خانه / فرهنگ و هنر / فروش13 میلیاردی فیلم‌ها در خزان پایتخت

سینماهای تهران جوجه‌هایش را آخر پاییز شمرد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3940 تاریخ چاپ:1395/10/04 بازدید:482بار کد خبر: DEN-1084160
فروش13 میلیاردی  فیلم ها در خزان پایتخت

دنیای اقتصاد: هرچند فروش فیلم‌ها در سینماهای تهران، همه درآمد حاصل از صنعت سینما نیست اما با توجه به اینکه نزدیک به نیمی از سینماهای کشور در این استان متمرکزند، بررسی آمار فروش در پایتخت تا حدی گویای وضع دخل و خرج صنعت سینمای کشور است. در پاییز سال ۹۵ بیش از ۲۱ فیلم بلند سینمایی (به‌ جز فیلم‌های هنر و تجربه) در سینماهای تهران به نمایش درآمدند و حدود ۱۳ میلیارد و ۲۷۷ میلیون تومان از طریق گیشه سینماهای تهران برای بدنه‌ سینمای کشور درآمد داشتند.

 

به گواهی آمار ارائه شده از سوی بنیاد سینمایی فارابی، «فروشنده»‌ ساخته اصغر فرهادی توانست با بیش از ۹ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان درآمد از گیشه‌ سینماهای تهران در طول ۸۷ روز نمایش، پرفروش‌ترین و بادوام‌ترین فیلم این فهرست شود. فروش کلی «فروشنده» در سراسر کشور نیز آن را مبدل به پرفروش‌ترین فیلم سال‌های اخیر سینمای ایران کرده است؛ این فیلم که اکرانش از تابستان آغاز شده بود با فروش کلی بیش از ۱۵ میلیارد و ۵۷۲ میلیون تومان، به تنهایی درآمدی بیش از مجموع فروش پاییزی سینما داشته است.

«لانتوری» به کارگردانی رضا درمیشیان نیز با موضوع جنجالی‌اش که مربوط به اسیدپاشی بود و همچنین شناخت مخاطبان از او به‌واسطه فیلم به نمایش درنیامده (عصبانی نیستم)، توانست نظر بسیاری را به خود جلب کند و با فروش چهارمیلیارد و ۱۶۴ میلیون در ۷۶ روز، دومین فیلم پرفروش این فصل باشد. فروش کلی این فیلم در سراسر کشور نیز که نزدیک به هفت میلیارد تومان بود آن را در رده هفتم پرفروش‌ترین‌های سال قرار داده است. «ناردون» نیز که فیلمی کمدی به کارگردانی فریدون حسن‌پور بود با فروشی بالغ بر 2 میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومان در طول ۶۲ روز اکران در تهران، در رده سوم فهرست پاییزی قرار گرفته است.«خشکسالی و دروغ» نیز به عنوان فیلمی که با بازی محمدرضا گلزار به عنوان سوپراستار بعد از مدت‌ها اکران شد، توانست فروش متوسطی داشته باشد و بیش از یک میلیارد و 529 میلیون تومان بفروشد.

 

فیلم‌هایی با کمترین مدت اکران

باتوجه به ارتباط مستقیم استقبال مخاطبان از یک فیلم و مدت اکران آن، فیلم‌هایی در این فهرست دیده می‌شوند که اکران آن‌ها در پاییز آغاز شده و کوتاه‌ترین دوره اکران را داشته‌اند و به همین دلیل، فروش اندکی نیز داشتند. فیلم «این زن حقش را می‌خواهد» در طول ۲۵ روز اکران در سینماهای تهران کمتر از ۲۱۰ میلیون تومان عایدی داشت.«ربوده شده» در ۲۴ روز اکرانش کمتر از ۱۰۰ میلیون و «هیهات» نیز در همین مدت کمتر از ۵۵ میلیون تومان درآمد داشت؛ این درحالی است که برخی از این فیلم‌ها تبلیغات گسترده‌ای هم داشته‌اند.«سیانور»و «اروند» نیز هریک از جهتی قابل توجه بودند؛ «اروند» به عنوان نخستین فیلم با موضوع شهدای غواص مطرح بود که باوجود ساخت قابل قبولش در اکران ناکام ماند و در تهران تنها اندکی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان فروخت.اما «سیانور» که به موضوع حساس و جذاب فعالیت‌های قبل از انقلاب «سازمان منافقین» می‌پرداخت، توانست با تبلیغات گسترده و جلب اعتماد مخاطب، فروش قابل قبولی داشته باشد و تا ۱۲ آذر در تهران یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروش داشت.

 

کمدی‌های پاییزی

در میان فیلم‌های اکران شده در پاییز نام چند فیلم کمدی نیز به چشم می‌خورد: «ناردون»، «آس‌وپاس» و «سلام بمبئی». علاوه‌بر اکران کم تعداد این گونه‌ از فیلم‌های سینمایی در این فصل، به‌جز «سلام ‌بمبئی» که به‌دلیل حضور ستاره‌های بالیوود در کنار بازیگران ایرانی‌اش شرایط خاص خود را دارد، دو فیلم دیگر نتوانستند مخاطبان زیادی را جذب کنند و برخلاف بیشتر مواقع، این بار دو فیلم اجتماعی و حتی تلخ رونق‌بخش گیشه بودند و نه کمدی‌ها.

 

فیلم‌های تازه به نمایش درآمده

در این میان فیلم‌هایی هم هستند که کمی قبل از ۱۲ آذر اکران شده‌اند و فقط آمار فروش چند روزشان در جدول دیده می‌شود؛ «مشکل گیتی» هشت روز و سه فیلم «لاک قرمز»، «جنجال در عروسی» و «سلام بمبئی» هرکدام آمار دو روز از فروششان در این جدول وجود دارد. با این حال فیلم پرسروصدای «سلام بمبئی» توانست در همین مدت کم تنها در تهران بیش از ۵۵۵ میلیون تومان فروش کند و گیشه موفقی داشته باشد.پنج فیلم غایب دیگر در این جدول هست که پس از دوازدهم آذر روی پرده رفته‌اند و طبیعتا میزان فروش آنها در آمار فارابی نبوده و در این گزارش نیز منعکس نشده‌ است. هریک از این فیلم‌ها پتانسیل‌های متفاوتی برای جذب مخاطب دارند و برای ارزیابی استقبال مخاطب از آنها باید منتظر پایان دوره اکرانشان ماند؛ با این حال «وارونگی» و «گیتا» بعد از گذشت یک روز، «حریر» بعد از یک هفته، «فرار از اردو» بعد از ۱۲ روز و «شرفناز» بعد از ۲۰ روز از اکرانشان تا اول دی‌ماه روی هم رفته کمتر از ۱۰۵ میلیون تومان فروش داشته‌اند. انیمیشن سینمایی «ناسور» هم که در آمار منتشر شده از سوی فارابی نامی از آن نبود از اوایل آبان اکران شده و تا اول دی‌ماه کمتر از ۱۳۲ میلیون تومان فروش داشته است.