جواب معادله آتش در پایتخت

دنیای اقتصاد: اساتید صاحبنام عرصه شهرسازی و معماری در واکنش دسته‌‌جمعی به فاجعه انسانی «فروریزش ساختمان پلاسکو»، این حادثه تلخ و بهت‌آور در پایتخت را تاوان بی‌توجهی همه مسوولان و سیاست‌گذاران شهری به «خلأ حلقه پنجم در نظام ساخت‌و‌ساز ایران» اعلام کردند و خواستار اقدام ضربتی نهادهای مسوول برای به‌کارگیری الگوی جهانی «حفظ ایمنی حداقلی ساختمان‌های قدیمی در تهران» شدند.

...

غفلت از مدیریت بهره‌برداری ساختمان

حمیده امکچی / عضو هیات‌علمی مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران

حادثه ساختمان پلاسکو برای چندمین‌بار ناقوس خطر را برایمان به صدا درآورد، شاید که این‌بار آن را بشنویم و به خاطر بسپاریم که این ناقوس وقوع حادثه‌ای را به ما گوشزد می‌کند، مگر اینکه این بار از خواب برخیزیم. البته به شرط اینکه واقعا در خواب بوده باشیم که شاید به این بانگ برخیزیم ولی اگر خود را به خواب زده باشیم هرچند که این ناقوس به صدا درآید امیدی به برخاستن ما نیست.

قیمت «تجاری» اطراف پلاسکو

دنیای اقتصاد: قیمت سرقفلی واحدهای تجاری در مجتمع‌های تجاری خیابان جمهوری که به اذعان کسبه منطقه، «پاخور» زیادی دارند، مترمربعی 15 تا بعضا 50 میلیون تومان است.

...

اولین سرنخ از نحوه شروع حریق در پلاسکو

هنوز پس از گذشت بیش از دو روز، آوار‌برداری ساختمان پلاسکو به اتمام نرسیده است. معاون امنیتی استاندار تهران اعلام کرده است که گزارش اولیه آتش‌نشانان حاضر در صحنه نشان می‌دهد که اتصال برق یا روشن بودن گاز پیک‌نیک برای گرم کردن یا درست کردن چای دلیل حادثه بوده است.

...

وعده ساخت پلاسکوی جدید طی دوسال

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به کسانی که در پلاسکو مشغول به کار بودند، وعده داد این ساختمان را با کیفیت بالا و منطبق با مشخصات استاندارد ظرف دو سال احداث و پس از آن، واحدهای جدید را طبق ضوابطی به ذی‌نفعان واگذار کند.

...

دنیای سفر