شماره روزنامه ۴۲۰۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • اوضاع بازار در ایران باستان

  از دیرباز مهم‌ترین منبع درآمد مردم باستان شکار و سپس کشاورزی بوده است. اما به مرور زمان بازرگانی و تولید صنایع‌دستی نیز در میان مردم دارای جایگاه خاصی ‌شد. نمونه‌های متعدد از سکونتگاه‌هایی که اقتصادشان متکی بر تولید صنایع‌دستی بود، در نقاط گوناگون ایران یافت شده است که از آن جمله می‌توان به تپه زاغه در دشت قزوین (اواخر هزاره هفتم ق. م و اوایل هزاره هشتم ق. م)، تپه سیلک در کاشان (هزاره ششم ق. م)، تپه حسنلو در جنوب غربی دریاچه ارومیه (هزاره ششم ق. م)، شهر سوخته در سیستان (هزاره سوم ق. م) و سکونتگاه‌های عیلامی (هزاره چهارم ق.

 • ورود برق به مازندران

  ورود برق به مازندران با کارخانه‌های برق حرارتی همزمان بوده است نخستین کارخانه برق حرارتی در استان مازندران و گلستان در بندر گز در روز ۵ دی‌ماه ۱۲۶۹ به همت بازرگان مشهوری به نام «قاسم اف» خریداری و احداث شد. پس از این شهر به تدریج بابل، ساری و. . . دارای روشنایی و برق شدند. تا پیش از برپایی شرکت برق منطقه‌ای مازندران و در دورانی که رد پای برق در گیلان به تاسیسات خوشتاریا در بندرانزلی می‌رسد، در مازندران رغبت چندانی به نصب تاسیسات برقی وجود نداشت و نخستین گزارش در این باره به سال ۱۳۰۷ه. ش می‌رسد که ایجاد تاسیسات برق در گیلان و گرگان نظر یک بابلی را جلب و وی را به اقدامی همانند وادار می‌کند.

 • انتشار روزنامه صوراسرافیل

  در روز پنج‌شنبه ۱۹ دی سال ۱۲۸۵ هجری شمسی اولین شماره روزنامه «صور‌اسرافیل» به سردبیری میرزا جهانگیرخان، با سرمایه میرزا قاسم‌خان تبریزی و همکاری میرزا علی‌اکبرخان قزوینی (دهخدا) منتشر شد. این روزنامه در هشت صفحه، به قطع وزیری و با چاپ سربی در چاپخانه سنگی پارسیان به طبع می‌رسید. سرلوحه روزنامه به خط نسخ درشت نوشته می‌شد و بالا‌تر از سرلوحه، تصویر فرشته آزادی بود که در صور می‌دمید و گروهی او را به یکدیگر نشان می‌دادند و در بالا و پایین آن هم دو آیه از قرآن کریم از سوره یس و مومنون نوشته شده بود.

 • سالروز درگذشت امیرکبیر

  عباس میرزا و بعدها محمدتقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر دریافتند که ایران نه تنها از نظر نظامی بلکه در تمام زمینه‌های دیگر نیازمند اصلاحات واقعی است. اگر عباس میرزا این آگاهی را در میدان‌های جنگ به دست آورد، امیرکبیر با مسافرت به روسیه و مشاهده پیشرفت و نوسازی که در این کشور انجام می‌شد، به این نتیجه دست یافت. میرزا محمدتقی خان فراهانی در ۱۱۸۶خورشیدی در روستای هزاوه فراهان اراک به دنیا آمد. خیلی زود به سبب هوش و استعداد کم‌نظیر توجه میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی صدراعظم محمدشاه قاجار و عباس میرزا نایب‌السلطنه را به خود جلب کرد و پس از مدتی نخستین تجربه سیاسی خویش را در همراهی با خسرو میرزا فرزند نایب‌السلطنه در سفر به روسیه تزاری به دست آورد و پیشرفت‌هایی که در روسیه مشاهده کرده بود به فکر اصلاحات در ایران افتاد.

بیشتر