قابلیت‌‌‌های صوتی جدید به کاربران اجازه می‌دهد با چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی صحبت کنند و پاسخ‌‌‌هایی واقعی بدون تاخیر دریافت کنند. همچنین کاربران می‌توانند هنگامی‌که چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی مشغول صحبت است، حرف زدن آن را قطع کنند. دیگر دستیارهای صوتی هوشمند در انجام هر دوی این فعالیت‌‌‌ها با چالش روبه‌رو بودند. سم آلتمن، مدیر ارشد اجرایی اوپن‌‌‌ای‌آی در یک پست وبلاگی نوشت: این هوش مصنوعی مشابه نمونه‌هایی به نظر می‌‌‌رسد که در فیلم‌‌‌ها دیده می‌شود. صحبت کردن با رایانه هیچ‌گاه به اندازه اکنون برای من واقعی نبوده است.

این شرکت در حال حاضر با افزایش رقابت و فشارها برای گسترش مشتریان چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی روبه‌رو است. محققان اوپن‌‌‌ای‌آی در یک رویداد که به‌‌‌طور زنده پخش می‌شد، قابلیت‌‌‌های جدید دستیارصوتی هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی را نشان دادند. در یکی از دموها‌‌‌ چت جی‌پی‌تی از قابلیت‌‌‌های بصری و صوتی خود برای صحبت با یک محقق جهت حل یک معادله ریاضی روی یک برگه کاغذ حرف زد. در دمویی دیگر محققان قابلیت‌‌‌های واقعیت ترجمه GPT-۴o را نشان دادند.

نمایش‌‌‌های اوپن‌‌‌ای‌آی مرزهای تخیل و واقعیت را از بین برده‌‌‌اند. یک محقق این شرکت به چت‌بات گفت وضعیت خوبی دارد، زیرا نشان داده چقدر مفید و خارق‌العاده است. چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی نیز در پاسخ گفت: اوه، خواهش می‌‌‌کنم! شما باعث می‌شوید از خجالت سرخ بشوم.

میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری اوپن‌‌‌ای‌آ‌ی در این مراسم اعلام کرد مدل جدید به‌‌‌طور رایگان عرضه می‌شود، زیرا نسبت به مدل‌های قبلی برای شرکت کم‌هزینه‌تر است. کاربران چت جی‌پی‌تی که حق اشتراک خریده‌‌‌اند نسبت به کاربران ظرفیت بیشتری دارند. مدل

GPT-۴o  طی هفته‌های آینده عرضه خواهد شد. علاوه بر آنچه گفته شد کاربران چت جی‌پی‌تی می‌توانند به ویژگی «مرور» یا جست‌وجو دسترسی یابند. با کمک این قابلیت چت جی‌پی‌تی می‌تواند اطلاعات به‌روزرسانی شده از وب را نمایش دهد. همچنین شرکت تصمیم ندارد از طریق فروش آگهی از کاربران رایگان درآمدزایی کند.