شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • هاوانا و واشنگتن در وضعیت جنگ سرد

  دنیای اقتصاد: روابط آمریکا با کوبا بار دیگر وارد فاز بحران شد. دولت ترامپ چندی پیش با عمل به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود درباره لغو مقررات دولت «باراک اوباما» در قبال کوبا، مجموعه محدودیت‌های جدیدی را علیه سفر و تجارت آمریکایی‌ها با این کشور اعمال کرد. گویی ساربان کاخ سفید قصد ندارد اشتر ناآرام سیاست را به سرزمین امن و آرامش هدایت کند. ترامپ هر روز در روابط خارجی و مسائل داخلی بحران تازه‌ای می‌آفریند. جالب این است که در تمام این مسائل رد پای او دیده می‌شود. دولت ترامپ در جدیدترین اقدام خود سرزمین فیدل را بار دیگر در سیبل حملات خود قرار داد.

 • دالان تجاری ریاض - تل‌آویو

  دنیای اقتصاد: منابع آمریکایی فاش کردند عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی درحال مذاکره برای ایجاد روابط تجاری هستند. روزنامه بریتانیایی تایمز گزارش داد که گام‌های نخست عربستان و رژیم صهیونیستی درجهت ایجاد روابط تجاری کوچک خواهد بود و به کسب‌وکارهای اسرائیلی اجازه خواهد داد در منطقه خلیج فارس فعالیت کنند و به شرکت‌های هواپیمایی رژیم صهونیستی امکان می‌دهد بر فراز حریم هوایی عربستان پرواز کنند. این مذاکرات در کشورهای اروپایی صورت گرفته است و به تازگی یکی از مقامات ارشد عربستان سعودی از سرزمین‌های اشغالی دیدار و با مقامات ارشد اسرائیل ملاقات کرده است.

 • نه «صلح آمریکایی» نه«صلح چینی» - ۲۹ خرداد ۹۶

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور
  ترجمه: محمدحسین باقی

  در بخش قبل به توازن قوای تک قطبی، دو قطبی و چندقطبی اشاره و نظریات اندیشمندان در این زمینه آورده شد. برخی معتقدند سیستم‌های دو قطبی باثبات از سیستم‌های چندقطبی است اگرچه نظرات اندیشمندان در این زمینه هم متفاوت است و مواردی آورده شد. همچنین کاربرد سلاح هسته‌ای در چنین سیستم‌های توازن قوا هم مورد بحث قرار گرفت.

  درگیری دوجانبه چین- آمریکا می‌تواند هزینه‌های فوق‌العاده زیادی داشته باشد نه فقط برای این دو قدرت بلکه برای کشورهای دیگر هم این هزینه‌ها در شرایط فعلی بسی سنگین‌تر از هزینه‌هایی است که می‌توانست ۵۰ یا ۱۰۰ سال پیش رخ دهد.

 • دورخیز ماکرون برای پیروزی بزرگ

  دنیای اقتصاد: رای‌دهندگان فرانسوی دیروز برای شرکت در دور دوم انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند. حوزه‌های رای‌گیری از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز به‌کار کردند و تا ساعت ۶ عصر در شهرهای کوچک و متوسط و ۸ شب در پاریس و سایر شهرهای بزرگ به‌کار خود ادامه دادند.

  دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه با حضور بیش از ۵۰ هزار نیروی نظامی و امنیتی در دفاتر رای‌گیری برگزار شد. مجموعا بیش از ۴۷ میلیون شهروند فرانسوی پای صندوق‌ها فراخوانده شدند که تعدادی از آنها در سرزمین‌های فرادریایی از روز شنبه رای دادن را شروع کردند.

 • واکنش ترامپ به تراژدی ناو «فیتزجرالد»

  دنیای اقتصاد: جسد ۷ سرباز مفقود نیروی دریایی ایالات متحده ناو جنگی فیتزجرالد پیدا شد. به گزارش سی‌ان‌ان روز شنبه به‌دلیل برخورد یک کشتی تجاری فیلیپینی به ناو فیتزجرالد در دریای ژاپن، ۷ تن از خدمه این کشتی ناپدید شدند. روز یکشنبه اما خبر رسید که جسد این ۷ نفر در دریا پیدا شده است.

  در حالی که نیروهای تجسس با هواپیما، کشتی و هلی‌کوپتر در شبانه‌روز گذشته در جست‌وجوی ملوانان مفقود شده ناو جنگی فیتزجرالد آمریکا در آب‌های ساحلی ژاپن بودند، اجساد آنها یک روز پس از تصادف، در بخش تخریب‌شده ناو که زیر آب رفته بود، پیدا شد.

بیشتر