کشور اجرایی کنیم. پرویزیان گفت: برای سپرده‌های یکساله جدید نرخ ۱۵ درصد اجرایی شد، اما سپرده‌هایی هم در شبکه بانکی وجود دارد که حساب‌های آن مربوط به قبل است و بانک‌ها هم باید به تعهدات گذشته خود عمل کنند و تا زمان سر رسید قرارداد‌ها بانک‌ها به پرداخت این نرخ بالاتر متعهد هستند.