نمای کلی پرسپولیس

سال ۱۴۰۳ داشت خوش و خرم و با کیفیت عالی برای پرسپولیس پشت سر گذاشته می‌شد؛ کسب قهرمانی‌های دوگانه در پایان فصل قبل، ثبت بردهای متوالی و رکورد قابل اعتنایی از شکست‌ناپذیری، دریافت مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا و حتی شروع نسبتا خوب در مسابقات فصل جدید. از یک جایی به بعد اما همه‌چیز علیه قرمزها شد. این تیم در نوسان افتاد، مهاجمانش را از دست داد، با مصدومیت شدید چند مهره کلیدی‌اش مثل مرتضی پورعلی‌گنجی، یاسین سلمانی و وحید امیری مواجه شد و بعد هم نتایج ضعیف و بحث‌برانگیز از راه رسیدند. در مورد چرایی افت پرسپولیس تحلیل‌های زیادی صورت گرفت؛ برخی به دست خالی کادرفنی اشاره کردند و بعضی هم دم از اشباع‌شدگی بازیکنان تیم زدند، اما یکی از غالب‌ترین تحلیل‌ها این بود که سریال استعفاهای بی‌پایان یحیی گل‌محمدی و قهر او با رضا درویش، مدیرعامل باشگاه به تیم ضربه زده است. در هر صورت امروز پرسپولیس به نقطه‌ای رسیده که از آسیا اوت شده و در لیگ هم نسبت به استقلال و سپاهان عقب است. این تیم، دیگر فرصت لغزش ندارد.

فرصت‌ها و تهدیدها

یحیی4 copy

پرسپولیس اگرچه حال چندان خوشی ندارد و بازی آخر با هوادار را هم به ضرب و زور با یک گل به سود خود به پایان برد، اما به هر حال مجموعه‌ای از بازیکنان در این تیم توپ می‌زنند که طی این سال‌ها عناوین قهرمانی بسیار زیادی را تجربه کرده‌اند و از هر جهت باتجربه هستند. به همین نسبت، پرسپولیس دربی‌بازهای بیشتری هم نسبت به استقلال دارد و البته در 6 سال گذشته در زمان‌های قانونی برابر این تیم شکست نخورده. همه اینها می‌تواند برگ‌های برنده تیمی باشد که با برتری برابر استقلال، بهترین پاسخ را به هواداران معترض خود می‌دهد؛ آنهایی که در پایان بازی با الدحیل به سمت این تیم و بازیکنانش بطری پرتاب کردند. همه داستان‌های تلخ این چند وقت، با پیروزی در دربی به فراموشی سپرده خواهد شد. در مقابل این فرصت بزرگ اما یک تهدید جدی هم وجود دارد؛ اینکه سرخ‌پوشان برابر رقیب سنتی هم تسلیم شوند و بحران در اردوگاه آنها رنگ و بوی جدی‌تری بگیرد.

داستان ویژه

عالیشاه2

وقتی در مورد بازیکنان دربی‌باز پرسپولیس حرف می‌زنیم، بحث بر سر این است که یکی مثل امید عالیشاه به رکورد شکست‌ناپذیری در دربی تهران دست یافته است. او دو بار گل‌های برتری پرسپولیس در دربی را در حساس‌ترین شرایط و لحظات به ثمر رسانده که یکی سال 93 اتفاقا در یک دربی آذرماهی بوده و دیگری در اوقات اضافه فینال جام حذفی در همین فصل گذشته. عالیشاه بعد از هر دو بازی هم پیراهنش را در آورده تا به نوعی گلزنی‌هایش را خاطره‌انگیزتر کند. از سوی دیگر علیرضا بیرانوند، سنگربان سرخ‌ها هم در آستانه ثبت یک رکورد درخشان قرار دارد. او تا کنون در پنج دربی برای پرسپولیس کلین‌شیت کرده و کنار احمدرضا عابدزاده قرار دارد. اگر بیرو امروز هم دروازه‌اش را بسته نگه دارد با رسیدن این حد نصاب به عدد 6، به تنهایی رکورددار کلین‌شیت در دربی، در اردوگاه سرخ‌ها خواهد شد، هرچند رکورددار این آیتم مهدی رحمتی است که 9 بار در شهرآوردها کلین‌شیت کرده.

 

نمای کلی استقلال

فصل به میانه رسیده و استقلال صدرنشین لیگ است؛ اتفاقی که در ابتدای فصل باورش دشوار بود. پس از سپری کردن یک پنجره نقل و انتقالاتی منفعلانه توام با درگیری مدیریت و کادرفنی، استقلال به وضوح نسبت به سال گذشته تضعیف شد ولی با وجود فقدان مهره و فاصله کیفی آبی‌ها با سایر مدعیان، این تیم نتایج خوبی به دست آورده است. البته مصدومیت‌ها در خط دفاعی حسابی استقلالی‌ها را نگران کرده چراکه آنها برای این بازی محمدحسین مرادمند و ایمان سلیمی را در اختیار ندارند.  ضمن اینکه هواداران منتظر هستند که یک بار دیگر به رکورد دیرینه برتری در دربی برسند. دو شکست پیاپی در انتهای فصل گذشته برابر پرسپولیس سبب شد تا برای نخستین بار در تاریخ، بردهای سرخ‌ها در بازی‌های رو‌در‌رو بیشتر شود و حالا استقلالی‌ها می‌خواهند پیروزی‌هایشان را با رقیب برابر کنند. در ترکیب فعلی آبی‌ها ارسلان مطهری با 4 گل بهترین گلزن فعال محسوب می‌شود و مرادمند و روزبه چشمی نیز هرکدام یک گل در شهرآورد به ثمر رسانده‌اند.

فرصت‌ها و تهدیدها

نکونام 2

استقلال یک فرصت ویژه دارد تا در صورت پیروزی در دربی، به عرش برسد و رقیب را وارد یک بحران تمام‌عیار کند. خود جواد نکونام هم می‌داند که با وجود محبوبیت بسیار بالای این روزهایش، به یک اتفاق بزرگ برای ماندگاری روی نیمکت تیم مورد علاقه‌اش احتیاج دارد و چی بهتر از اینکه چنین اتفاقی با برد در دربی رخ دهد. همدلی و جنگندگی بازیکنان این تیم هم که اکنون نقطه قوت آنهاست، با کسب سه امتیاز حساس امروز بیشتر از گذشته می‌شود.  اما طرف بدبینانه ماجرا هم اینجاست که نکو نخستین دربی‌اش به عنوان سرمربی استقلال را تجربه می‌کند و درصورت ناکامی برابر پرسپولیس، جمع کردن تیمش کار راحتی نخواهد بود. همان‌طور که اشاره شد تیم او در خط دفاعی هم دچار مشکل است و این احتمال هم وجود دارد که نکو برای لطمه ندیدن تیمش از شکست احتمالی در بازی بزرگ، رویکرد محتاطانه را در این بازی برگزیند که تهدیدی برایش نداشته باشد.

 داستان ویژه

هاشمی نسب - داستان ویژه

تصور کنید کسی که کمتر از یک سال 3 بار دروازه استقلال را در دربی باز می‌کند، به چه محبوبیت افسانه‌ای نزد هواداران پرسپولیس دست پیدا می‌کند. البته که روند گل‌هایش ادامه هم پیدا کند و تبدیل شود به مرد شماره یک دهه هفتاد پرسپولیس یا شاید مرد بزرگ تمام دربی‌ها. ولی به شرط آنکه ناگهان هوس نکند یاغی شود و راهی دشمن شماره یک سرخ‌ها. از تابستان 1379 به بعد با پیوستن مهدی هاشمی‌نسب به استقلال و بعد از آن شادی معروف در پی گلزنی به تیم سابق، هیچ‌وقت دل هواداران سرخ با مدافع جنوبی صاف نشد. بعد از آن هم او در هر نقشی به عنوان بازیکن یا مربی پای به آزادی می‌گذاشت، پرسپولیسی‌ها حسابی از خجالتش در می‌آمدند و او هم تمام قد جلوی آنها می‌ایستاد. حالا قرار است که به عنوان جنجالی‌ترین عضو نیمکت پر سرو صدای استقلال، هاشمی‌نسب امروز مقابل یک نیمه قرمزرنگ از آزادی بایستد. عجب داستان ویژه‌ای!