شماره روزنامه ۴۲۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۴۳

 • تفکر ضد‌رونق در بورس

  دنیای اقتصاد - هدیه لطفی: مسیر عمق‌بخشی به بازار سرمایه پس از تصمیم بازگشت معاملات اوراق بدهی به بازار سهام، حالا با عرضه‌های اولیه در حال گسترش است. ۱۵ شهریور سال جاری، پس از گذشت ۶ ماه از توقف پذیرش اوراق بدهی دولتی در بازار سرمایه، شاهد عرضه اولیه مرحله پنجم اسناد خزانه اسلامی بانکی موسوم به «سخاب» در فرابورس ایران بودیم. این روند طی هفته جاری با عرضه مراحل دوم و سوم اسناد خزانه اسلامی، این عرضه‌ها تداوم یافت. این امر در شرایطی رخ داد که شاهد عرضه اولیه در بازار سهام نیز بودیم.

 • الگوی بهادارسازی سود نقدی

  دنیای اقتصاد: یکی از چالش‌‌برانگیزترین مواردی که در مجمع عمومی سالانه در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود، مقدار و زمان‌بندی پرداخت سود تقسیمی است. مبلغ سودهای تقسیمی شرکت‌های بورسی در ایران بخش قابل ملاحظه‌ای از ارزش سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌‌ها را تشکیل می‌دهد. به‌طور مثال در سال ۱۳۹۵ بالغ‌بر۲۷۲ هزار میلیارد ریال یا به عبارتی ۱۱درصد از ارزش بازار در پایان سال بوده است. واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران در نوشتاری به بررسی چگونگی اوراق بهادار‌سازی سود تقسیمی شرکت‌های بورسی پرداخته است.

 • چهارمین عرضه اولیه بازار سهام در سال جاری

  دنیای اقتصاد- همایون دارابی: دیروز شاخص بازار سهام کشور، با اتکا به رشد نمادهایی نظیر هلدینگ خلیج فارس،فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، گل‌گهر و آسان‌پرداخت با رشد ۱۰۰واحدی مواجه شد و به رقم ۸۳هزار و ۴۶۹واحد رسید. این امر در شرایطی رخ داد که نرخ دلار در بازار تهران به ۳هزار و ۹۲۰تومان نزدیک شد و سطوح قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز شرایط مطلوبی را تجربه کرد.

  بازار سهام کشور دیروز شاهد عرضه اولیه شرکت چدن‌سازان بود. براساس اعلام قبلی دیروز قرار بود که ۸۰میلیون سهم چدن‌سازان معادل ۱۰درصد شرکت در بورس عرضه شود.

 • عرضه سومین «سخاب» در فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز سه‌شنبه رشد ناچیز ۰۵/ ۰ واحد را تجربه کرد. این نماگر در ساعات اولیه گشایش معاملات، تا سطوح ۹۴۷ واحدی نیز بالا رفت، در ادامه اما در روند نزولی قرار گرفت و در نهایت بدون تغییر چشمگیری نسبت به روز دوشنبه در همان سطح ۴/ ۹۴۳ واحدی قرار گرفت. از تحولات مهم فرابورس ایران در جریان معاملات دیروز عرضه «سخاب ۲» در بازار اسناد خزانه اسلامی بود.

  پس از حضور اسناد خزانه اسلامی با دو نماد «سخاب۳» و «سخاب۵» در روزهای اخیر، روز گذشته شاهد سومین عرضه اولیه سخاب در نماد «سخاب۲» بودیم.

 • نخستین مرکز راهکارهای سلامت افتتاح می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: نخستین مرکز راهکارهای سلامت با هدف ارائه خدمات مالی و تامین سرمایه، از سوی شرکت تامین سرمایه امین افتتاح می‌شود. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین با اعلام این مطلب گفت: این شرکت در جهت‌گیری استراتژیک، محورهای اصلی خدمات مالی و مشاوره‌ای خود را در سه مرکز تخصصی شامل «مرکز راهکارهای برق و انرژی»، «مرکز راهکارهای آی‌سی‌تی» و «مرکز راهکارهای سلامت» بازآرایی کرده است. سعید بداغی افزود: از آنجا که کمبود منابع مالی، مانع بزرگی برای توسعه خدمات سلامت در کشور است، درصدد شدیم با افتتاح نخستین مرکز راهکارهای سلامت و ارائه خدمات مختلف مالی و مشاوره‌ای به فعالان این حوزه، به‌عنوان بازوی مشورتی و اجرایی، سهمی در ارتقای سلامت کشور ایفا کنیم.

 • تعمیق بازار سرمایه با اوراق بدهی

  دنیای اقتصاد: نخستین جلسه شورای عالی بورس پس از انتخاب مسعود کرباسیان به‌عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دیروز در وزارت اقتصاد برگزار شد. در این جلسه علاوه بر وزیر اقتصاد، شاپور محمدی دبیر شورای عالی بورس و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمود بهمنی نماینده اسلامشهر در مجلس و رئیس اسبق بانک مرکزی، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در کنار سایر اعضا حضور داشتند. مسعود کرباسیان در جلسه شورای عالی بورس تاکید کرد: اوراق عرضه شده در خارج از بازار سرمایه ساماندهی می‌شود.

بیشتر