خانه / ویژه نامه / واحد‌های تجزیه مواد معدنی را «های تک» تلقی کنید

در خواست مدیر عامل شرکت «مطالعات مواد معدنی زر آزما» از مسئولان وزارت صنعت ،معدن وتجارت
روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3101 1392/10/09 بازدید:415بار کد خبر: DEN-776010

در حالي كه ايران به عنوان يكي از دارندگان اصلي ذخاير معدني در دنيا شناخته شده و بخش معدن به عنوان محوري اصلي در توسعه كشور تلقي مي‌شود خدماتي كه به فعالان اين بخش داده مي‌شود هيچ انطباقي با انتظاري كه از آنان مي‌رود، ندارد.

مهدي شكوريان، مديرعامل شركت مطالعات مواد معدني زرآزما هفته گذشته در حاشيه برگزاري دومین  نمايشگاه و همایش فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري معدني و صنايع معدني در ديدار مهندس يدالله صادقي، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از غرفه اين شركت خواستار بازنگري در نحوه برخورد با سرمايه‌گذاران بخش معدن و خدمات مرتبط با آن شد.
زرآزما در سال 1384 با مشاركت سرمايه‌گذاران استراليايي و به كارگيري تجهيزات آزمايشگاهي پيشرفته، جذب كارشناسان توانمند ايراني و استفاده از دانش فني متخصصان استراليايي با هدف ارائه خدماتي متناسب با دانش روز دنيا به فعالان معدني در زمینه تجزیه مواد معدنی  پا به عرصه حيات گذاشت.
عملكرد اين واحد كه انجام روندهاي آناليز و مطالعات كليه نمونه‌هاي معدني و اكتشافي  در سطوح مختلف را در بر مي‌گرفت خيلي زود به توسعه آن و دائر شدن شعب شركت در شهرهاي تهران، كرمان و بندرعباس منجر  شد.
توجه به تعالي در زرآزما موجب شده اين واحد به تنها مجموعه آزمايشگاهي در حوزه معدني كشور تبديل شود كه هر 6 ماه يكبار و به مدت 4سال متوالی در دوره مقایسات ‌، ارزيابي بین المللی-  بین آزمايشگاهي  موسوم به Round Robin  شركت كرده و همتراز برترين آزمايشگاه‌هاي بین المللی قرار گیرد.
به گفته شكوريان ،در حال حاضر آزمایشگاه زرآزما از قابليت آناليز طيف كامل نمونه‌هاي معدني و شيميايي برخوردار است و به عنوان نمونه تجهيزات كامل آماده‌سازي آناليز طلا به روش فایراسی(FireAssay) آناليز فلزات پايه و كمياب با دستگاه( ‌ ICP-OES) و آناليز شيمي تر و تجزیه اكسيدهاي اصلي و آنالیز های محیط زیستی را در اختيار دارد كه در كشور كم‌نظير و در پاره‌اي موارد بي‌نظير است.
زرآزما به يمن برخورداري از امكانات آزمايشگاه معدنی  پيشرفته و نيروهاي متخصص علاوه بر اخذ تاييديه‌هاي ISO9001:2008 و  ISO1725IECعنوان آزمايشگاه معتمد سازمان ملي استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست، صندوق بیمه سرمایه گذاری صنایع معدنی را هم از آن خود كرده است.
این شرکت آنالیز 150 هزار نمونه  معادل 70درصد آنالیز مواد معدنی کشور را در سال گذشته  انجام داده  است که این دستاورد با همکاری واستقبال سازمانها و شرکت های معتبر دولتی  وخصوصی فعال در زمینه اکتشاف واستخراج مواد معدنی و دانشگاه های کشور مواجه شده و موفق به اخذ تائیدیه حسن عملکرد از وزارت صنعت، معدن وتجارت گردیده است. پیش بینی میشود که با برآوردهای موجود این رقم در سال جاری با 20درصد پیشرفت به 000/180 نمونه افزایش یابد .
به رغم ارائه خدمات ارزشمندي كه زرآزما به بخش معدني كشور مي‌دهد و مانع از ارسال نمونه‌هاي معدني،‌ شيميايي و زيست ‌محيطي به خارج  از كشور شده كه سالانه بيش از 5 ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي به همراه آورده اين شركت  همچنان به دليل  نبودن قوانین مشخص در حوزه آزمایشگاههای مواد معدنی در کشور با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌كند.
اگرچه فعاليت زرآزما با بخش‌هاي معدن و صنعت گره خورده، نداشتن مجوز و پروانه بهره برداری  صنعتي موجب شده اين شركت قادر به اخذ زمين در شهرك‌هاي صنعتي نباشد، برق مصرفي اين واحد با تعرفه تجاري محاسبه شود و براي ترخيص ادواتي كه براي به‌روز شدن، از خارج وارد مي‌كند سود و عوارض گمركي بالايي بپردازد. متاسفانه در چارت سازمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، آزمایشگاه که یکی از ارکان توسعه بخشهای معدنی کشور محسوب میگردد، پیش بینی نگردیده است، به طوریکه عنوان فعالیت این شرکت در جواز تاسیس "فرآوری مواد معدنی" منظور گردیده که مقوله ای بسیار متفاوت از آنالیز مواد معدنی می باشد.  این مشکل بزرگ باعث شده قوانین و جایگاه مشخصی برای کار آزمایشگاه های تجزیه مواد معدنی در کشور وجود نداشته باشد و به رغم راه اندازی یک واحد صنعتی بزرگ با تولید داده به جای مقیاس تناژ قوانینی برای کار این صنایع در کشور وجود ندارد و در نتیجه از حمایت های دولت هم محروم گردند.
زرآزما در دوران مديريت رئیس  سابق  سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران و با حمايت‌هاي بي‌دريغ وي موفق شد زميني به مساحت 3000 متر مربع و البته با هزينه سنگين در شهرك صنعتي پرند خريداري كند و با صرف هزينه‌اي فراوان ساختمانی به مساحت 2200 متر مربع را بنا نماید البته این ساخت وساز  بدون دريافت حتي يك ريال وام صورت گرفته است وبهره برداری از آن هم  در تاریخ مهر ماه سال 1391 آغاز شده است .
اكنون و در سايه توسعه شركت كه با توجه به استقبال گسترده فعالان صنعتي و معدني شرايط جديدي را در برابر زرآزما قرار داده راهي جز توسعه پيش‌روي مديران اين واحد باقي نمانده است که در این راستا برای احداث مجموعه جدید شرکت زرآزما که در زمینه فرآوری مواد معدنی فعالیت می نماید نیاز به توجه و حمایت دولت از بخش خصوصی در جهت توسعه کشور می باشد.
او با يادآوري اين كه امكان اعطاي مجوزهاي فعاليت صنعتي به واحدهاي ها‌ي‌تك در استان تهران وجود دارد خواستار برخورداري از اين مجوز است تا روند توسعه زرآزما با سرعت بيشتري پيگيري شود.
اعطاي اين مجوز امكان دريافت زمين از شركت‌ شهرك‌هاي صنعتي، برخورداري از معافيت‌هاي گمركي و دريافت تسهيلات وایجاد فضای رقابتی سالم بین شرکت های دولتی وبخش خصوصی را فراهم آورده و شرایط مطلوبی  را براي ارائه خدمات بهتر به فعالان معدنی کشور  هموار مي‌كند.
شکوریان در عین حال با اشاره به این مطلب که وزارت متبوع باید بین شرکت های تولیدی وخدماتی تفاوت قائل نشود و چتر حمایت خود را برای واحد هایی که داده تولید میکنند نیز باز نماید، خواستار آن شد که از صندوق توسعه ملی تسهیلات  ارزی وریالی در اختیار این واحد ها قرار گیرد.  مهندس صادقي در اين ديدار با عملكرد و مشكلات زرآزما آشنا شد و دستورات لازم براي بررسي درخواست اين واحد موفق را صادر كرد.