پیشنهاد بانک مرکزی ایران برای اعضای بریکس

 محسن کریمی در این جلسه که در سائوپائولو برزیل برگزار شد، تصریح کرد: کشورهای عضو بریکس به عنوان قدرت‌های اقتصادی نوظهور حتما برای دستیابی به ساختار یکپارچه مالی در میان خود به ایجاد یک «سازوکار تسویه‌حساب» هم نیاز دارند که ایران می‌تواند در این زمینه نیز کمک‌رسان باشد. او با عرض تبریک به تمام کشورهایی که اخیرا عضو گروه بریکس شده‌‌‌اند، گفت: دوران گذار کنونی نشان می‌دهد ساختارهای منبعث از نظام‌‌‌های تک‌قطبی و دوقطبی دیگر کفایت لازم برای مدیریت پیچیدگی‌‌‌های این دوره را ندارند و در حقیقت، تاسیس گروه بریکس منعکس‌کننده درک مشترک جمعی ما از این واقعیت است. معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت استفاده از پیشرفت‌های مستمر اعضای گروه بریکس در حوزه‌های مختلف به ویژه در موضوع سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می‌دهد که کشورهای عضو بریکس، آمادگی لازم برای ارتقای یکپارچگی مالی در بین خود را داشته باشند و این مهم می‌تواند از طریق ایجاد یک «سازوکار تسویه‌حساب» و نیز کانال‌‌‌های تبادل اطلاعات بانکی سریع و امن بریکس (پیام‌رسان‌های بانکی مستقل از سوئیفت) به دست بیاید.

کریمی در ادامه افزود: معتقدیم که در شرایط کنونی، ارتقای نظام‌‌‌های مالی و پولی بین‌المللی اهمیت قابل توجهی دارند و ساختار فعلی به دلیل نواقص قابل توجهی که دارد اغلب به عنوان ابزار اصلی برای اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی به برخی از کشورها به‌کار گرفته می‌شود. به همین دلیل، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می‌‌‌کند پتانسیل‌‌‌های موجود برای برقراری یک زیرساخت مالی مستقل، برای ایجاد پیوندهای اقتصادی قوی‌تر میان کشورهای عضو بریکس، مورد بررسی قرار گیرند.

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به محورهای پیشنهادی این بانک تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در این نشست مهم موافقت خود را با تمامی موضوعات و حوزه‌های مطرح شده در مباحث و گفتمان‌‌‌ها اعم از محورهای کاری فعلی شامل ترتیبات ذخیره احتیاطی (CRA)، نظام مبادلات اطلاعات اقتصاد کلان (SEMI)، کانال‌‌‌های حفاظت اطلاعات سریع بریکس، همکاری در نظام‌‌‌های پرداخت، تامین مالی گذار، گروه پژوهشی فین‌تک و همچنین ایده‌های مربوط به همکاری‌‌‌های بیشتر در سایر حوزه‌ها همچون «همکاری در حوزه مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم» و «رتبه‌‌‌بندی اعتباری ملی» که پیشنهادهای بانک مرکزی ایران به دستور‌کار نشست‌‌‌های بریکس افزوده شده است، اعلام می‌‌‌کند. کریمی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد می‌‌‌داند تا کشورهای عضو گروه بریکس را در دستیابی به اهداف خود کمک کند به‌‌‌طور ویژه به دو حوزه «رتبه‌‌‌بندی اعتباری ملی» و «همکاری در زمینه مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم» اشاره کرد و گفت: «رتبه‌‌‌بندی اعتباری ملی» پتانسیل قابل ملاحظه‌‌‌ای در تسهیل تامین مالی پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌‌‌ای در بین کشورهای عضو دارد و نیاز به توسعه این سیستم رتبه‌‌‌بندی مالی، مورد توجه جمهوری اسلامی ایران نیز قرار گرفته است.

او افزود: لازمه این کار به رسمیت شناختن متقابل رتبه‌بندی‌‌‌های اعتباری اعطا شده توسط نهادهای رتبه‌‌‌بندی اعتباری کشورهای عضو بریکس است. بر همین اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آماده هر گونه همکاری در این باره با تمامی بخش‌ها و اعضای گروه بریکس است. کریمی معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در ادامه سخنرانی خود در این نشست در خصوص «همکاری با گروه بریکس در حوزه مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم» هم گفت: پیشنهاد مشخص بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این باره این است که یک نهاد مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم مستقل در گروه بریکس تاسیس شود تا در مبادله اطلاعات نظارتی برای اهداف پول‌شویی و تامین مالی تروریسم موثر باشد.

البته این نهاد، متشکل از ناظران مالی خواهد بود و تقویت همکاری‌‌‌ها بین کشورهای عضو بریکس و ناظران مالی را تسهیل خواهد کرد. او ادامه داد: به ویژه اینکه شاهدیم برخی نهادهای شناخته شده فعلی، به‌‌‌طور غیرسازنده بر قواعد و استانداردهای غالبا تدوین شده توسط کشورهای غربی تکیه دارند و رویکرد غیراقتصادی و سیاسی بر آنها غالب است. معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در ادامه ارائه چنین ابتکاری را هم راستا با استانداردهای بین‌المللی موجود خواند و گفت: این ساختار قطعا نیاز به وجود همکاری‌‌‌های سریع، سازنده و موثر در بین ناظران مالی دارد تا آنها بتوانند بیشترین حجم از همکاری‌‌‌های بین‌المللی مرتبط با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم را ارائه دهند. کریمی در پایان خاطرنشان کرد: باید تلاش‌‌‌های لازم برای پیشگیری از پیامدهای ناگوار نهادهای مشابه مثل FATF - که مورد تایید خود آنها نیز قرار گرفته- به عمل ‌‌آید. در این راستا، پیشنهاد ایجاد یک نهاد اطلاعاتی بین‌المللی‌متمرکز را می‌‌‌پذیریم و به‌‌‌طور کامل از آن حمایت می‌‌‌کنیم./بانک مرکزی