تل‌آویو عقب نشینی کرد/ پیشرفت در توافق مبادله اسرا

تارنمای عبری زبان واللا گزارش داد که پیشنهاد جدید مصر به حماس برای برقراری آتش بس شامل امتیازهای عمده از سوی (رژیم) اسرائیل است، از جمله برای اولین بار شامل تمایل ضمنی به بحث در مورد پایان دادن به جنگ، آمادگی برای بازگشت کامل آوارگان به خانه‌های خود و خروج نظامیان از گذرگاه نتزاریم که نوار غزه را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده‌اند، می‌شود.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد جدید توسط هیات مصری و مقامات اسرائیلی تدوین شده و خواسته‌ها و مطالبات حماس را در نظر گرفته است.

پیشنهاد مصر که به حماس ارائه شده شامل تمایل رژیم صهیونیستی برای گفت وگو در مورد امکان بازگرداندن آرامش و آتش بس پس از مرحله اول توافق است.

در این گزارش تاکید شده که این اولین بار است که رژیم صهیونیستی تمایل تلویحی را برای گفت وگو درباره پایان دادن به جنگ در غزه در مراحل بعدی مذاکرات ابراز می‌کند.

بنا بر این گزارش، رژیم صهیونیستی امیدوار است که پاسخ حماس آغازگر مذاکرات فشرده‌ای در مورد جزئیات توافق به ویژه تعداد اسرای صهیونیستی و تعداد اسرای فلسطینی که در مرحله اول بشردوستانه آزاد می‌شوند، باشد.

در همین رابطه کانال ۱۴ رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که تل آویو به حماس پیشنهاد داده است که در ازای آزادی ۳۳ اسیر این رژیم، صدها اسیر امنیتی فلسطینی را آزاد می‌کند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

این رژیم برای جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.