خانه / خبر / افتتاح نخستین مرکز «اسپای ژاپنی» برای رفع استرس

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3050 تاریخ چاپ:1392/08/06 بازدید:4403بار کد خبر: DEN-761992
گروه بنگاه‌ها- نخستین مرکز تن آسایی و سلامت به سبک ژاپنی در ایران، روز گذشته با سرمایه‌گذاری مشترک یک شرکت ژاپنی در تهران راه‌اندازی شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، قاسم پورعابدین مدیر «مرکز تن آسایی و سلامت هانا» با بیان اینکه اسپاهای ژاپنی یا همانONSEN با محوریت چشمه‌های آب گرم طبیعی با خواص مختلف درمانی در مناطق کوهستانی ژاپن سابقه دیرینه‌ای دارند، افزود: در سال‌های گذشته در شهرهای بزرگ ژاپن همچون توکیو، به دلیل محدودیت دسترسی به چشمه‌های آبگرم طبیعی، اقدام به راه‌اندازی مجموعه‌هایی کرده‌اند که در آنها با استفاده از تکنولوژی، چشمه‌های آبگرم طبیعی بازسازی شده‌اند.
 ژاپني‌ها معمولا براي رهايي از تنش‌هاي روزمره، رفع خستگی و دستيابي به محيطي آرام و صميمی به این مراکز مراجعه می‌کنند.
وی افزود: در ژاپن گفته مي‌شود که مراجعه به این مراکز تاثيرات مثبت گوناگوني به همراه دارد.  مردمان ژاپن بر اين باورند كه غوطه‌ور شدن در حوضچه‌های خاص این مجموعه‌ها، دردها و ناراحتی‌هاي آنها را التيام می‌بخشد و براي حفظ سلامت، تعادل و جوانی موثر است.
 وی ادامه داد: از سوی دیگر نتايج تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده در ایران نشان مي‌دهد که درصد قابل اعتنایی از تهراني‌ها هميشه دچار عوارض ناشی از استرس‌ها و فشارهای روحی هستند. به‌عنوان مثال مشاهده  صحنه‌هاي دعوا در اماكن عمومي و بحث‌هاي خياباني، آلودگي هوا و آلودگی‌های صوتي، كمبود فرصت آرامش در كنار خانواده، مشكلات اقتصادی و همچنین ترافيك از دلايل بروز اضطراب و پرخاشگري در برخي از شهروندان است. به این علت استرس در ميان تهراني‌ها بالاتر از ديگر شهرها است و متاسفانه تحقیقات نشان می‌دهد که رفاه روحي در تهراني‌ها نسبت به ساير هموطنان كمتر است.
وی با اشاره به رشد سریع مراکز اسپا در دنیا اظهارکرد: اعتقاد بر خاصيت آرامش بخش آب‌هاي معدني به دوران ماقبل تاريخ باز مي‌گردد. اين عقيده در سرتاسر جهان عموميت دارد؛ اما در اروپا و ژاپن بيش از ديگر نقاط شايع است. «مرکز تن آسایی و سلامت هانا» نیز از نمونه‌های ژاپنی الگوبرداری شده و با همکاری سرمایه‌گذار ژاپنی برای نخستین بار در ایران راه‌اندازی شده است.
پورعابدین تصریح کرد: آنچه اکنون بیش از همه توسط موسسات مختلف مطالعاتی مورد تاکید قرار گرفته، این است که در زمان حاضر در دنیا مشتریان دیگر به اسپاها به عنوان یک جای لوکس برای تن پروری و تفاخر نگاه نمی‌کنند، بلکه به عنوان یک ضرورت برای تن آسایی و رفع استرس به آنجا مراجعه می‌کنند.
دهکده گردشگری گنجنامه همدان