خرس طلایی در آغوش آفریقا

امسال اعلام برندگان جشنواره برلین بیش از همیشه در رسانه‌ها با انتقادها روبه‌رو شد. هیات داوران امسال، با ترکیب غریب و نه‌چندان محبوبش، دور از انتظار‌ترین فیلم‌ها را به عنوان آثار برگزیده اعلام کرد. از همه پرنقدتر، فیلم ضعیف «احتیاجات یک مسافر» ساخته هونگ سونگ‌سو بود که بسیاری از منتقدان در میانه نمایش، تالار را ترک کردند اما جایزه بزرگ داوران را به دست آورد.همچنین فیلم برونو دومون با عنوان «امپراتور» که مورد انتقاد جدی بسیاری از منتقدان بود و با تمسخر آنها هنگام نمایش فیلم روبه‌رو شد، جایزه هیات داوران را به دست آورد.به این ترتیب دیگر فیلم‌های جشنواره که با نقدهای مثبت منتقدان روبه‌رو شده بودند از جمله «آشپزخانه» ساخته آلونزو رویزپالیسیوس، «از طرف هیلده، با عشق» ساخته آندرآس درسن و «به چه کسی تعلق دارم» ساخته مریم جوبور از جوایز بی‌نصیب ماندند.

درباره برنده خرس طلایی

«داهومی» دومین فیلم مستندی است که برنده جایزه برتر جشنواره یعنی خرس طلایی شده. پیش از این در سال ۲۰۲۳، مستند فرانسوی On the Adamant برنده این جایزه شده بود. این فیلم درباره پادشاهی داهومی است که روی نقشه‌های امروزی در منطقه غرب آفریقا قرار گرفته است و داستان بازگرداندن ۲۶ اثر سلطنتی از پادشاهی داهومی است که از فرانسه به بنین بازگردانده شده‌اند. آنها در دوران استعمار غارت شده و در موزه هنرهای غیراروپایی پاریس به نمایش گذاشته شده بودند. دیوید رونی، منتقد فیلم هالیوود ریپورتر، این فیلم را با عنوان «لایه‌ای غنی و طنین‌انگیز» توصیف کرده و گفته است: «این شکوفایی کارگردانی، گنجینه‌های غارت‌شده را از اشیای صرف رهایی می‌بخشد و با استفاده هوشمندانه از دوربین سوبژکتیو به آنها جان می‌بخشد.» وندی آیدی منتقد اسکرین دیلی هم نوشته است: «‌این فیلم نقش مهمی در گفت‌وگوی مداوم در مورد میراث استعمار در آفریقا و بازگرداندن و بازگرداندن میراث فرهنگی به کشور مبدأ آن دارد.»

جوایز فیلم‌هایی از ایران

در این دوره از جشنواره «کیک محبوب من» ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم نتوانست در بخش‌‌های اصلی جشنواره جایزه‌ای بگیرد. اما این فیلم جایزه فیپرشی برلین را که جایزه اهدایی از سوی منتقدان جشنواره است از آن خود کرد. همچنین فیلم «خمیازه بزرگ»، ساخته علی یارراستی، در بخش برخوردها به نمایش درآمد، فیلمی که داستان عجیبی را درباره جست‌و‌جوی سکه‌های طلا در غار روایت می‌کند، با شروعی درگیرکننده و جذاب که به‌تدریج بی‌هدف به نظر می‌رسد. هرچند جایزه داوران بخش برخوردها را از آن خود کرد.

جوایز اصلی

غیر از جایزه خرس طلایی بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی که به مستند «داهومی» رسید، «نیازهای یک مسافر» به کارگردانی هونگ سونگ‌سو از کره جنوبی هم برنده خرس نقره‌ای جایزه بزرگ هیات داوران شد.خرس نقره‌ای جایزه هیات داوران به فیلم «امپراتوری» ساخته برونو دومون اعطا شد و نلسون کارلوس دو لوس سانتوس آریاس هم برای فیلم «په‌په» خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی برلیناله را به خانه برد. جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی و مکمل جشنواره هم به ترتیب به سباستین استن برای فیلم «یک مرد متفاوت» و امیلی استون برای بازی در فیلم «چیزهای کوچک مثل این» رسید.مستند «میدگُل» ساخته سروناز علم‌بیگی و محصول مشترک ایران و آلمان تقدیر ویژه هیات داوران در بخش نسل «۱۴Plus» را کسب کرد.در این دوره لوپیتا نیونگو، بازیگر و فیلم‌ساز کنیایی-مکزیکی برنده اسکار، ریاست هیات داوران بین‌المللی جشنواره فیلم برلین را بر عهده داشت.  در برلیناله ۲۰۲۴ بیش از ۴۰۰ فیلم در بخش‌ها و ژانرهای مختلف به نمایش درآمدند و ۳۰۰هزار بلیت سینما فروخته شد. همچنین بیش از ۲۰هزار متخصص و منتقد سینما از ۱۲۰ کشور دنیا در برلیناله امسال شرکت کردند.