خانه / بورس کالا / خود کفایی در سال تولید ملی

نگاه - <br>در چهارمین سالگرد تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان مطرح شد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 2763 تاریخ چاپ:1391/07/26 بازدید:4168بار کد خبر: DEN-518620
گروه بنگاه‌ها – آزاده حسینی: اعضای تعاونی نوردکاران با بهره‌گیری از ضایعات شرکت‌های فولادی محصولاتی نظیر ناودانی، نبشی و تسمه تولید می‌کنند که نیاز داخل را تامین کرده و از این رو امکان وارداتی مشابه به دلیل کیفیت و قیمت مناسب تقریبا نزدیک به صفر شده است.
گروه بنگاه‌ها – آزاده حسینی: اعضای تعاونی نوردکاران با بهره‌گیری از ضایعات شرکت‌های فولادی محصولاتی نظیر ناودانی، نبشی و تسمه تولید می‌کنند که نیاز داخل را تامین کرده و از این رو امکان وارداتی مشابه به دلیل کیفیت و قیمت مناسب تقریبا نزدیک به صفر شده است.
این مطلب را فاضل همامی مدیرعامل تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان در مراسم چهارمین سالگرد تاسیس شرکت تعاونی که با حضور مدیران ارشد مجتمع فولاد مبارکه، ریاست شهرک‌های صنعتی استان تهران، مدیران وزارت تعاون، مدیران بانک توسعه تعاون، نمایندگان سازمان صنایع و معادن استان تهران و اعضای تعاونی برگزار شده بود، بیان کردند. در این مراسم مصطفی عبداللهی رییس هیات مدیره تعاونی با اشاره به هدف از تاسیس تعاونی گفت که در سال 87 این تعاونی با 36 عضو و به جهت تامین مواد اولیه بین تولیدکنندگان و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و در نهایت کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی بود و از بدو تاسیس تا کنون تا حدود 200 هزار تن مواد اولیه اعم از کابل بیلت، سرورق، اسلب به مبلغ تقریبی 200 میلیارد تومان را از منابع مختلف مانند فولاد مبارکه، اکسین و گروه ملی فولاد خریداری کرده که 80 درصد این مواد از مجتمع فولاد مبارکه تامین شد. همچنین 11 هزار تن شمش فولادی از کشورهای روسیه و قزاقستان از طریق اعتبار اسنادی وارد شده است. وی افزود: طی 4 سال گذشته تعاونی موفق به کسب عنوان تعاونی برتر در سال 88 و مدیریت برتر در سال 90 شد و امروز 44 عضو دیگر نیز به این مجموعه افزوده شده‌اند و خانواده نوردکاران به 80 عضو رسیده است. فاضل همامی نیز در ادامه با اشاره به مبنای شکل‌گیری این تعاونی که تامین مواد اولیه است، گفت: امروزه نورد به دو گونه سنتی و پیشرفته صورت می‌پذیرد که می‌توان با افتخار گفت اعضای تعاونی با فعالیت سنتی خود اصل بازیافت را انجام می‌دهند؛ در حالی که برای تبدیل یک تن ضایعات آهن به شمش نیاز به حداقل 700 کیلو وات برق و گاز بوده و اعضای تعاونی از همین ضایعات برای تولید محصولاتی همچون ناودانی، تسمه، نبشی و غیره بهره می‌برند. لذا از کلیه مسوولان و صاحبان صنایع و سازمان ایمیدرو درخواست می‌کنیم به منظور بهره‌وری مناسب از ضایعات و مواداولیه و نیز حفظ نیروی کار 4000 نفری این مجموعه همکاری‌های لازم را با شرکت تعاونی مبذول کنند. وی در ادامه صحبت‌ها خواستار همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی جهت تامین زمین با حداقل متراژ 150 هکتار در شمس‌آباد جهت ایجاد شهرک نورد شد که با موافقت ضمنی مسوولان ذی‌ربط اقدامات لازم در حال پیگیری است. در این مراسم شریفی معاون فروش فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه متعلق به اصفهان نیست، بلکه متعلق به کل مردم ایران است و از این رو باید نگاه ملی به این سازمان داشته باشیم. وی افزود: محصولاتی را که نوردکاران به عنوان قراضه از این شرکت دریافت می‌کنند در سال 89 حدود 15 درصد از تولیدات مجتمع را تشکیل می‌داد؛ ولی امروز با اصلاح روش‌های تولید به 5/9درصد رسیده است. وی تاکید کرد که هدف، قطع تولید محصولاتی که نوردکاران تولید می‌کنند، نیست، بلکه با بالابردن بهره‌وری، این نوع محصول که در واقع ضایعات تولید مبارکه است کاهش می‌یابد، اما با افزایش ظرفیت کارخانه به 11 میلیون تن نیاز نوردکاران نیز در این زمینه پاسخ داده خواهد شد. انصاری مدیرعامل شرکت چدن‌سازان در این مراسم وعده مساعدت در زمینه همکاری و ارائه غلطک‌هایی با کیفیت بالا و قیمت پایین به اعضای تعاونی داد. در این جلسه همچنین از اعضای برتر تعاونی، شرکت‌های گرم فلز، راگا فولاد ایرانیان و متالورژیکی نستا تقدیر و تشکر شد.
همکاران سیستم