شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • نجات مسکن از انحراف بزرگ

  دنیای اقتصاد: بازار مسکن در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۵، با ورود به «راه انحرافی» و سپس «اصلاح مسیر»، دو نیمه متفاوت را پشت‌سر گذاشت. ررسی‌های «دنیای اقتصاد» از روند کل بازار مسکن -معاملات و ساخت و ساز- طی ۶ سال اخیر حاکی است: «جراحی رفتار» در بازار ملک طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ که بخشی از آن از سر اجبار و ناشی از «انحراف بزرگ» سرمایه‌های ساختمانی در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ بود، باعث شد طی دست کم دو سال اخیر، در بازار ساخت و سازهای مسکونی، «رکود سفته‌بازی»، جایگزین «رونق غیرمصرفی» شود و به تبع، در بازار معاملات خرید آپارتمان نیز رفتار «سوداگرانه» جای خود را به «تقاضای مصرفی» بدهد.

 • راه سوم برای خرید ویلا

  دنیای اقتصاد: بازار معاملات نوروزی «ویلا» در شهرهای شمالی، با سه نوع حق انتخاب برای خریداران، استارت خورد. صاحبان زمین‌های خام آماده ویلاسازی و همچنین فروشندگان ویلاهای آماده، برای فروش این املاک به گردشگران نوروزی، علاوه‌بر دو روش قبلی «فروش نقدی» یا «نقد و اقساط»، فرمول جدیدی با عنوان «قرارداد مشارکتی» طراحی کرده‌اند. راه سوم ویلادار شدن، به شکل خرید زمین و واگذاری مسوولیت ساخت به فروشنده، مقابل متقاضیان خرید ویلا قرار گرفته است. دلالان املاک شمال می‌گویند: این فرمول، هزینه نهایی را برای متقاضیان خرید ویلا، دست‌‌کم ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

 • قیمت آپارتمان‌های نوساز در هفته پایانی اسفند

  دنیای اقتصاد: کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن معتقدند: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وجود نوسانات زیاد در بازارها، برخی از کالاها که در بسیاری از کشورها تقاضای آنها، صرفا جنبه مصرفی دارد در ایران برای آنها تقاضای سرمایه‌ای و با هدف کسب سود نیز وجود دارد. از جمله این کالاها در ایران مسکن است. بررسی بازار مسکن در طی سه دهه گذشته نشان می‌دهد که در دوره‌های رونق و افزایش قیمت در بازار مسکن، تقاضاهای سرمایه‌ای و به عبارت دیگر سوداگرانه، به منظور کسب سود در کوتاه‌مدت وارد بازار شده و درصد قابل توجهی از تقاضای موجود در بازار را به خود اختصاص می‌دهند و باعث افزایش تعداد معاملات در این بازار می‌شوند.

 • مصوبات کمیسیون ماده ۵ منتشر شود

  وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای ۳ بندی به وزیر کشور، بر ضرورت اطلاع‌رسانی عمومی درباره دستور جلسه‌ها و مصوبه‌های کمیسیون ماده ۵ از منظر تطبیق با قوانین کشور تاکید کرد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، انتشار مصوبه‌های کمیسیون‌های ماده ۵ در جلسه مورخ ۳/ ۶/ ۹۴ ضرورت پیدا کرد تا از این طریق از نقض حقوق‌شهروندان جلوگیری شود.

  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به رحمانی‌فضلی بر اهمیت انتشار مصوبه‌های کمیسیون ماده ۵ تاکید کرد و در نامه‌ای، شبهات وارد به مصوبه شهریورماه ۹۴ را درباره دستور جلسه‌ها و مصوبه‌های کمیسیون ماده ۵ از منظر تطبیق با قوانین جاری کشور و مصلحت عمومی در ۳ بند با تاکید بر آنکه مطابق ماده ۲۲ قانون ممانعت از انتشار عمومی مصوبه‌های کمیسیون ماده ۵ جرم محسوب می‌شود، اعلام و در عین حال، بر پیامدهای اجتماعی و فرهنگی انتشار مصوبه‌ها تاکید کرد.

 • مهلت تحویل مدارک طرح ترافیک ۹۶

  مدیر واحد صدور آرم سازمان ترافیک اعلام کرد: تمام خودروهای وانت بار اعم از پلاک عمومی و پلاک سفید شهر تهران که سال ۹۵ آرم طرح ترافیک دریافت کرده‌اند، تنها تا پایان ۳۰ اسفند ماه مهلت دارند در سامانه بارانه و سپس در سامانه طرح ترافیک سالانه ثبت نام کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی قنبرنژاد خاطرنشان کرد: عدم ثبت‌نام در مهلت تعیین شده به منزله انصراف از دریافت طرح ترافیک ۹۶ خواهد بود. وی با بیان اینکه پذیرفته‌شدگان دریافت آرم طرح ترافیک تا ۱۵ فروردین ۹۶ مهلت دارند مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر تحویل دهند، گفت: با توجه به اینکه فرآیند دریافت آرم طرح ترافیک ۹۶خبرنگاران به تازگی آغاز شده و طی هفته جاری پیامک تایید خبرنگاران سهمیه‌بگیر ارسال می‌شود، مهلت تعیین شده تحویل مدارک برای خبرنگاران تا پایان فروردین ماه ۹۶ مقرر شده است.

بیشتر