خانه / سایت خوان / توصیه اردوغان به تُرک‌های آلمان؟
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/29 ساعت انتشار:20:23:53 بازدید:170بار کد خبر: DEN-1249946

رجب طیب اردوغان بار دیگر از تُرک‌های مقیم آلمان خواست هرگز به احزاب ترکیه‌ستیز در انتخابات آن کشور رأی نداده و به این ترتیب به دشمنان ترکیه درس عبرت بدهند.

به گزارش مهر به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه امروز در سخنانی در نشست «شورای عالی مشاوران استانی» این حزب در استانبول اعلام کرد: بار دیگر می‌گوییم هرگز به احزاب ترکیه‌ستیز رأی ندهید، بلکه از دوستان خود در ترکیه‌ حمایت کنید. به کوچکی و بزرگی احزاب نیز توجه نکنید؛ به آنها رای دهید و بزرگ‌شان کنید. به نظر من باید این متکبران و ترکیه‌ستیزان چنین پاسخی را پای صندوق بگیرند.

رئیس جمهور ترکیه در این خصوص گفت: تکبر و غرور در شأن ما نیست. در انتخابات شورای کلانشهرها در استانبول صحبت از رقم کمی نیست، بلکه با ۴۸ درصد پیروز شدیم. پس از آن در انتخابات سراسری مجلس نیز ۴۸.۶۵ درصد آراء را کسب کردیم. 

وی ادامه داد: گاهی در فضای عمومی، رسانه‌ها و درون حزب شاهد جدل‌هایی هستم که مورد تایید بنده نیست. این مباحث که اغلب در رسانه های اجتماعی یا برخی روزنامه ها مطرح می‌شود طوری جلوه می دهند که گویی شخصی از سوی بنده سعی دارد برای همه خط و نشان بکشد. 

اردوغان در ادامه افزود: با صراحت اعلام می کنم اگر من اندیشه، پیشنهاد یا احساسی داشته باشم و بخواهم با ملت و حزب متبوعم در میان بگذارم راه های آن معین و مشخص است. نیازی به خط و نشان کشیدن از سوی کسی ندارم و اگر لازم باشد شخصا این کار را انجام می دهم. تغییرات در روند کنگره حزب عدالت و توسعه هرگز به معنای انحلال نیست.

رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه تصریح کرد: در رابطه با انتخابات در آلمان ما نیز از اینجا پیام خود را اعلام می کنیم. آنها زمان برگزاری همه پرسی به ترکیه حمله کردند. پس من چرا به هموطنان مان در آن کشور پیام ندهم؟

او ادامه داد: می‌گویند در مبارزه دموکراتیک ما دخالت می‌کنند. چه ربطی دارد! ما مثل شما رفتار نمی‌کنیم و کاری که شما با ما کردید را انجام نمی‌دهیم. فقط می‌خواهیم هموطنان تُرک ما پای صندوق رای، به دشمنان ترکیه درس عبرت بدهند. همین!