خانه / مدیران / گام‌هایی براي انگيزه بيشتر و استرس كمتر
شادکاری

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4101 تاریخ چاپ:1396/05/03 بازدید:1807بار کد خبر: DEN-1109600

نویسنده: کارل استایب

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

alavitarjomeh@gmail.com

قسمت سی و هفتم

بی‌انگیزگی و بدتر از آن استرس در محل کار از جمله موانع اصلی در برابر بهره‌وری و موفقیت‌های کاری کارمندان در هر سازمان و شرکتی به‌شمار می‌رود که حتما باید برای حل این معضلات چاره‌ای اندیشید. در اینجا به چهار گام اساسی و کاربردی و بسیار آسان برای مقابله با بی‌انگیزگی و استرس در محل کار اشاره شده است.

 

گام اول: هنگامي كه یکی از کارهای روزمره خود را به پایان رسانديد، زمان آن فرا‌مي‌رسد كه براي يك لحظه به خود استراحت داده و نفس عميقی بكشيد و با نفسي كه بيرون مي‌دهيد، خود را مهياي شروعي تازه مي‌كنيد. در اين لحظه مي‌دانيد چه مي‌خواهيد انجام دهيد و با همين آگاهي سراغ انجام آن كار مي‌رويد. هنگام بيرون دادن نفس به آرامي به خود بگوييد: «با اين نفسي كه بيرون مي‌دهم، استرس‌هاي درونم هم خارج مي‌شوند» و با نفسي كه فرو مي‌دهيد به خود بگوييد: «با اين نفس به آرامش مي‌رسم.»

گام دوم: فرض كنيد كه بايد يك گزارش سه صفحه‌اي را ويرايش کنید. ابتدا به صندلي‌تان تكيه كنيد، سپس برخيزيد و چند حركت كششي انجام دهيد تا افكارتان متمركز شود. به چشمانتان نيز به مدت 30 ثانيه استراحت دهيد و پس از كسب آرامش لازم و به ياد آوردن اطلاعات لازم براي انجام كار، ‌ويرايش آن گزارش را آغاز کنید و مطمئن باشيد كه می‌توانید آن كار را به نحو احسن انجام دهيد.

گام سوم: قبل از شروع كار بعدي، به مدت 10 ثانيه با خود سخن بگوييد و به خود بگوييد كه چه مي خواهيد انجام دهيد و آن كار چقدر طول مي‌كشد. اين كار به شما كمك مي‌كند تا با آمادگي ذهني كافي سراغ كار جديد برويد.

گام چهارم: دقيقا پیش از شروع كار جديد، ‌ببينيد كه چه احساسي داريد. اين گام آخر از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. چرا؟ چون به‌عنوان مرحله نهايي و نتيجه‌گيري شما از مراحل پيشين به حساب مي‌آيد. تنها راه براي تغيير يك عادت بد و جايگزين كردن آن با يك عادت خوب عبارتند از: نشان دادن اين موضوع كه عادت جديد ارزشمند و مفيد است و بايد آن را انجام داد. اگر شما اين چهار گام را هر يك ساعت يك بار انجام دهيد، در هر روز كاري حدود هشت دقيقه به خود استراحت داده‌ايد.

نتايج: اختصاص دادن وقت براي استراحت كردن بين كارهاي مختلف به افزايش انگيزه و بهبود عملكرد مغزتان كمك مي‌كند. اين جايزه‌هاي كوچك كه به خودتان مي‌دهيد آرامش قابل‌توجهي به شما مي‌دهد و موجب مي‌شود تا پس از بازگشت به خانه احساس خستگي نكنيد. همسرم بارها از من پرسيده كه چه تغييري در محل كارم رخ داده كه پس از بازگشت به خانه به هيچ عنوان احساس خستگي نمي‌كنم. من نيز با غرور جواب مي‌دهم: «اين من هستم كه تغيير كرده ام.» همه شما نيز مي‌توانيد كارتان را با ريتم طبيعي خود هماهنگ و متناسب سازيد. براي اين كار به كمي اراده، تمرين و تكرار نيازمنديد، تا پس از مدت كوتاهي آن را به يكي از عادت‌هاي زندگي خود تبديل كنيد.