شرکت بایدو سیستم عامل هوشمند معرفی کرد

شن دو، معاون مدیر ارشد اجرایی گروه بایدو و همچنین رئیس کسب و کار ابر هوشمند بایدو، سیستم عامل وان یوآن را معرفی کرد. این سیستم عامل با هدف ساده‌‌سازی و ارتقای تجربه توسعه اپلیکیشن‌‌های هوش مصنوعی داخلی عرضه می‌شود. وان یوآن با انتزاع و محصور کردن پیچیدگی‌‌های سیستم‌های بومی ابری و قدرت رایانش ناهمگون، نویدبخش تحولی انقلابی در شیوه تعامل توسعه‌‌دهندگان با پلتفرم‌‌های رایانشی است. شن دو در سخنرانی خود تاکید داشت سیستم‌های رایانش ابری فعلی هنوز کاربرد دارند، اما دیگر در مرکز توجه نیستند. با ظهور رایانش هوشمند اکنون به یک سیستم عامل جدید نیاز است که تعاملات انسان و رایانه را بازتعریف کند و فرآیند ساخت را برای توسعه‌‌دهندگان ساده‌‌تر کند.

وان یوآن سه لایه اصلی دارد که عبارتند از کرنل، شل و جعبه ابزار. در سطح کرنل پلتفرم رایانش ناهمگون Baige AI بایدو برای انجام فعالیت‌‌هایی مانند آموزش مدل‌‌های بزرگ زبانی و استنتاج بهبود یافته است. همچنین وان یوآن از سازگاری با تراشه‌‌های هوش مصنوعی موجود پشتیبانی می‌کند و به این ترتیب تمام کاربران می‌توانند قدرت رایانشی را با حداقل هزینه تطبیق دهند. چنین انعطاف‌‌پذیری، چالش‌‌های استفاده از چند تراشه در سناریوهای مختلف آموزش مدل‌‌های بزرگ را برطرف و عملکردی راحت و کم‌‌هزینه را تضمین می‌کند.

همچنین سیستم عامل در مدل‌‌های بزرگ به کار می‌رود که به‌طور کارآمد انبوهی از اطلاعات و دانش را فشرده و به زبان قابل درک طبیعی تبدیل می‌کند. این روند به کاربر اجازه می‌دهد نیازهای مختلف در سناریوهای کسب و کاری متفاوت را تامین کند. وان یوآن در لایه شل ابزارهایی برای مدیریت، زمان‌بندی و توسعه فراهم می‌کند و از سوی دیگر توسعه‌‌دهندگان را از پیچیدگی‌‌های فرآیند توسعه مدل نجات می‌دهد. در کل وان یوآن گامی مهم در توسعه سیستم‌های عامل رایانش هوشمند است. بایدو سعی دارد با ساده‌‌سازی فرآیندهای توسعه و ارتقای عملکرد به توسعه‌‌دهندگان و شرکت‌ها فرصتی دهد تا قابلیت‌‌های جدیدی در اپلیکیشن‌‌های هوش مصنوعی ایجاد کنند.