خانه / بازرگانی / ظرفیت حمل‌ونقل ریلی برای توسعه تجارت
خبر

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4010 تاریخ چاپ:1395/12/28 بازدید:1564بار کد خبر: DEN-1095276

دنیای اقتصاد: نشست مشترک کمیسیون‌ توسعه صادرات، کمیسیون‌ حمل‌ونقل، لجستیک، گمرک و کمیسیون‌ مدیریت واردات اتاق ایران با هدف بررسی فرصت‌های توسعه تجارت بخش ریلی در اتاق ایران برگزار شد.

 

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، لجستیک و گمرک اتاق ایران در این نشست گفت: اقدامات خوبی در دولت فعلی در زمینه حمل‌ونقل ریلی انجام شده است. با توجه به اینکه تعداد واگن و لکوموتیو تغییر چندانی نکرده، نقش مدیریت سازمان راه‌آهن در افزایش راندمان این بخش قابل‌توجه بوده است. امید ملک با تاکید بر نقش حمل‌ونقل در توسعه جوامع مختلف افزود: در 70-60 سال گذشته حمل‌ونقل ریلی بسیار مغفول بوده اما در حال حاضر نگاه دولت و جامعه تغییر کرده است؛ اگرچه هنوز تا شرایط مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.حرکت همه جوامع به سمت آینده مطلوب با توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل ممکن می‌شود.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق ایران افزود: در زمان انقلاب صنعتی اگر حمل‌ونقل ریلی نبود، انتقال مواد اولیه و انرژی به کوره ممکن نبود و این میزان از توسعه محقق نمی‌شد. معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن در این نشست توضیحاتی در مورد عملکرد این شرکت و اقدامات انجام شده ارائه داد وگفت: همه تلاش ما در شرکت راه‌آهن افزایش مشارکت بخش‌خصوصی است. آینده مطلوب حمل‌ونقل ریلی وقتی محقق می‌شود که بخش‌خصوصی نقش بیشتری در این زمینه داشته باشد. ابراهیم محمدی افزود: واگذاری فعالیت‌های تصدیگری حمل بار ریلی به بخش‌خصوصی را باید مورد توجه قرار داد، این موضوع می‌تواند بستر افزایش بهره‌وری در بخش ریلی باشد.

محمدی گفت: کشورهای موفق در حمل‌ونقل ریلی برای توسعه حمل‌ونقل خود برنامه‌ریزی و استراتژی دارند اما در کشور ما برای توسعه این بخش برنامه و استراتژی معینی نداشته است. وی با بیان مقایسه‌ای از عملکرد حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای گفت: سهم حمل ریلی در کل حمل‌ونقل در سال 79، 1/ 16 درصد، در سال 92، 5/ 10 درصد، در سال 95 به 12 درصد رسیده و در سال 95 رشد بهتری داشته است. محمدی افزود: جایگاه ایران در بین کشورهای دیگر از نظر قیمت سوخت، بهره‌وری و همچنین مقایسه سهم حمل‌ونقل ریلی در میان دیگر حمل‌ونقل‌ها مطلوب نیست و در رده‌های آخر قرار دارد.

معاون راه‌آهن تعداد روزهای کاری ریل‌ها را به نسبت کل ظرفیت پایین دانست و گفت: از 365 روز سال، 129 روز واگن‌ها کار می‌کنند و ‌236 روز متوقف هستند. دلیل توقف‌ها معطلی در زمان بارگیری و تخلیه قطارها است. محمدی با تاکید بر برتری حمل‌ونقل ریلی بر جاده‌ای برای حمل بار، گفت: هزینه استهلاک و حمل بار در جاده‌ نسبت به حمل‌ونقل ریلی بسیار زیاد است. ما هم مانند بسیاری از کشورهای دنیا باید سیاست‌گذاری‌های کشور خود را بر حمل‌ونقل ریلی برای حمل بار متمرکز کنیم. وی پیشنهادهایی برای رقابت‌پذیری حمل بار ریلی عنوان کرد: افزایش پایدار بهره‌وری خط و ناوگان با برقراری نظم آهنین در تردد قطارهای باری و مسافربری، فرمت صحیح تعامل با بخش‌خصوصی از طریق استقرار سیستم نظم اپراتوری قطار و ایستگاه از مهم‌ترین موارد برای رقابت‌پذیرکردن حمل‌ونقل ریلی هستند.

محمدی تدوین و اجرای راهبرد استفاده بهینه از ظرفیت محدود شبکه برای قطارهای مسافری، حذف بعضی از قطارهای مسافری در بعضی مسیرهای مهم حمل بار، تغییر قراردادهای تعمیر و نگهداری لکوموتیو از وضعیت فعلی به خدمات کشش قطار را از دیگر راه‌های افزایش میزان بهره‌وری بخش ریلی عنوان کرد. همچنین برابری حق دسترسی به شبکه بین ریل و جاده، افزایش قیمت گازوئیل و پیگیری وضع عوارض جاده‌ای بارهای ریل پسند در مسیرهای مشخص و تعهد قیمت کرایه حمل بار توسط ریل از دیگر مواردی بود که از سوی معاون شرکت راه‌آهن برای افزایش بهره‌وری حمل‌ونقل ریلی پیشنهاد شد.