شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • از رونق تا رکود

  روش طبقه‌بندی مشاغل در منابع متعدد سه دوره قرون سوم تا دهم هـ . ش تحلیل بهتری از فعالیت‌های گوناگون در تجارت را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین گروه در مشاغل تجاری، کسانی بودند که مواد خام استخراج یا جمع‌آوری شده را در حواشی شهرها می‌فروختند و مواد پردازش نشده را به شهر می‌آوردند. دومین گروه شغلی در تجارت، واسطه‌ها بودند که اصطلاحات خاص شغلی آنان، دسته‌بندی درونی مهمی را براساس مکان و روش‌های احصا و فروش آشکار می‌کرد.

  مشاغل مرتبط با حمل‌ونقل که برای حفظ تجارت بسیار مهم بودند، تعدادشان کمتر بود، اما مانند سایر گروه‌های شغلی، تقسیم کاری براساس تخصص داشتند.

 • بنیان‌گذاری «استاندارد اویل»

  جان راکفلر، تاجر آمریکایی در دهم ژانویه سال ۱۸۷۰ شرکت «استاندارد اویل» را بنیان گذاشت. در همان اوایل تاسیس شــرکت استاندارد اویــل، بخــش حمل‌ونقل شــرکت راه‌انــدازی ودر عمل ثابت شــد که کانون و محور موفقیت شــرکت همین اســت. حجــم، کارآیی وقدرت ســازمان راکفلر او را قادر به اخذ تخفیف مناســبی از شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی کرد. تولیــد نفت دردهه ۱۸۷۰ افزایش یافته بود و هرچقدر تولیدکنندگان درصدد محدود کردن تولید برآمدند، موفق نشــدند. قیمت نفت آن قدر پایین آمـد که نفت خام را به رودخانه‌ها و مزارع سرازیر می کردند.

 • موج وصخره

  «کتاب پان ترکیسم و ایران» یکی ازجدیدترین آثاری است که در چندماه گذشته توسط انتشارات شیرازه به زیور چاپ آراسته شده است. مولف این اثر استاد کاوه بیات است که سالیان متمادی در این عرصه قلم زده است و به تاریخ نگاری و پژوهش پرداخته‌ و تابه حال آثار فراوانی از ایشان به چاپ رسیده است.

  این اثر ۲۵۲ صفحه‌ای در چهار فصل تدوین شده و نویسنده به خوبی به سیر تاریخی از پان ترکیسم پرداخته است استفاده بسیار خوب از منابع فارسی، ترکی، انگلیسی و همچنین اسناد فراوانی که در سیر پژوهش استفاده شده بسیار به غنای کار افزوده است.

 • تاملی درباره ایران

  نشست «تاملی درباره ایران» در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. در این نشست، رضا داوری، عباس آخوندی، محمود فیرحی، موسی غنی‌نژاد و حکمت‌الله صالحی سخنرانی کردند؛ نشستی که به بزرگداشت دکتر سیدجواد طباطبایی اختصاص داشت. در اینجا بخش‌هایی از سخنان طباطبایی و دکتر غنی‌نژاد را می‌خوانید.

  گشایش مدرسه علوم سیاسی، آن‌گونه که آل‌احمد می‌گوید به معنای سلطه نبود، بلکه نشان این بود که ما شکست خورده‌ایم و این شکست بیش از هرچیز در حوزه اندیشه بود. یعنی منطق مناسبات دنیای جدید را درک نمی‌کردیم و بنابراین باید مدرسه علوم سیاسی باز می‌شد.

 • غنای مفهومی آثار طباطبایی

  من به‌عنوان کسی که آثار دکتر طباطبایی را خوانده‌ام لازم است به دو نکته اشاره کنم: زمانی‌که ما انعکاس اندیشه مصرفی غرب در ایران را بررسی می‌کنیم به مهم‌ترین اثری که برخورد می‌کنیم کتاب مرحوم ذکاءالملک فروغی (سیر حکمت در اروپا) است. وقتی این اثر را با کتب دکتر طباطبایی مقایسه کنیم، به پیشرفت خود در این حوزه بنابر گذر زمان پی خواهیم برد. آثار ایشان از منظر غنای مفهومی بسیار صاحب اهمیت است. نکته دومی که مایلم اشاره کنم در مورد بحثی است که ایشان در رابطه با ایران مطرح کردند. در درجه اول این یک تئوری جدید نه تنها در سطح ایران بلکه در عرصه بین‌المللی است.

بیشتر