شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • ۵ عامل افت ۷۵ درصدی تقاضای پلیمرها

  عارفه مشایخی: روز گذشته محصولات پلیمری در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شدند که قیمت‌های پایه یکشنبه جاری پا در مسیری با ثبات گذاشته و شرایط متعادلی را تجربه کردند. همان‌طور که در نمودار همراه این گزارش مشاهده می‌کنید، مقدار تقاضا از ۶ مهر ماه تا روز گذشته روندی نزولی را در پیش گرفت و با رقمی در حدود ۷۵ درصد افت رو‌به‌رو شد و به‌تبع این جریان حجم معامله هم کم شد. در این گزارش سعی داریم به بررسی علل این رویداد بپردازیم و علل افت تقاضا را در بازار پتروشیمی بررسی کنیم.

  ۱) افزایش قیمت‌ها به تبع رشد قیمت دلار و قیمت‌های پایه: طی دو ماه اخیر بهای دلار جهت‌گیری مثبتی را در پیش گرفت و با این رویکرد از رقمی در حدود ۳ هزار و ۶۵۰ تومان به حدود ۴ هزار و ۱۰۰ تومان رسید و در لحظه تنظیم این گزارش رقم ۳ هزار و ۹۵۰ تومان را ثبت کرد.

 • سنگ‌آهن و روی، پیشتاز رشد قیمت در ۲۰۱۶

  وب‌سایت ماینینگ طی گزارشی عملکرد کامودیتی‌های فلزات پایه در سال ۲۰۱۶ را منتشر کرد که در آن سنگ‌آهن و روی پیشتاز رشد قیمت شدند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، بر‌اساس این گزارش سنگ‌آهن و روی به ترتیب با ۸۱درصد و ۷/ ۶۵ درصد افزایش در سال ۲۰۱۶ رتبه‌های برتر در بازار کامودیتی در بخش فلزات پایه را به خود اختصاص دادند. عملکرد در بخش نیکل،آلومینیوم و مس نیز به ترتیب شاهد رشد ۳/ ۱۷، ۳/ ۱۷ و ۱/ ۱۷ درصد بود. در حالی که بخش اورانیوم با ۶/ ۴۱ درصد و زغال‌سنگ با ۷/ ۷ درصد کاهش مواجه شد.

 • بورس کالا آماده راه‌اندازی بازار آتی ارز

  رئیس اداره ابزارهای مالی بورس کالا با بیان اینکه معاملات اختیار معامله روی ذرت و جو در حال بررسی است، گفت: بورس کالا آماده راه‌اندازی بازار آتی ارز است. به گزارش خبرگزاری فارس علیرضا ناصرپور با بیان اینکه راه‌اندازی معاملات اختیار خرید و فروش سکه طلا در بازار ابزارهای مشتقه دستاوردی بزرگ برای پیشرفت بازار سرمایه ایران در آسیا محسوب می‌شود، گفت: آپشن‌های کالایی هم اکنون تنها در بازار سرمایه ۸کشور وجود دارد و این در حالی است که در میان کشورهای آسیایی پس از مالزی تنها ایران توانسته معاملات آپشن کالایی را داشته باشد.

 • کاهش قیمت شمش و مقاطع از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه جاری، شمش فولاد کیمیا و میلگرد بناب شاهد کاهش نرخ ۱۰ تومانی در هر کیلو بودند. در این روز، مابقی فولادی‌ها نرخ تولیدات خود را بدون تغییر در بازار غیررسمی عرضه کردند.

  .

بیشتر