طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، معاون این سازمان با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در نامه ۵۳ خود به مالک اشتر اعلام کرد: امر وصول مالیات به‌درستی در این نامه تبیین شده است و این بیان گوهربار باید سرلوحه کار ما باشد. در این نامه یکی از موارد مهم عنوان‌ شده اعتماد به مردم است و این امر به‌عنوان یک عنصر مهم در برنامه‌ریزی‌ها و اهداف سازمان امور مالیاتی کشور همیشه مدنظر قرار می‌گیرد؛ بنابراین اعتماد به  مردم در کنار تکریم ارباب‌ رجوع به‌عنوان مهم‌ترین بخش سیستم کنترل داخلی نظام مالیاتی تعریف‌شده است.

وی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی کشور مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و موفق در نظام مالیاتی که درصد کمی از فعالان اقتصادی عمده درآمدهای مالیاتی را تامین می‌کنند، از ابزار ریسک و تمکین استفاده می‌کند و برای سایر بخش‌ها نیز به‌عنوان یک ابزار حاکمیتی به‌دنبال باز‌توزیع عادلانه منابع و ثروت خواهیم بود.

مسیحی ادامه داد: یکی از برنامه‌های محوری سازمان امور مالیاتی کشور در سال‌جاری اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم است که بر مبنای سه ضلع ریسک، تمکین و اهمیت پرونده‌های مالیاتی و مودیان مالیاتی بنا شده است. وی گفت: براساس قانون به سازمان امور مالیاتی اجازه داده‌ شده اظهارنامه فعالان اقتصادی را بپذیرد و آن درصدی که پرریسک هستند و صادقانه اظهارنامه و درآمدهای خود را ابراز نکرده‌اند، بررسی و رسیدگی می‌کند. ما امسال ماده ۹۷ را اجرا می‌کنیم و می‌خواهیم اظهارنامه مودیان مالیاتی کم‌ریسک را بدون رسیدگی قطعی کنیم. معاون سازمان ادامه داد: در همین راستا همزمان از اختیار ماده تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کرده و کسانی که این شرایط را قبول کرده‌اند، مالیات آنها قطعی شده است. با این کار بیش از یک‌ میلیون و ۷۰۰ هزار مودی خرد از دور خارج شدند و اظهارنامه و پرونده ایشان نیاز به رسیدگی ندارد، مگر اینکه مدارک و اطلاعات مستندی به‌دست آید. وی افزود: می‌خواهیم اعتماد سرلوحه کار ما باشد و بر مبنای شاخص ریسک اظهارنامه‌ها را راستی‌آزمایی کنیم. با این سیاست راهبردی، بخش زیادی از انرژی و فرصت همکاران ما آزاد می‌شود تا در بخش‌های دیگر خصوصا فرار مالیاتی و موارد اجتناب از پرداخت مالیات تمرکز کنیم و این‌گونه افراد را شناسایی کنیم. مسیحی گفت: هدف ما از این اعتماد همه‌جانبه تمکین مالیاتی است. تمکین مالیاتی یک مفهوم حرفه‌ای در نظام‌های مالیاتی است و ارزیابی یک نظام مالیاتی با تمکین سنجیده می‌شود.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص نقش نیروی انسانی در سازمان امور مالیاتی کشور گفت: کار همکاران ما در حوزه‌های مالیاتی یک کار قضاوتی بر مبنای دانش تخصصی، حرفه‌ای و تجربه است و باید روزبه‌روز این توانمندی‌های خود را بهتر کنیم. با توجه به حساسیت سازمان امور مالیاتی کشور روی تضییع حقوق عمومی و بیت‌المال سعی کرده است نیروی انسانی خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه سازمانی رهبری و هدایت کرده و شرایط رشد و بالندگی آنها را فراهم کند. وی ادامه داد: ما باید در چارچوب تکالیف قانونی خود و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، مردم را به‌درستی راهنمایی و ایشان را با حقوق و تکالیف مالیاتی آشنا کنیم. مردم ما باید بدانند که مالیات یک هزینه اجتماعی است نه یک زیان اجتماعی. ما از امکانات کشور استفاده می‌کنیم و باید مالیات بدهیم تا فضا و بستر امکانات و خدمات در کشور روزبه‌روز بیشتر و بهتر شود و از همه مهم‌تر این امکانات در اختیار مناطق محروم و کم‌برخوردار نیز قرار گیرد. مسیحی در پایان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور بسترهای الکترونیک مناسبی برای ارائه خدمات شایسته به مردم استان و فعالان محترم اقتصادی فراهم کرده است.

یکی از کارها و اقدامات خوب، ایجاد بستر ابلاغ الکترونیک و برون‌سپاری مالیات نقل‌وانتقال املاک است. در ۶‌ ماه نخست سال‌جاری، نزدیک به ۵۰ درصد مراجعه مردم به ادارات امور مالیاتی کشور برای پرداخت مالیات نقل‌وانتقال املاک کاهش‌یافته است. هدف ما از پیاده‌سازی این امکانات، توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش رابطه رودرروی همکاران با مودیان مالیاتی به‌منظور به حداقل رساندن هزینه‌های اجتماعی و بهبود فضای کسب‌وکار است. وصول با اصول ما همچنان ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم این امر را به نحو شایسته‌ای در کشور محقق کنیم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند