به گزارش تایمز آو اسرائیل، رئیس سابق رکن اطلاعاتی ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانسی خبری اذعان کرد که در دوران بنیامین نتانیاهو، هیچ مناظره راهبردی جهت مقابله با ایران انجام نمی‌گرفته است.

آموس یادلین، رئیس اطلاعاتی پیشین ارتش رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه در اظهاراتی در کنفرانس امنیتی در دانشگاه دانشگاه ریشمن عنوان کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی طی دهه گذشته شخصا و بدون هیچ‌گونه مشاوره‌ای درخصوص ایران تصمیم‌گیری می‌کرده است.

وی گفت: مسئله تنها به یک نفر خلاصه می‌شد و گفت‌وگوهای راهبردی انجام نمی‌گرفت.

این مقام صهیونیستی در ادامه عنوان کرد که توافق هسته‌ای از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری می‌کرد.

وی با بیان این که اشتباه در سال ۲۰۱۵ انجام نگرفت،  اذعان کرد: این اشتباه در سال ۲۰۱۸ رخ داد که آن‌ها (آمریکایی‌ها) در آن سال‌های خوب از توافق خارج شدند.

دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای برجام خارج شد. 

همچنین رویترز گزارش داد که نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در کنفرانس امنیتی در دانشگاه دانشگاه ریشمن مدعی شده که ایران تنها پنج سال با توسعه سلاح هسته‌ای فاصله دارد و مذاکرات هسته‌ای که از هفته آینده از سرگرفته خواهند شد در کند شدن این روند تاثیری نخواهند داشت.

بنت همچنین امروز در سخنانی گفته بود: زمانی که من شش ماه پیش به دفتر نخست وزیری آمدم از حجم تفاوت ها میان لفاظی ها و اقدامات واقعی متحیر شدم. همواره گفته شده که اجازه نمی دهیم ایران به یک قدرت هسته ای تبدیل شود اما اکنون برنامه هسته ای این کشور در پیشرفته ترین وضعیت خود، بیش از هر زمان دیگری در گذشته قرار دارد. 

وی افزود: ایران در طول یک دهه گذشته با موشک و نیروهای شبه نظامی ما را محاصره کرده است. ایران از راه دور به ما آزار می رساند و به ما صدمه می زند.

وی که رژیم متبوعش تنها دارنده کلاهک هسته ای در منطقه به شمار می آید در ادامه به فعالیت های  هسته ای کشورمان اشاره کرد و مدعی شد: ما هرگز اجازه نمی دهیم که ایران به یک قدرت  هسته ای (کشور مجهز به تسلیحات هسته ای) تبدیل شود. هر ترافقی که با ایران حاصل شود، اسرائیل جزوی از آن نیست و به آن پایبند نخواهد بود.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین گفت که حتی اگر آمریکا به توافق هسته ای ٢٠١٥ با ایران بازگردد، اسرائیل "آزادی عمل" خود برای اقدام علیه ایران را حفظ خواهد کرد.

بنت ادامه داد: شرایط کنونی بسیار پیچیده است چراکه توافقاتی با بزرگترین متحدان اسرائیل صورت گرفته، حتی ممکن است مناقشاتی با این متحدان به وجود آید اما اگر بازگشت به توافق هسته ای اتفاق بیفتد ما با آن موافق نیستیم و به آن پایبند نخواهیم بود. برجام برای زیربنای دفاعی ما مثل یک قرص خواب بود و سبب شد که اسرائیل کمتر برای حمله آمادگی داشته باشد.

این مقام ارشد صهیونیستی در ادامه ادعاهای خصمانه خود گفت: اما اشتباهات گذشته را تکرار نخواهیم کرد؛ زمانی که توافق هسته ای ما را به خواب فرو برد. ما آزادی خود برای اقدام را حفظ خواهیم کرد.

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین که شش دور آن میان ایران و کشورهای عضو توافق هسته‌ای و با حضور هیات آمریکا در محل مذاکرات تا ماه ژوئن(خرداد) برگزار شده بود، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به تعویق افتاد.

دولت جدید ایران اخیرا پس از بررسی نتایج شش دور قبلی مذاکرات، اعلام کرده که دور هفتم مذاکرات ۲۹ نوامبر(۸ آذر) از سرگرفته خواهد شد. ایران تاکید کرده است هدفش از این مذاکرات لغو تحریم‌های آمریکا است. 

دولت آمریکا نیز گفته آماده مذاکره با حسن نیت برای رقم زدن بازگشتی دوجانبه با ایران به پایبندی به توافق هسته ای است. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند