شماره روزنامه ۴۲۱۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۱۳

 • سرمایه اجتماعی در بلایای طبیعی

  فرانسیس فوکویاما، فیلسوف و متخصص اقتصاد سیاسی معتقد است سرمایه اجتماعی پیش‌نیازی ضروری برای توسعه موفق است، اما برقراری نیرومند قانون و نهادهای زیربنایی سیاسی برای ساختن سرمایه اجتماعی ضروری هستند. وی معتقد است دموکراسی و رشد اقتصادی نیرومند، نیازمند سرمایه اجتماعی توانمند هستند. سرمایه اجتماعی برای اولین بار در سال‌های میانه دهه ۱۹۹۰ از سوی مقالات دانشگاهی و به‌خصوص در حوزه اقتصاد و جامعه‌شناسی و از سوی افرادی چون جیمز کلمن، پیربوردیو، رابرت پوتنام و فرانسیس فوکویاما مطرح شد.
 • اسبِ عصاریِ سیاست و «تب زلزله»

  عباس عبدی روزنامه‌نگار
  به نظر می‌رسد که کنشگران سیاسی در جامعه ایران همچون اسب عصاری دور آسیاب می‌گردند با این خیال که افق منتهی به هدفی را طی می‌کنند. ولی آسیابان با قرار دادن چشم‌بندی روی صورت آنان، مانع از افزایش شعاع دید اسب می‌شود، بنابراین فقط گمان می‌کند که رو به جلو حرکت می‌کند. در حالی که دور خود می‌گردد. زلزله کرمانشاه فرصتی دوباره بود که این اسب عصاری پیرامون آسیاب به حرکت درآید به این امید که در حال طی طریق به مقصود تعیین‌شده است.
 • ایمن‌سازی ساختارهای اجتماعی

  بهروز گرانپایه روزنامه‌نگار
  در جریان زلزله آبان ماه در سرپل ذهاب با پدیده تازه‌ای در فضای اجتماعی و رسانه‌ای کشور روبه‌رو بودیم. این پدیده حضور مستقل، گسترده و موثر افراد معروف و چهره‌های مشهور در جامعه همراه با حرکت خودجوش و تلاش پراکنده و عمومی مردم برای گردآوری و رساندن کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان بود. اعلام شماره حساب‌های بانکی توسط چهره‌های دانشگاهی، ورزشی، هنری -مبالغی که تعجب همگان را برانگیخت- و اقدام انفرادی و بدون هماهنگی با سازمان‌های مسوول برای امداد و راه افتادن با خودروهای شخصی به سمت مناطق زلزله‌زده که به ترافیک، راهبندان، آشفتگی و بی‌نظمی منجر شد، مسوولان را با وضعیتی جدید مواجه ساخت.
 • ریشه‌های بی‌اعتمادی به دولت

  امیرحسین خالقی دکترای سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه تهران
  ماکیاولی بزرگ در اندرزی به شهریار می‌گفت که درباره دست اندازی به اموال مردم هوشیار باشد، زیرا آنها شاید قاتل پدرشان را ببخشند، ولی کسی که ارث پدرشان را خورده است نمی‌بخشند! مرد فرزانه نیک می‌دانست که برای رعایا هیچ چیز بدتر از این نیست که آنچه فکر می‌کنند متعلق به آنهاست از دستشان بیرون کشیده شود. اینجا و اکنون که ما هستیم، البته با چند قرن پیش یکی نیست، ولی همچنان می‌شود ادعا کرد که یکی از بزرگترین دغدغه‌های شهروندان امروزی نیز این است که پول آنها در جایی که صلاح نمی‌دانند مصرف شود. چنین دغدغه‌ای به ویژه در بحران‌های جدی نمودی تمام عیار پیدا می‌کند. اجازه بدهید به یک نمونه اخیر بپردازیم.

بیشتر