در محور شبکه‌‌‌سازی صادراتی، نمایشگاه‌‌‌های معتبر بین‌المللی ابزار مهم و موثری محسوب می‌‌‌شوند. گرچه صندوق از گذشته با خدمات بلاعوض توانمندسازی نظیر حضور در نمایشگاه‌‌‌های خارجی و اعزام و پذیرش هیات‌‌‌های تجاری به شبکه‌‌‌سازی صادراتی شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان کمک کرده است، اما در سال ۱۴۰۲ بودجه خدمات توانمندسازی صندوق به دو برابر افزایش یافت و بخش عمده این افزایش به شبکه‌‌‌سازی صادراتی دانش‌‌‌بنیان اختصاص یافت. در نتیجه صندوق نوآوری و شکوفایی توانست در سال ۱۴۰۲ از حضور ۱۶۰ شرکت دانش‌‌‌بنیان در ۵۸ نمایشگاه معتبر بین‌المللی به طور مستقل و از حضور بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌‌‌بنیان در ۲۲ نمایشگاه معتبر بین‌المللی در قالب پاویون حمایت بلاعوض به عمل آورد.

حضور شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان در این نمایشگاه‌‌‌ها زمینه آشنایی آنها با بازارهای بین‌المللی، شناسایی و مذاکره با مشتریان بالقوه و در نهایت صادرات انواع محصول و خدمات دانش‌‌‌بنیان را فراهم می‌‌‌سازد. اما خدمات توانمندسازی تنها عنصر بسته توسعه صادرات دانش‌‌‌بنیان نبود و دو خدمت جدید در صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب شد که عبارتند از: تسهیلات رشد صادرات دانش‌‌‌بنیان که هدف آن کمک به تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان صادراتی است و همچنین تسهیلات تولید فراسرزمینی که به شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان کمک می‌‌‌کند تا خطوط مونتاژ یا بسته‌‌‌بندی محصولات خود را در سایر کشورها دایر کنند.

تولید فراسرزمینی به شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان اجازه می‌‌‌دهد به عنوان یک شرکت داخلی وارد بازار کشور هدف شوند و علاوه بر آن، از قراردادهای تجارت آزاد کشور هدف با سایر کشورها نیز بهره‌‌‌مند شوند. انتظار می‌‌‌رود ارائه این دو خدمت در سال ۱۴۰۳ به توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان بیش از پیش کمک کند. براساس اعلام مسوولان صندوق نوآوری، هدف‌‌‌گذاری این صندوق در بسته صادراتی با توجه به سیاست‌‌‌های دولت، کشورهای همسایه و منطقه است که از قضا دارای بازار بزرگی بوده و برای حضور شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان ایرانی بسیار مشتاق هستند.