خانه / بازار دیجیتال / تثبیت سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT

گارتنر پیش‌بینی کرد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3809 تاریخ چاپ:1395/04/21 بازدید:824بار کد خبر: DEN-1059458

دنیای اقتصاد: صنعت IT یکی از مهم‌ترین و سودآورترین صنایع در جهان است که روند رشد سریعی را هم دنبال می‌کند. با این اوصاف است که سرمایه‌گذاری در این بخش اهمیت زیادی دارد. با این حال اما کارشناسان و تحلیل‌گران معتقدند که سرمایه‌گذاری جهانی در IT امسال ثابت و بدون تغییر باقی می‌ماند. آخرین و جدیدترین بررسی‌های موسسه تحقیقاتی گارتنر در این زمینه نشان می‌دهد که سال 2016 روند سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT ثابت باقی می‌ماند.

 

گارتنر پیش‌بینی می‌کند که میزان سرمایه‌گذاری جهانی در IT در سال 2016 به 41/ 3 تریلیون دلار می‌رسد که این میزان در مقایسه با پیش‌بینی‌های قبلی تا 5/ 0 درصد کاهش یافته است. این تغییر بیشتر به دنبال نوسانات ارزی رخ داده است. «جان دیوید لاولاک» یکی از کارشناسان گارتنر در این مورد می‌گوید: «این پیش‌بینی گارتنر مربوط به بررسی‌های این موسسه تا پیش از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بوده است. با خروج انگلستان از اروپا احتمالا شاهد کاهش تدریجی اعتمادسازی تجاری، افزایش قیمت‌ها و در نهایت سرمایه‌گذاری‌های کلان خواهیم بود.» لاولاک معتقد است که سال 2016 با دوگانگی جالبی آغاز شد؛ از طرفی سرعت تغییر در بخش IT هرگز به کندی حال حاضر نبوده و از طرف دیگر رشد سرمایه‌گذاری جهانی در این صنعت کم‌نور و تاریک است. او می‌گوید: «2016 سالی است که کسب‌وکارها روی تجارت دیجیتال، اینترنت اشیا و حتی تجارت الگوریتمیک متمرکز می‌شوند. برای دستیابی به این اهداف و همراهی با آنها بسیاری از کسب‌وکارها در حال هزینه کردن برای اقدامات مثمر ثمر هستند.» پیش‌بینی گارتنر از سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT نشانه مهمی از روندهای تکنولوژی در بخش‌های مختلف سخت‌افزار، نرم‌افزار، خدمات IT و بازارهای مخابراتی است. مدیران جهانی IT و بنگاه‌های تجاری از این پیش‌بینی‌ها استفاده می‌کنند تا فرصت‌هاو چالش‌های بازار را شناسایی کرده و تصمیمات مهم خودشان را بر اساس این گزارش‌ها بگیرند.

انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در بخش دیتاسنترها به 174 میلیارد دلار در سال 2016 برسد که این میزان در مقایسه با سال 2015 رشد 2 درصدی داشته است. این بازار با رشد خوب فروش و صادرات سرورها در چین، اروپای غربی و آمریکای شمالی رونق گرفته است. سرمایه‌گذاری جهانی در نرم‌افزارهای تجاری هم امسال به 332 میلیارد دلار می‌رسد تا رشد 8/ 5 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کند. آمریکای شمالی بیشترین رشد را در این بخش به خودش اختصاص داده است و 6/ 11 میلیارد دلار از کل افزایش 24 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری این بخش در سال 2016 را در اختیار خواهد گرفت. سرمایه‌گذاری در بخش سخت‌افزار یا دستگاه‌ها در سال 2016 با رشد سالانه 7/ 3 درصدی به 898 میلیارد دلار می‌رسد. در‌ بخش خدمات IT ژاپن بیشترین و سریع‌ترین رشد را داشته و میزان سرمایه‌گذاری آن در این بخش در سال 2016 رشد 9/ 8 درصدی خواهد داشت. با افزایش پروژه‌های تجارت دیجیتالی، شرکت‌های ژاپنی شروع به درک بهتر این موضوع کرده‌اند که آنها به حمایت مشاوره‌ای برای تغییر و همراهی با روندهای جدید نیاز دارند. سرمایه‌گذاری در بخش خدمات ارتباطی و مخابراتی هم در سال جاری میلادی به 38/ 1 تریلیون دلار می‌رسد که این میزان نسبت به سال 2015 کاهش 4/ 1 درصدی خواهد داشت. ژاپن در این بخش هم رشد سالانه 3/ 8 درصدی را تجربه خواهد کرد، درحالی‌که چین با سرمایه‌گذ اری بیشتر همچنان در این زمینه از ژاپن عقب است. انتظار می‌رود که اروپای شرقی، اروپای غربی و آمریکای شمالی با سیاست کاهش قیمت‌ها و به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید، سهم بیشتری از رشد این بازار را به خودشان اختصاص بدهند.