پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰، هر شخص حداقل ۷ ارتباط همزمان با اشیای پیرامون خود داشته باشد. به گزارش خبرگزاری فارس، سعید شریفیان در همایش علمی- آموزشی فناوری‏های نوین در شبکه‏های کامپیوتری اظهار کرد: در سال‌های اخیر شبکه‌های کامپیوتری، خود را به زندگی انسان و حتی به داخل بدن انسان رسانده و پدیده اینترنت اشیا به‌دلیل برقراری ارتباطات اشیای پیرامون زندگی انسان شکل گرفته است.

این استاد دانشکده برق دانشگاه امیرکبیر گفت: پیش‌بینی می‌شود تا ۵ سال آینده هر شخص حداقل ۷ ارتباط همزمان با اشیای پیرامون خود داشته باشد؛ همچنین اینترنت اشیا تا ۱۰ سال آینده همچنان موضوعی داغ و مورد پژوهش باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ تعداد ماشین‌های دارای سیستم تعاملی با محیط اطراف از ۷/ ۸ میلیون به ۲۳میلیون خواهد رسید و در صنعت نیز اتوماسیون صنعتی ظرف ۵ سال آینده ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت. احسان عماد، دبیر اجرایی این همایش نیز با اشاره به الزامات توجه به موضوع امنیت در شبکه‌های کامپیوتری با توجه به روند رو به رشد فناوری اطلاعات اظهار کرد: در حال حاضر ۹۵ درصد از تمام حملاتی که به شبکه‌های کامپیوتری در دنیا انجام می‌شود از طریق بدافزارها (malware) اتفاق می‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: از زمانی که شبکه‌های کامپیوتری به وجود آمد، هکرها نیز وجود داشته‌اند و امروزه شرکت‌های بزرگ دنیا برای تمرکز روی هکرها، سرمایه‌گذاری بسیاری انجام داده‌اند.