وودی آلن: از فرهنگی بایکوت می‌شوی که دوستش نداری

این فیلم‌ساز کهنه‌کار به تازگی مصاحبه‌ای با «ایر میل» انجام داده و در آن در پاسخ به این سوال که آیا فیلم «ضربه شانس» که با حضور بازیگران فرانسوی‌زبان در فرانسه فیلم‌برداری شده، آخرین فیلم او خواهد بود، گفت: من در مورد آن مطمئن نیستم. نمی‌خواهم دنبال جمع کردن پول بروم. گردنم درد می‌کند. اما اگر کسی حاضر باشد و تماس بگیرد و بگوید ما می‌خواهیم از فیلم تو حمایت کنیم، آن‌گاه به طور جدی به آن فکر می‌کنم. در این حالت احتمالا اراده‌ نه گفتن نداشته باشم، زیرا ایده‌های زیادی دارم. «ضربه شانس» از روز جمعه در سینماهای آمریکا اکران شده و قرار است پس از یک هفته در پلتفرم‌های دیجیتال و VOD هم در دسترس باشد.

با وجود نقدهای مثبتی که این فیلم را با فیلم «مچ پوینت» یا «امتیاز نهایی» آلن مقایسه می‌کنند، تاخیر بین ساخت فیلم و اکران آن، نظر کارگردان را در مورد وضعیت صنعت سینما در مقایسه با دوره طولانی حرفه‌ای‌اش دچار تردید کرده است. او به ایر میل گفت: برایم مهم نیست که فیلم اکران شود یا نه. وقتی فیلمی را ساختم دیگر دنبالش نمی‌کنم. توزیع فیلم دیگر آن چیزی نیست که قبلا بود. حالا توزیع در سینما فقط دو هفته است ... کل تجارت تغییر کرده؛ آن هم نه به شیوه‌ای جذاب. تمام عشق فیلم‌سازی از بین رفته است.

آلن در سال‌های اخیر هواداران کمتری برای فیلم‌هایش داشته که به‌ویژه به خاطر جنجال‌هایی بوده که بر سر اتهام‌های مطرح‌شده توسط شریک سابق زندگی‌اش، میا فارو، مطرح شد و او مدت‌هاست که همه آنها را رد می‌کند. او در مورد احتمال بایکوت شدن در همان مصاحبه گفته بود: یکی از من در مورد فرهنگ بایکوت پرسید و من گفتم، اگر قرار است بایکوت شوی، در واقع از همان فرهنگی بایکوت می‌شوی که می‌خواهی بشوی. چه کسی می‌خواهد بخشی از این فرهنگ باشد؟