رشد 70درصدی ترافیک پست در خراسان رضوی

مشهد- زهره الوندی: مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت: در سال ۸۷ ترافیک پست مستقیم استان به سه‌میلیون و ۵۰۰هزار و ۵۶۲ مرسوله رسید که این رقم نشان دهنده رشد ۷۰درصدی آن نسبت به سال ۸۶ است.

سیروس رضایتی افزود: پست مستقیم یکی از انواع سرویس‌های پستی است که هر نوع مرسوله یا تبلیغات را به گروه هدف مورد نظر ارسال‌کننده، می‌رساند.

وی با بیان اینکه، طی سال گذشته ۱۱۱‌میلیون و ۳۳۱هزار و ۱۵۵ مرسوله در استان جابه‌جا شده است، گفت: با صدور و ورود این تعداد مرسوله، خراسان رضوی توانست رتبه سوم کشور را به خود اختصاص دهد.

او با اشاره به اینکه کاهش تصدی‌گری دولتی و واگذاری امور پستی در بخش قبول و ارائه انواع خدمات از مهم‌ترین اولویت‌های پست طی چند سال اخیر بوده است، گفت: به همین منظور دفاتر پستی خصوصی از قبیل دفاتر خدمات ارتباطی، آژانس‌های پستی و دفاتر ICTروستایی هر سال از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده است، به طوری که در سال۸۶، ۶۹۰ دفتر پستی در استان دایر بود که با ۴۳درصد رشد، تعداد دفاتر پستی به ۹۹۲ دفتر در سال ۸۷ افزایش یافته است.

وی در خصوص سرانه مهم‌ترین شاخص‌های پستی اظهار کرد: امسال سرانه ترافیک به ازای هر کارمند ۳/۷۴هزار مرسوله و به ازای هر واحد پستی ۱/۶۷هزار مرسوله و به ازای یک نفر ۴/۱۱ مرسوله است.

مدیرکل پست خراسان رضوی گفت: پوشش جمعیتی هر واحد پستی به ازای هر ۸۷۲/۵ نفر یک واحد تعیین شده است.

او افزود: در سال گذشته ۳۳هزار و ۱۲۸ مرسوله خرید اینترنتی، یک‌میلیون و ۸۸هزار و ۶۲ کارت سوخت ، ۷۲هزار و ۴۷۶ کالابرگ روستایی و یک‌میلیون و ۷۰هزار و ۸ کالابرگ شهری توزیع شده است.

رضایتی در ادامه از اجرای طرح خصوصی‌سازی بر اساس سیاست اصل ۴۴، در شرکت در سال جاری خبر داد و گفت: براین اساس شرکت پست و به تبع آن ادارات پست استان‌ها به دو بخش سازمان دولتی، با هدف نظارت بر فعالیت‌ها و بخش اجرایی در قالب اپراتور اول تقسیم می‌شود تا بدین وسیله زمینه ورود آن به بورس فراهم شود.

وی همچنین گفت: براین اساس اپراتور اول با توجه به ظرفیت‌های موجود راه‌اندازی می‌شود، اما هیچ منع قانونی برای ایجاد اپراتور دوم و سوم توسط بخش غیردولتی وجود ندارد.

مدیرکل پست خراسان رضوی در ادامه با اشاره به رشد ۶/۱۲ درصدی درآمد استان در سال ۸۷، بر اهمیت برنامه‌ریزی دقیق حول اهداف تعیین شده شرکت تاکید کرد.

معاون مالی و اداری پست خراسان رضوی نیز با اشاره به ضریب تعادل ۱۱/۱ برای استان در سال‌جاری، میزان درآمد پیش‌بینی شده برای سال ۸۸ را ۱۴۸میلیارد ریال و میزان هزینه را ۱۳۸میلیارد ریال اعلام کرد.

حمید طباطباییان گفت: براین اساس میزان سود استان امسال باید به بیش از ۱۴میلیارد ریال برسد. او با بیان اینکه، درآمد هر ماه شهرستان‌ها باید براساس ضریب تعادل تعیین شده، نسبت به درآمد متوسط سال گذشته افزایش یابد، تصریح کرد: هر شهرستان باید در ۳ ماه نخست سال ۲۰درصد، سه ماه دوم ۲۵درصد، سه ماه سوم ۳۰درصد و در سه ماه چهارم ۲۵درصد درآمد پیش‌بینی شده سال ۸۸ را کسب کند.