روسیه در حال گذار اقتصادی است

به گفته وی، کلید کار، انتقال از اقتصاد مبتنی بر تقاضا به اقتصاد عرضه محور خواهد بود. بلوسوف در این نشست گفت: ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که انگیزه رشد اقتصادی، خارجی و ناشی از تقاضا و تزریق پولی نباشد، بلکه از خود بخش تولید داخلی سرچشمه بگیرد. او افزود: از جمله راهکار‌‌‌های رسیدن به این هدف، اصلاحات کارگری، ایجاد انگیزه برای کارآفرینی، افزایش کارآیی و بهره‌‌‌وری و استفاده از هوش مصنوعی است. بلوسوف گفت: هزینه‌های مصرفی (ناشی از افزایش بهره‌‌‌وری و دستمزد‌‌‌های واقعی)، همراه با سرمایه‌‌‌گذاری‌‌‌های سرمایه‌‌‌ای و صادرات نفت و گاز، حدود ۱۶ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی روسیه را تشکیل خواهد داد. صنایع IT و ارتباطات به عنوان مهم‌ترین موتور‌‌‌های رشد در نظر گرفته می‌شوند که دولت قصد دارد تا پایان دهه آنها را ۱۳۰ درصد گسترش دهد.

برنامه راهبردی روسیه برای گذار اقتصادی شامل اصلاحات گسترده برای بهبود بهره‌‌‌وری (با تاکید بر اتوماسیون و آموزش)، تقویت سرمایه‌‌‌گذاری، افزایش صادرات (به جز منابع طبیعی و انرژی) و ایجاد کریدور‌‌‌های حمل‌ونقل برای کالا‌‌‌های روسی است که باید تا سال ۲۰۳۰ قادر به حمل ۱.۴میلیارد دلار تن بار باشد. در این نشست، همچنین در مورد نقش مقامات فدرال و منطقه‌‌‌ای در بهبود فضای سرمایه‌‌‌گذاری و فعالیت‌‌‌های تجاری در کشور، رفع محدودیت‌‌‌های حمل‌‌‌ونقل و در عین حال حفظ «حاکمیت لجستیکی» روسیه بحث و گفت‌وگو شد. اهداف مشخصی که توسط پوتین تعیین شد شامل این است که روسیه تا سال ۲۰۳۰ به جایگاه چهارم دنیا بر اساس تولید ناخالص داخلی (بر اساس برابری قدرت خرید) برسد که در این صورت از ژاپن پیشی می‌گیرد.

روسیه همچنین در میان ۲۵ کشور برتر برای استفاده از روبات‌‌‌ها در تولید و در ۱۰ کشور برتر از نظر تحقیق و توسعه علمی قرار خواهد گرفت. طبق حکم پوتین، هدف اصلی این تحول، تضمین موقعیت روسیه به عنوان یک کشور مستقل است که به ارزش‌های سنتی احترام می‌‌‌گذارد، با کشور‌‌‌های دوست همکاری می‌‌‌کند و وضعیت اقتصادی خود را از طریق علم و کارآفرینی خصوصی بهبود می‌‌‌بخشد.