مقصر مسمومیت مردم رضوانشهر اعلام شد/پای فرسودگی شبکه آبرسانی در میان است؟

سید محمود رضوانی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: از ساعات اولیه جمعه ۸ تیر ماه مواردی با علائم مشکلات گوارشی عموما شامل تهوع، استفراغ، دل درد به بیمارستان شهدای رضوانشهر مراجعه کردند که به تدریج بر این تعداد افزوده شد به طوری که در میانه روز به عنوان یک مسئله مهم در شهرستان و ستاد معاونت بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

او با اشاره به علت مسمومیت شهروندان رضوانشهری افزود: بعد از دریافت گزارش افزایش مسمومیت‌ها در همان روز نخست تیم بهداشتی از ستاد گیلان و شبکه بهداشت و درمان رضوانشهر وارد عمل شدند و با توجه به سوابق قبلی، قدمت نسبتا زیاد شبکه‌های آب شرب و بارش‌های شدید باران (پنجشنبه ۷ تیر ماه) بیشترین احتمال مسمومیت به علت آلودگی آب شرب مطرح شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: بر این اساس با توجه به موارد زیاد مسمومیت منتظر نتایج آزمایشگاهی ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت نماندیم و در همان روز با هماهنگی اداره آب و فاضلاب استان و شهرستان رضوانشهر وارد عمل شدیم و اقدامات مناسب برای بهسازی وضعیت شبکه آب شرب انجام و مشکل رفع شد.

دکتر رضوانی گفت: در واقع با توجه به این شواهد و نتایج طغیان آب رودخانه‌ها و فرسودگی شبکه آبرسانی در رضوانشهر زمینه آلودگی آب را فراهم کرده بود که این مشکل اکنون مرتفع شده است.

به گفته او، حساسیت مردم و مسئولان رضوانشهر از فرماندار تا سایر مسئولان ادارات و دستگاه‌های مختلف شهرستان سبب شد که خیلی زود این مشکل شناسایی و اقدامات موثر و مناسبی برای حل آن انجام شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: در مدت ۱۱ روز گذشته تعداد موارد مراجعان شیب تند نزولی پیدا کرده و تعداد مبتلایان و موارد مسمومیت به حدی رسید که می‌توان اعلام کرد بحرانی در منطقه رضوانشهر وجود ندارد.

دکتر رضوانی تصریح کرد: هرچه همچنان هر روز مراجعات موردی به تعداد کمتر از انگشتان یک دست با علائم گوارشی انجام می‌شود، اما این حد مراجعه با توجه به شرایط فصلی و گرمای این روز‌ها پذیرفته است.

او تأکید بر اینکه بر این اساس به طور قاطع می‌توان گفت که آن مشکل رضوانشهر مرتفع شده است، گفت: اکنون در این شهرستان مسئله‌ای جدی به دلیل بیماری گوارشی و مسئله ناشی از آلودگی آب که مردم مراجعه داشته باشند، وجود ندارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.