خانه / صنعت و معدن / صنایع خرد سرلیست سرمایه‌گذاری

کارنامه 11 ماهه صنعتی نشان می‌دهد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3447 تاریخ چاپ:1393/12/28 بازدید:8902بار کد خبر: DEN-868443
گروه صنعت و معدن: تغییر گرایش سرمایه‌گذاران صنعتی به سرمایه‌گذاری در صنایع خرد در آمار منتهی به بهمن ماه امسال نیز تداوم یافت. براساس جدیدترین آمارها، تعداد مجوزهای صادر شده در بهمن‌ماه امسال 1842فقره بود که نسبت به ماه قبل از آن (دی‌ماه) نزدیک به یک درصد رشد داشته است؛ با این حال میزان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای این تعداد جواز تاسیس با افت حدود 15 درصدی همراه بوده است.
چرخش در سرمایه‌گذاری صنعتی در حالی در فصل چهارم سال رخ داده که در ماه‌های ابتدای سال‌جاری آمارها از تمایل سرمایه‌گذاران به‌منظور سرمایه‌گذاری در صنایع کلان و سرمایه‌بر حکایت داشت. براساس جدیدترین آمارها از تعداد مجوزهای صادر شده، در 11 ماه منتهی به بهمن نیز 16 هزار و 363 فقره جواز تاسیس صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز نزدیک به 5 درصد افت داشته است. البته در این مدت میزان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده در جواز تاسیس نیز افت حدود 15 درصدی را تجربه کرده است؛ به طوری‌که در 11 ماه منتهی به بهمن امسال بیش از 971 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است. افت صورت گرفته در جوازهای تاسیس در 11 ماه منتهی به بهمن امسال، از افت اشتغال نیز حکایت دارد. در مدت زمان مورد بررسی برای حدود 379 هزار نفر اشتغال پیش‌بینی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 4/13 درصدی را نشان می‌دهد. در 11 ماه منتهی به سال گذشته ایجاد اشتغالی برای نزدیک به 438 هزار نفر پیش‌بینی شده بود.
در بررسی بین استان‌ها از بین 16 هزار و 363 فقره جواز تاسیس صادر شده در 11 ماه منتهی به بهمن امسال، بیشترین تعداد مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی با هزار و 910 فقره، استان خوزستان با هزار و 631 فقره و استان کهکیلویه و بویراحمد با هزار و 217 فقره صادر شده است. همچنین در مدت مورد بررسی استان چهارمحال و بختیاری بیشترین سهم را از لحاظ پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در اختیار دارد. بیشترین پیش‌بینی اشتغال نیز مربوط به استان آذربایجان شرقی (36 هزار و 579 نفر) با سهم حدود 10 درصد است.
براساس جدیدترین آمارها بیشترین تعداد جواز تاسیس صادر شده متعلق به گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی (2 هزار و 522 فقره) است. بیشترین رشد پیش‌بینی سرمایه‌گذاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته را گروه ابزار پزشکی،اپتیکی،دقیق و ساعت به خود اختصاص داده است. بیشترین پیش‌بینی اشتغال در 11 ماه منتهی به بهمن امسال نیز در رشته فعالیت محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها (68 هزار و 12 نفر) است که متوسط اشتغال این گروه در هر واحد 3/30 نفر است.

 رشد پروانه‌های بهره‌برداری
همچنین در 11 ماه منتهی به بهمن‌ماه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت 2 هزار و 832 فقره پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی ایجادی در استان‌های مختلف صادر کرد که در مقایسه با 11 ماه منتهی به بهمن سال 92 رشد
18 درصدی را نشان می‌دهد. در مدت مورد بررسی سرمایه‌گذاری محقق شده برای پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادر شده بالغ بر 76 هزار و 114 میلیارد ریال بوده است. همچنین در 11 ماه منتهی به بهمن امسال، اشتغال ایجاد شده از ناحیه صدور پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی ایجادی برای 44 هزار و 530 نفر بود. در این مدت تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی ابتدا به استان آذربایجان شرقی با 296 فقره، سپس به استان خراسان رضوی با 185 فقره و استان اصفهان با 250 فقره تعلق داشته است. همچنین طی 11 ماه منتهی به بهمن‌ماه امسال برای محصولات کانی غیرفلزی بیشترین پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی با 406 فقره صادر شده است.

 شاگرد اول‌های تولید
آمار تولید کالای منتخب صنعتی در 11 ماه منتهی به بهمن ماه امسال نیز حکایت از این دارد که «کامیون کشنده»، «کمباین»، «انواع سواری»، «وانت» و «الیاف اکریلیک» بیشترین رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کسب کرده‌اند. رشد تولید این محصولات در حالی است که تولید کمباین در ماه بهمن با افت حدود 18 درصدی نسبت به ماه قبل از آن (دی ماه) روبه‌رو شده است. تولید الیاف اکریلیک در بهمن‌ماه امسال نیز نسبت به ماه قبل از آن افت 15 درصدی داشته است.

 رکوردهای منفی در تولید
در کنار محصولات صنعتی که بالاترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند، «دی.ام.تی»، «الیاف پلی استر»، «نخ فیلامنت پلی استر»، «دوده» و «کولر آبی» بیشترین افت تولید را در 11 ماه منتهی به بهمن امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌اند. البته جدول تولید محصولات منتخب صنعتی نشان می‌دهد که تولید «دوده»، «الیاف پلی استر»، «نخ فیلامنت پلی استر» و «کولر آبی» در بهمن‌ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن (دی‌ماه) با رشد همراه بوده است.