گروه بازار پول: برآیند عوامل موثر بر بازار طلا تا بعدازظهر جمعه به نفع طلا کار می‌کرد، اما گزارش تازه دولت آمریکا از اشتغال‌زایی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ماه جولای ساعات بسیار بدی را برای فلز زرد به همراه آورد تا هفته اول آگوست پایانی تراژیک برای این کالای گرانبها داشته باشد. اونس طلا که هفته گذشته را با قیمت ۱۳۵۰ دلار آغاز کرده بود، تا ساعت ۵ عصر آخرین روز کاری به بهای ۱۳۶۰ دلار رسید، ولی با انتشار داده‌های بسیار خوب از بازار کار ایالات متحده تا عدد ۱۳۳۵ دلار سقوط کرد. اونس روز جمعه تا قیمت ۱۳۶۵ دلار هم اوج گرفته بود تا قیمت نهایی اولین هفته از ماه آگوست سقوطی ۳۰ دلاری از اوج روزانه را رقم زده باشد. این قیمت همچنین افت تقریبا یک درصدی را برای اونس در هفته گذشته ثبت کرد. به این ترتیب رشد هفته پیش از آن ادامه نیافت تا نظرهای کارشناسان درباره روند کوتاه‌مدت دوباره دچار اختلاف شود. جزئیات پیش‌بینی‌ها برای هفته کاری جدید را در گزارش بعدی «دنیای اقتصاد» خواهید خواند،‌ اما پیش از آن مرور هفته‌ای که پایانی دراماتیک داشت، جالب است.

روز دوشنبه نخستین روز از هشتمین ماه میلادی بود. اونس که در ۷ ماه گذشته از سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲۷ درصد جهش کرده بود، روز نخست هفته را نیز با امید آغاز کرد تا با وجود فشار افت بهای نفت خام، ۲ دلار رشد کند. قیمت نهایی این روز ۱۳۵۲ دلار بود که بیشترین قیمت در حدود ۳ هفته قبل از آن بود. بخشی از خریدهای روز دوشنبه در ادامه خریدهای جمعه پیش از آن بود، روزی که داده‌های بد میزان رشد اقتصاد آمریکا در سه ماه دوم سال جاری میلادی باعث جهش طلا شد. اونس طلا در حالی روز دوشنبه با رشد روبه‌رو شد که بهای نفت خام به زیر مرز ۴۰ دلار سقوط کرد. نفت خام در این روز در واقع به کف ۴ ماهه رفت تا معامله‌گران کل بازارهای کالاهای پایه بار دیگر نگران هدایت منفی طلای سیاه شوند. همزمان شاخص دلار تقویت شد تا عامل خارجی دوم نیز به ضرر طلا عمل کرده باشد. با این حال، طلا و نقره در روندی که بسیار برای معامله‌گران بازار فلزات گرانبها امیدبخش بود، رشد کردند. دوشنبه حتی رشد بازارهای سهام نیز نتوانست مانع طلا شود.

اما سه‌شنبه روز جهش ۱۱ دلاری و ثبت قیمت ۱۳۶۳ دلار بود. این جهش عمدتا ناشی از تضعیف دلار و قدرت فنی طلا بود. روز سه‌شنبه افت ارزش دلار به فلز زرد کمک کرد و همزمان جهش اخیر بهای اونس طلا، چهره فنی این کالای گرانبها را نیرومند نگه داشت. اما سه‌شنبه دیگر عامل خارجی مهم در بازار فلزهای گرانبها یعنی بهای نفت خام به ضرر طلا عمل کرد. روز سه‌شنبه بهای نفت خام با وجود رشد ابتدای روز دوباره افت کرد و به کف ۵ هفته‌ای رفت. در آن سو، قرار گرفتن شاخص دلار بر کف ۴ ماهه فشار نفت را خنثی کرد. بازارهای جهانی سهام روز سه‌شنبه با افت خود به طلا کمک کردند. بانک مرکزی ژاپن سه‌شنبه محرک‌های مالی به ارزش ۲۷۴ میلیارد دلار را معرفی کرد که نشان می‌داد چشم‌انداز اقتصاد این کشور هنوز مثبت نیست.

ولی چهارشنبه روز سقوط ۱۲ دلاری و ثبت قیمت ۱۳۵۱ دلار بود. این سقوط تحت فشار سودگیری معامله‌گران و جهش شاخص دلار رخ داد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار فلزهای گرانبها چهارشنبه در انتظار گزارش مهم روز جمعه بودند. با این همه گزارش ADP از اشتغال‌زایی ماه جولای توانست تا حدی جلب توجه کند. در سومین روز کاری هفته همزمان با تقویت دلار از کف ۴ ماهه که به ضرر طلا کار می‌کرد، بهای نفت خام از کف ۴ ماهه سه‌شنبه رشد کرد تا کمک اندکی برای فلز زرد فراهم آمده باشد. با این همه نگرانی‌ها درباره مازاد عرضه در بازار انرژی پابرجا بود.

مهم‌ترین خبر پنج‌شنبه بدون تردید کاهش نرخ بهره پایه «بانک انگلستان» بود. روز پنج‌شنبه «بانک انگلستان» بانک مرکزی بریتانیا، نرخ بهره پایه خود را از ۵/ ۰ به ۲۵/ ۰درصد رساند، کمترین سطح در ۳ قرن گذشته! دلیل چنین اقدام بی‌سابقه‌ای افزایش نگرانی‌ها از پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. بانک انگلستان برای خنثی‌سازی دردسرهای «برگزیت» علاوه‌بر اقدام به نخستین کاهش نرخ بهره در ۶ سال و نیم گذشته، ۱۷۰ میلیارد پوند محرک را نیز تصویب کرد تا پوند سقوط کند، اما شاخص‌های بورس، دلار و طلا رشد کنند. اونس روز پنج‌شنبه به قیمت ۱۳۶۰ دلار رسید. با آنکه معامله‌گران بازار فلزهای گرانبها در این روز بیشتر از روز چهارشنبه در انتظار گزارش اشتغال‌زایی روز جمعه بودند، اما اقدام تاریخی بانک مرکزی انگلستان کار خود را کرد. با اعلام سیاست‌های تازه، پوند ارزان و طلا گران شد. بازارهای سهام رشد کردند و اوراق قرضه دولتی آمریکا نیز تقویت شدند. روز پنج‌شنبه رشد شاخص دلار به دلیل افت ارزش پوند به ضرر طلا تمام شد اما رشد بهای نفت خام کمکی برای فلز زرد فراهم کرد. دلار در ساعات ابتدایی پنج‌شنبه در تعدیل روند قبلی به کف ۵ هفته‌ای رفته بود، اما دوباره دستخوش تعدیل در جهتی دیگر شد.

آخرین روز از هفته گذشته تحت‌تاثیر اخبار روز پنج‌شنبه و در انتظار گزارش اشتغال‌زایی آمریکا شروع شد. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی انگلستان بورس‌های بریتانیا را روز جمعه به اوج یک‌ساله برد. دیگر بورس‌های جهانی نیز ادامه رشد را تجربه می‌کردند. رشد شاخص‌های بورس، بخشی از سرمایه‌ها را از بازار فلزهای گرانبها خارج کرد، اما افت شاخص دلار به رشد قیمت طلا کمک می‌کرد. نفت خام هم روز جمعه با افت خود به ضرر فلز زرد عمل می‌کرد. ولی مهم‌ترین خبر روز که روند هفتگی را کاملا تحت‌تاثیر خود قرار داد، انتشار گزارش اشتغال‌زایی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ماه جولای بود. بر اساس گزارش تازه دولت آمریکا،‌ این اقتصاد در هفتمین ماه سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۵۵ هزار شغل ایجاد کرده است. رقم مورد انتظار ۱۸۰هزار شغل بود. داده‌های بسیار خوب این گزارش که ساعت ۵ عصر منتشر شد باعث جهش دلار و سقوط طلا شد. به این ترتیب معامله‌گران بازار فلزهای گرانبها در هفته جدید که از فردا دوشنبه آغاز خواهد شد با عوامل متناقضی مواجه هستند. گزارش فردای این صفحه، نظر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد درباره روند کوتاه‌مدت را بررسی خواهد کرد.

هفته تراژیک طلای جهانی