خانه / صنعت و معدن / کارنامه قبولی تولید صنعتی

در نیمه اول سال 95 صادر شد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3908 تاریخ چاپ:1395/08/20 بازدید:1648بار کد خبر: DEN-1078900
کارنامه قبولی تولید صنعتی

دنیای اقتصاد: آمار تولید محصولات منتخب صنعتی در نیمه اول سال بیانگر مثبت شدن روند تولید است، به عبارتی می‌توان گفت میوه نارس برجام برای بخش صنعت در حال به بارنشستن است. علاوه بر آمارهای نیمه نخست سال جاری درخصوص وضعیت تولیدات صنعتی، آخرین آمارها از نتایج طرح نیروی کار نیز که چندی پیش اعلام شد بیانگر آن است که میزان شاغلان در تابستان سال 95 نسبت به مدت مشابه سال قبل 628 هزار نفر افزایش داشته است که این رشد را نیز می‌توان به رشد بخش تولید نسبت داد، روندی که به گفته فعالان اقتصادی با توجه به نمایان شدن اثرات برجام در بخش‌های مختلف اقتصادی به مرور شاهد رشد بیش از پیش بخش صنعت در ماه‌های آینده خواهیم بود.

 

تسهیل در روند دسترسی تولیدکنندگان به مواد اولیه مورد نیاز از یکسو و تزریق منابع مالی مورد نیاز از سوی دیگر، عمده دلیلی است که فعالان صنعتی بهبود روند تولید پس از برجام را به آن نسبت می‌دهند و معتقدند: با گذشت زمان شاهد بهبود بیش از پیش روند تولید خواهیم بود. آمار ارائه شده از وضعیت تولید 44 ‌محصول منتخب صنعتی و معدنی در نیمه نخست سال جاری، حکایت از روند رو به رشد محصولات صنعتی به خصوص در گروه خودرو دارد. گزارش رسمی اعلام شده از وضعیت واحدهای تولیدی بیانگر آن است که از 32 محصول منتخب صنعتی در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع 24 محصول رشد مثبت را تجربه کردند. اگرچه واحدهای صنعتی در نیمه نخست سال توانستند رشد تولید را تجربه کنند، اما محصولات معدنی همانند ماه‌های گذشته نتوانستند روند رو به رشد را تجربه کنند به‌طوری که از میان 12 محصول مورد بررسی در این دوره، روند تولید تنها 4‌محصول مثبت بوده است. رکود به وجود آمده در بازار از یکسو و چالش‌های به وجود آمده در بازارهای صادراتی از سوی دیگر عمده دلیلی است که فعالان این بخش افت تولید را به آن نسبت می‌دهند و معتقدند تا زمانی که راهکاری برای خروج از رکود در بازار در نظر گرفته نشود و دولت برای چالش‌های به وجود آمده در بازارهای صادراتی راهکاری در نظر نگیرد، تولید محصولات معدنی همچنان با افت همراه خواهد بود.

 

محصولات منتخب با رشد مثبت

براساس آمار اعلام شده در نیمه نخست امسال، «دوده»، «الیاف و تاپس پلی استر»، «کمباین»، «اتوبوس و مینی‌بوس» و «ماشین لباسشویی» بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند. «دوده» در این دوره با تولید 49 هزار و 400‌تنی توانست رشدی نزدیک به 46‌درصد را تجربه کند. پس از «دوده» در مدت زمان مورد بررسی «الیاف و تاپس پلی استر» بیشترین رشد تولید را تجربه کرد، به‌طوری که در مدت زمان مذکور تولید این محصول برابر با 99 هزار و 200 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد نزدیک به 29 درصدی داشته است. از سوی دیگر، در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 177 دستگاه «کمباین» در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد حدود 25 درصدی داشته است. «اتوبوس و مینی‌بوس» تولید شده در مدت زمان مورد بررسی نیز برابر با 823‌دستگاه بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از 19 درصدی را ثبت کرده است. «ماشین لباسشویی» پنجمین محصولی است که در مدت زمان مورد بررسی 236 هزار دستگاه تولید داشته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد نزدیک به 19 درصدی داشته است.

 

محصولات منتخب با رشد منفی

از سوی دیگر، در مدت زمان مورد بررسی «دی.‌ام.‌تی»، «نخ پلی‌استر»، «انواع تلویزیون‌تخت»، «الیاف اکریلیک» و «کارتن» بیشترین افت تولید را در میان 32 محصول صنعتی نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کردند. در میان محصولاتی که بیشترین افت تولید را داشته‌اند، در مدت زمان مذکور می‌توان به «دی.‌ام.‌تی» اشاره کرد که افت تولید بالغ بر 96 درصدی را تجربه کرده است. براساس آمار اعلام شده تولید این محصول در نیمه نخست سال جاری برابر با 400 تن بوده است. با بررسی روند تولید این محصول در ماه‌های گذشته می‌توان گفت که تولید «دی.‌ام.‌تی» چند ماهی است که به‌طور کامل متوقف شده است. از سوی دیگر، براساس داده‌های اعلام‌شده تولید «نخ پلی‌استر» نیز برابر با 102 هزار و 600 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت بیش از 25 درصدی را تجربه کرده است. «انواع تلویزیون تخت» سومین محصولی است که در این دوره افت تولید را تجربه کرده است، به‌طوری که براساس این آمار در مجموع 453 هزار و 600 دستگاه انواع تلویزیون تخت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افتی نزدیک به 24 درصد را ثبت کرده است. «الیاف اکریلیک» چهارمین محصولی است که در این دوره افت تولید را تجربه کرد، به‌طوری که براساس آمار اعلام شده در مدت زمان مذکور در مجموع 6هزار و 900 تن «الیاف اکریلیک» در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افتی بالغ بر 23 درصد را ثبت کرده است. «کارتن» نیز در این دوره با تولید155 هزار و 800 تنی بیش از 5 درصد افت تولید داشته است.

 

وضعیت تولید محصولات معدنی

از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده از میان 12 محصول منتخب معدنی و صنایع معدنی در نیمه نخست سال‌جاری نیز در مجموع تنها چهار محصول رشد تولید را تجربه کردند و مابقی محصولات معدنی در این دوره با افت تولید مواجه بوده‌اند. براساس آمار مذکور، در مدت زمان مورد بررسی «کنسانتره زغال‌سنگ»، «سنگ‌آهن»، «ظروف شیشه‌ای» و «فولاد خام» رشد تولید را تجربه کرده‌اند. در این‌ خصوص می‌توان به تولید 585 هزار و 700 تنی «کنسانتره زغال‌سنگ» اشاره کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی نزدیک به 15 درصد را تجربه کرده است. در این دوره همچنین در مجموع 16 میلیون و 578 هزار تن «سنگ‌آهن» در کشور تولید شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل با رشد بیش از 10 درصد همراه بوده است. «ظروف شیشه‌ای» تولید شده در این مدت نیز برابر با 226هزار و 500 تن بوده که رشد نزدیک به 5 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته است. در مقابل محصولات معدنی که در این مدت افت تولید را تجربه کرده‌اند، «کاشی و سرامیک» با افت تولید بیش از 28 درصد، «چینی بهداشتی» با افت تولید بیش از 18درصد و «کاتد مس» با افت نزدیک به 11 درصد همراه بوده است.