فراخوان مهم به تهرانی‌ها

مدیرکل انتقال خون استان تهران از مردم درخواست کرد پیش از شروع ماه مبارک رمضان نسبت به اهدای خون اقدام کنند

وی ادامه داد: کاهش میزان اهدای خون با افزایش تعداد عمل‌های جراحی در سطح کشور و به ویژه در استان تهران همراه است. بررسی‌ها بیانگر این است افراد ترجیح می‌دهند عمل‌های جراحی را در روزهای پایانی سال انجام دهند و جراحی را به سال آتی موکول نکنند. از طرفی هم بیمارانی مانند مبتلایان تالاسمی باید همواره خون دریافت کنند و این گروه از بیماران ترجیح می‌دهند که پیش از پایان سال خون مورد نیاز خود را دریافت کنند که در ایام تعطیلات به برنامه‌ریزی‌های خود رسیدگی کنند و در ارتباط با دریافت خون دغدغه‌ای نداشته باشند. 

خبر مرتبط
چه کسانی بیشتر به فشار خون مبتلا می‌شوند؟

فشارخون یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهد و داشتن اطلاعاتی در مورد آن به کاهش خطر در این زمینه کمک می‌کند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به وضعیت اهدا و توزیع خون در مراکز درمانی خاطرنشان کرد: کاهش اهدای خون، افزایش تعداد عمل‌های جراحی در اسفند ماه و همچنین افزایش مراجعه بیماران تالاسمی برای دریافت خون سبب می‌شود که نسبت اهدای خون و  توزیع خون در مراکز درمانی بر هم خورد؛ به طوری که این روزها حدود ۱۲۰۰ واحد خون  در مراکز اهدای خون استان تهران اهدا می‌شود در حالی که حدود ۱۶۰۰ واحد در مراکز درمانی توزیع می‌شود. 

وی ادامه داد: بنابراین در صورتی که شرایط کنونی ادامه داشته باشد، ذخایر خون دچار مشکل می‌شود. تا به این لحظه، با توجه به اقدامات انجام شده میزان ذخایر خون دچار مشکل نشده است. البته معمولا میزان مراجعه برای اهدای خون در تعطیلات نسبت به این روزها نیز کمتر می‌شود بنابراین این احتمال وجود دارد که میزان ذخایر خون کاهش یابد.
خبر مرتبط
خون طلایی این اسرار علم را فاش می کند

آیا تا به حال نام «خون طلایی» را شنیده‌اید؟ این یک اکسیر جادویی یا یک نوع کمیاب از گنج نیست. خون طلایی به یک گروه خونی بسیار کمیاب و منحصربه‌فرد اشاره دارد که اسرار شگفت‌انگیزی در اعماق خود دارد.

شُبر با بیان اینکه از رسانه‌ها می‌خواهم که درباره ضرورت اهدای خون اطلاع‌رسانی کنند، افزود: شرایط باید به نحوی باشد که بدون کمبود خون به استقبال تعطیلات نوروزی رویم. من از از رسانه‌ها می‌خواهم درباره  ضرورت اهدای خون اطلاع‌رسانی کنند. مردم باید بدانند این امکان وجود دارد که خودشان، بستگان و هم‌نوعانشان در هر لحظه به خون نیاز داشته باشند و تنها راه تامین خون مورد نیاز بیماران، خونی است که در رگ‌ها جریان دارد؛ چرا که بشر نتوانسته است جایگزینی برای خون ایجاد کند. 

برنامه‌ریزی برای چگونگی فعالیت مراکز انتقال خون در ماه رمضان

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به همزمانی هفته پایان سال جاری با ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: میزان اهدای خون در طول روز در ماه مبارک رمضان کاهش می‌یابد و اهدای خون به ساعات پس از افطار و شب سوق داده می‌شود. با توجه به تغییر ساعت مراجعه برای اهدای خون، در ارتباط با نحوه فعالیت مراکز اصلی انتقال خون شهر تهران برنامه‌ریزی کرده‌ایم. مراکز اصلی انتقال خون در ماه رمضان، شب‌ها نیز فعالیت می‌کنند و تا نیمه‌شب پذیرای اهداکنندگان خون هستیم. 

وی ادامه داد: نحوه فعالیت مراکز انتقال خون بر مبنای چگونگی مراجعه اهداکنندگان است، اما مراکز انتقال خون در شب‌های قدر تا سحر فعال هستند. 

شُبر با بیان اینکه از مردم می‌خواهم بیماران و سازمان انتقال خون را در این روزها تنها نگذارند، افزود: این روزها به خون نیاز داریم؛ امیدوارم که شرایط طوری نشود که کسی برای عمل جراحی به خون نیاز داشته باشد اما خون یا فرآورده مورد نیاز فراهم نباشد. تاکید می‌کنم که مردم همواره به یاری سازمان انتقال خون و بیماران آمده‌اند و هیچگاه عمل جراحی به دلیل نبود خون متوقف نشده است. 

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: من از مردم می‌خواهم که پیش از شروع ماه مبارک رمضان نسبت به اهدای خون اقدام کنند که با میزان ذخایر مناسبی وارد تعطیلات شویم و در ارتباط با ذخایر خون نگرانی نداشته باشیم. 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.