خانه / سایت خوان / مخالفت ترکمن های عراق با برگزاری همه پرسی استقلال در شمال این کشور
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/29 ساعت انتشار:23:04:14 بازدید:268بار کد خبر: DEN-1249999

رئیس جبهه ترکمن های عراق اعلام کرد که ترکمن های عراق با برگزاری همه پرسی استقلال در شمال عراق و به خصوص در مناطق ترکمن نشین توسط اداره اقلیم کردستان هستند.

به گزارش ایرنا، ارشد صالحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار آناتولی درباره همه پرسی استقلال اداره اقلیم کردستان عراق در تاریخ 25 سپتامبر سال جاری گفت: موضع خود در خصوص برگزاری همه پرسی در مناطق کرکوک، طوزخورماتو و مناطق دیگر به طور شفاف به هیات کُرد اعلام کرده ایم.
وی بیان کرد: همچنین به مقامات اقلیم کردستان عراق توصیه کرده ایم که برای برگزاری همه پرسی در سه استان اربیل، دوهوک و سلیمانیه باید با دولت مرکزی عراق مذاکره کنند. 
وی برخورد دولت مرکزی عراق نیز در برابر موضوع همه پرسی استقلال را شفاف عنوان کرد و افزود: آنها نیز با برگزاری همه پرسی استقلال مخالف هستند.
وی بیان کرد: ما برگزاری همه پرسی استقلال در مناطق کرکوک، طوزخورماتو و مناطق دیگر ترکمن‌نشین را به طور قطع نخواهیم پذیرفت.
وی ادامه داد: این مناطق ترکمن‌نشین هستند و انتقال اداره اقلیم شمال عراق به مناطق ترکمن‌نشین مانند کرکوک و طوزخورماتو به طور قطع درست نیست ولی ما همیشه آماده صلح و مذاکره هستیم و هدف ما این است که خونی ریخته نشود و جنگی رخ ندهد.
وی خواستار اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق برای تعیین مالکیت مناطقی که میان دولت مرکزی و اداره اقلیم کردستان شمال عراق قرار گرفته است، شد و گفت: این ماده با مناطقی که اغلب جمعیت آنها را ترکمن ها تشکیل داده اند، ارتباط مستقیم دارد.
وی بر لزوم وجود نیروی مسلح برای محافظت از ترکمن ها تاکید کرد و افزود: خطاب به ترکیه و جهان ترک می گوییم که هیچ کس نباید ما را در منطقه تنها بگذارد در غیر این صورت ما از بین می رویم.
به گزارش ایرنا، اقلیم کردستان عراق و احزاب کرد عراقی حدود 2 ماه پیش بدون حضور دو حزب سیاسی، در نشستی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم، تصمیم گرفتند که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را در ماه نهم سال جاری میلادی(25 سپتامبرـ سوم مهرماه 1396) میلادی برگزار کنند.
خبر تصمیم اربیل مبنی بر برگزاری همه پرسی در 25 سپتامبر سالجاری، موجب واکنش ها و مخالفت های جدی در داخل و خارج از عراق شد.
این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه شده است و این کشورها مخالفت جدی خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه اعلام کرده اند.