آرشیو روزنامه شماره ۲۰۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاریخ اقتصاد - روزنامه شماره ۲۰۲۲

 • توصیه خلخالی به بهزاد نبوی درباره ارز

  هاشمی رفسنجانی در بین اعضای هیات رییس مجلس درسال ۱۳۶۰
  در سال ۱۳۶۰ که کشور همچنان با تداوم حمله نظامی عراق به ایران مواجه بود، صادق خلخالی به عنوان نماینده مجلس به دفاع از بودجه دولت رجایی پرداخت. او عنوان کرد؛ در صورت ادامه جنگ باید از چوب درختان جنگل برای رفع سرما و نیازهای ضروری استفاده شود، تا ما در جنگ پیروز شویم، اما نباید از خزانه دولت برداشت کنیم. وی همچنین در دفاع از دولت رجایی به موضوع شیلات، گازرسانی، وضعیت روستاها و سایر شهرهای ایران پرداخته است که در شماره امروز، ادامه آن تقدیم خوانندگان ارجمند می‌شود
 • صنایع اصفهان در حال توسعه است

  صنایع دستی اصفهان
  در راپورت شمس‌الدین جلالی به تیمورتاش، وزیر مقتدر دربار، رضاخان از اوضاع عمومی و اقتصادی اصفهان در سال ۱۳۱۰ برخلاف سایر ایالات ایران که هنوز به مرحله صنعتی شدن دست نیافته بودند؛ اما اصفهان از صنایع متعدد دستی، بومی و ماشین‌آلات برخوردار بود. ضمن اینکه برای تامین این صنایع نیز با کشورهای آلمان، انگلستان و روسیه در رابطه تجاری قرار داشت. ادامه این اسناد در شماره امروز تقدیم خوانندگان محترم می‌شود.
 • انهدام صنعت پارچه‌بافی هندوستان

  زنان هندی درحال نخ ریسی
  زمانی که انگلیسی‌ها از هندوستان خارج می‌شدند، بسیاری از آثار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آنان برای همیشه در هندوستان پایدار شده بود. به خصوص اینکه منافع اقتصادی بریتانیا در این کشور آسیایی باعث شده بود که صنعت پارچه‌بافی که رزق‌ عامه مورد احتیاج مردم بود، از بین رفته و به جای آن صنعت مصنوعات انگلیسی جایگزین شود. ژاک پیرن با اشاره به این موضوع به سایر تحولات جاری در این زمان تاریخی می‌پردازد که در کتاب «تشکیل بلوک شوروی و پیمان آتلانتیک» به آن پرداخته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر