خانه / بازار دیجیتال / رشد تقاضا برای موبایل‌های هوشمند

IDC بررسی کرد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4032 تاریخ چاپ:1396/02/10 بازدید:414بار کد خبر: DEN-1098749

تقاضا مهم‌ترین عامل رشد کند در این بازار به حساب می‌آید

دنیای اقتصاد: بازار جهانی موبایل‌های هوشمند که در ماه‌های اخیر روند ثابت و نسبتا بدون تغییری را پشت سر می‌گذارد، در اولین فصل از سال 2017 شاهد رشد کندی بود. جدیدترین بررسی‌های موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه نشان می‌دهد که به‌طور کلی در این فصل 4/ 347 میلیون دستگاه موبایل هوشمند به سراسر دنیا صادر شده که این میزان نسبت به فصل اول سال 2016 رشد 3/ 4 درصدی داشته است. این در حالی است که پیش‌بینی‌های گذشته از این رشد برابر 6/ 3 بود.

 

این آمار و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این بازار همچنان تقاضا برای خرید موبایل‌های هوشمند وجود دارد و این موضوع مهم‌ترین عامل رشد هرچند کند در این بازار به حساب می‌آید. «ریان‌ریث» یکی از کارشناسان موسسه IDC در این مورد می‌گوید: «نتایج به‌دست آمده در فصل اول سال 2017 ثابت می‌کند که صنعت موبایل‌های هوشمند نه‌تنها نمرده است، بلکه روند رشد هنوز در آن وجود دارد. هیچ شکی نیست که 2016 سال موثری در این صنعت بود، چون رشد این بازار برای اولین بار در این سال تک‌رقمی شد. ما معتقدیم که صنعت موبایل هوشمند نشانه‌هایی از بازگشت به روند رشد را در سال 2017 دارد و نتایج نسبتا خوب این بازار در فصل اول این سال این موضوع را تایید می‌کند. معرفی گوشی‌های پرچمدار مهمی مانند P10 از Huawei و Galaxy S8 شرکت Samsung نشان داد که نوآوری می‌تواند رونق بازار را ممکن کند. این در حالی است که همچنان باید منتظر ورود آی‌فون جدید از سوی اپل به این بازار باشیم.»

در این میان حضور سه شرکت چینی در فهرست پنج تولیدکننده برتر این بازار بسیار معنادار بوده و نشان از رشد سریع صنعت موبایل هوشمند این کشور دارد. جالب‌تر اینکه هر سه این شرکت‌ها رشد دورقمی را در فصل اول سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته تجربه کرده‌اند و این در حالی است که سامسونگ به‌عنوان پرفروش‌ترین تولیدکننده این صنعت هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته و رشد آن صفر است. البته اپل نسبت به سامسونگ وضعیت بهتری دارد و توانسته رشد سالانه 8/ 0 درصدی را در این فصل برای خودش به ثبت برساند.